Արարատ Միրզոյանը «Եվրանեսթ»-ի համանախագահների հետ խոսել է հայ ռազմագերիների խնդրից (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓետրվարի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահներ Անդրիուս Կուբիլիուսին և Մակա Բոտչորիշվիլիին՝ հայտնում են ԱԳՆ-ից։
Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև «Եվրանեսթ» խորհրդարական վեհաժողովում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար Մարիա Կարապետյանը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը գոհունակություն է հայտնել Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության զարգացման դինամիկայի առնչությամբ՝ այդ համատեքստում բարձր գնահատելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը։
Արարատ Միրզոյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել Եվրախորհրդարանին՝ Հայաստանի համար մի շարք կարևոր հարցերի վերաբերյալ համապատասխան բանաձևերով իր սկզբունքային դիրքորոշումն արտահայտելու համար։ Զրուցակիցները նաև մտքեր են փոխանակել Արևելյան գործընկերության շրջանակներում հետագա համագործակցության հեռանկարների շուրջ։
«Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահները բարձր են գնահատել վերջին տարիներին Հայաստանում իրականացված բարեփոխումները ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում: Երկուստեք կարևորվել է բազում մարտահրավերների պայմաններում 2021թ. հունիսին Հայաստանում ազատ ու թափանցիկ արտահերթ ընտրությունների անցկացումը:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ու «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի լայն շրջանակի։ Անդրադառնալով հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար հարցերին՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանում անօրինական կերպով պահվող հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։
ԱԳ նախարարը շեշտել է Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի նորմերի շարունակական խախտման և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի հրատապ միջոցներ կիրառելու մասին որոշումը չկատարելու անթույլատրելիությունը։ Ընդգծվել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ և տևական կարգավորման նպատակով բանակցային գործընթացի լիարժեք վերսկսման անհրաժեշտությունը։ Հանդիպման ընթացքում նաև անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։

Арарат Мирзоян разговаривал с сопредседателями «Евронест»-а о проблеме армянских военнопленных (видео)
Поддержи А1+!21 февраля министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял сопредседателей Парламентской ассамблеи «Евронест» Андрюса Кубилюса и Маку Бочоришвили. Во встрече участвовала и глава делегации НС РА в Парламентской ассамблее Евронест Мария Карапетян.
Министр иностранных дел Армении выразил удовлетворение динамикой развития партнерства Армения-ЕС, высоко оценив в этом контексте роль парламентской дипломатии. Арарат Мирзоян поблагодарил Европарламент за выражение принципиальной позиции по ряду важных для Армении вопросов. Собеседники обменялись мнениями о перспективах дальнейшего сотрудничества в рамках Восточного партнерства.
Сопредседатели Парламентской ассамблеи «Евронест» высоко оценили реформы в Армении в области демократии, верховенства права и борьбы с коррупцией, также и свободные и прозрачные внеочередные выборы в Армении, прошедшие в июне 2021 года в условиях множественных вызовов.
Министр иностранных дел Республики Армения и сопредседатели Парламентской ассамблеи «Евронест» затронули широкий круг вопросов региональной безопасности и стабильности.
Коснувшись гуманитарных вопросов, требующих безотлагательного решения, министр Мирзоян подчеркнул необходимость возвращения армянских военнопленных и незаконно удерживаемых в Азербайджане гражданских лиц. Глава МИД подчеркнул недопустимость продолжающегося нарушения Азербайджаном норм международного права, невыполнения решения Международного суда ООН о промежуточных мерах.
Была подчеркнута необходимость полноценного возобновления переговорного процесса по всеобъемлющему урегулированию нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ.