Մենք պետք է դուրս գանք այս ծանր իրավիճակից․ Արթուր Թովմասյան
Սիրելի' հայրենակիցներ Սումգայիթյան ոճրագործությունից անցել է 34 տարի։ Ցեղասպանությունից տառապել և տառապում են աշխարհի շատ ժողովուրդներ, ազգեր ու ազգություններ, իսկ հայ ժողովրդի համար այն անցյալն է ու ներկան, բայց ոչ՝ երբեք ապագան։ 20-րդ դարասկզբին ծնունդ առած արհեստածին պետություն Ադրբեջանն իր կազմավորման ժամանակներից ի վեր ստանձնել է հայատյաց առաքելություն։
Ապացույցը՝ 1988թ․-ին կազմակերպած սումգայիթյան ջարդերն ու պարբերաբար շարունակվող պատերազմներն են։ Ադրբեջանի միակ նպատակն ու հոգեգար ցանկությունն Արցախի վերջնական բռնազավթումն ու բնիկ ժողովրդի վերացումն է։ Անպատժելիությունն ու անհանդուրժողականությունն ադրբեջանական իշխանություններին մղեցին նոր ցեղասպան գործողությունների։
Հայատյացության դրսևորումն իր գագաթնակետին հասավ 2020թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմով, մասնավորապես՝ Արցախի բնակչության, հայ գերիների հանդեպ ցուցաբերած անմարդկային վերաբերմունքի, սպանությունների, խոշտանգումների, մշակութային ցեղասպանության ձևով։
Խստորեն դատապարտելով Սումգայիթյան ոճրագործությունը և արցախահայության հանդեպ իրականացվող շարունակական քաղաքականությունը՝ կոչ ենք անում քաղաքակիրթ աշխարհին գործուն քայլեր ձեռնարկել հայերի հանդեպ ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականության կանխարգելման ուղղությամբ։ Մենք պետք է դուրս գանք այս ծանր իրավիճակից և, մեր պապենական հողում ապրելով, պահանջատեր լինենք մեր իրավունքներին։ Խոնարհումս ադրբեջանական բռնություններին զոհ դարձած մեր հայրենակիցների և արցախյան բոլոր պատերազմներում նահատակված քաջորդիների հիշատակին։

Мы должны выйти из этой сложной ситуации: Артур Товмасян
Спикер Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян выступил с посланием по случаю 34-й годовщины Сумгаитского геноцида. В послании председателя НС, в частности, говорится:
«Дорогие соотечественники, со дня сумгаитского преступления прошло 34 года. От геноцидов пострадало и страдает много народов и наций мира. Для армянского народа это прошлое и настоящее, но оно никогда не будет будущим.
Азербайджан, искусственное государство, родившееся в начале 20-го века, с момента своего образования возложил на себя антиармянскую миссию. Доказательством тому являются и Сумгаитские погромы, устроенные в 1988 году, и непрекращающиеся войны.
Единственная цель и желание Азербайджана - окончательная оккупация Арцаха и уничтожение коренного его народа.
Безнаказанность и ксенофобия подтолкнули азербайджанские власти к новым геноцидным действиям. Проявление антиармянства достигло своего пика в сентябре 2020 года в развязанной Азербайджаном войне, в частности, бесчеловечным обращением с населением Арцаха, с армянскими пленными, убийствами, пытками и культурным геноцидом.
Решительно осуждая сумгаитское злодеяние и проводимую политику в отношении армян Арцаха, мы призываем цивилизованный мир предпринять активные шаги для предотвращения политики геноцида Азербайджана в отношении армян. Мы должны выйти из этой сложной ситуации, и жить на земле наших предков, требовать свои права.
Преклоняюсь перед памятью наших соотечественников, ставших жертвами азербайджанского насилия, и героев, погибших во всех арцахских войнах».