ԱԽ քարտուղարը դեսպանին ՀՀ դիրքորոշումն է ներկայացրել հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓետրվարի 21-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնի հետ: ԱԽ գրասենյակից հայտնում են, որ դեսպանի խնդրանքով ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը հայ-թուրքական հարաբերությունների և ԼՂ հիմնախնդրի երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման վերաբերյալ:
Այս համատեքստում երկուստեք ընդգծել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման կարևորությունը:
ԱԽ քարտուղարը նաև ներկայացրել է զինված ուժերի կառուցվածքային և բովանդակային բարեփոխումների ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող ջանքերը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նաև անդրադարձել են ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ամրապնդման, ավելի լավ շրջակա միջավայր ունենալու և կլիմայական ազդեցությունների նվազեցմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակին:

Секретарь СБ представил послу позицию РА по армяно-турецким отношениям
Поддержи А1+!Секретарь Совета безопасности Армен Григорян 21 февраля встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Королевства Швеция в Республике Армения Патриком Свенсоном.
По просьбе посла секретарь Совета безопасности представил позицию Армении по нормализации армяно-турецких отношений и долгосрочному политическому урегулированию нагорно-карабахского конфликта. В этом контексте стороны подчеркнули важность долгосрочного политического урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Секретарь Совета безопасности также представил усилия правительства Республики Армения по структурным и содержательным реформам Вооруженных сил.
В ходе встречи стороны также затронули широкий круг вопросов, связанных с укреплением демократии и защитой прав человека, улучшением состояния окружающей среды и смягчением последствий изменения климата.