Միրզոյանը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպմանը ներկայացրել է ՀՀ արևելյան սահմանային գոտում իրավիճակը (տեսանյութ)
Դեկտեմբերի 23-ին ՀՀ ԱԳ նախարար, ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նախագահող Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասին։ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է «ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի սեպտեմբերյան (2021թ.) նստաշրջանի որոշումների կյանքի կոչման և ՀՀ նախագահության ժամանակահատվածում ՀԱՊԿ գործունեության առաջնահերթ ուղղությունների իրականացման ծրագրի» նախագծի ամփոփումը։
Ստանիսլավ Զասը մանրամասն ներկայացրել է նշյալ ծրագրի դրույթները և վստահեցրել, որ դրանց ժամանակին իրագործման նպատակով ՀԱՊԿ քարտուղարության և միացյալ շտաբի կողմից կներդրվեն անհրաժեշտ բոլոր ջանքերը։ Հանդիպմանը նախարար Միրզոյանը նաև ներկայացրել է ՀՀ արևելյան սահմանային գոտում իրավիճակը և ընդգծել կայունության և անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված գործնական քայլերի անհրաժեշտությունը՝ համաձայն 2021թ. նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարության: Նշյալ, ինչպես նաև տարածաշրջանային արդի զարգացումների համատեքստում ևս մեկ անգամ կարևորվել է հավաքական հիմունքներով անվտանգության և կայունության ապահովմանն ուղղված՝ անդամ պետությունների դաշնակցային փոխգործակցությունը:

На встрече с генеральным секретарём ОДКБ Мирзоян представил ситуацию в восточной приграничной зоне РА (видео)
Министр иностранных дел Армении, председательствующий в Совете министров иностранных дел ОДКБ Арарат Мирзоян 23 декабря принял генерального секретаря ОДКБ Станислава Зася.
Арарат Мирзоян подчеркнул важность подведения итогов по проекту «Плана мероприятий по реализации решений сентябрьской (2021 года) сессии совета Коллективной безопасности ОДКБ и выполнению приоритетных направлений деятельности организации в период председательства Армении». Станислав Зась подробно представил положения данного проекта, заверив, что Секретариат и Объединенный штаб ОДКБ приложат все необходимые усилия для их своевременной реализации.
Министр Мирзоян также представил ситуацию в восточной приграничной зоне Республики Армения и подчеркнул необходимость практических шагов, направленных на повышение уровня стабильности и безопасности в соответствии с трехсторонним заявлением от 26 ноября 2021 года.
В данном и в контексте недавних развитий в регионе вновь была отмечена важность союзнического взаимодействия государств-членов, направленного на обеспечение безопасности и стабильности на коллективной основе.