ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հարցով նիստ է անցկացնում
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը Ուկրաինայի շուրջ իրավիճակի հարցով նիստ է անցկացնում։ Հանդիպումը նախապես խնդրել էր ԱՄՆ-ը։
ТАСС գործակալության փոխանցմամբ՝ ընթացակարգային քվեարկության ժամանակ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը կողմ է արտահայտվել հանդիպման անցկացմանը։ Այսպես, կողմ է քվեարկել 10 երկիր, դեմ՝ Ռուսաստանն ու Չինաստանը, երեքը՝ ձեռնպահ։
Հանդիպման անցկացման համար անհրաժեշտ էր Անվտանգության խորհրդի 15 անդամներից 9-ի աջակցությունը։
Ինչպես հայտարարել է Անվտանգության խորհրդի նախագահ, Նորվեգիայի մշտական ներկայացուցիչ Մոնա Յուուլը, հանդիպմանը կմասնակցեն Ուկրաինայի, Բելառուսի, Լիտվայի և Լեհաստանի ներկայացուցիչները։

Совет безопасности ООН проводит заседание по ситуации вокруг Украины
Совет Безопасности ООН собрался в понедельник на заседание по ситуации вокруг Украины. Как передает  ТАСС, заседание ранее запросили США.
СБ ООН в ходе процедурного голосования выступил за проведение заседания. Так, "за" проголосовали 10 стран, "против" - Россия и Китай, три воздержались. Для проведения встречи было необходимо девять голосов в поддержку.
Как объявила председатель Совета, постоянный представитель Норвегии Мона Юуль, в заседании примут участие представители Украины, Белоруссии, Литвы и Польши.