Տեղի է ունեցել «Covid-19 համավարակի կանխարգելման միջգերատեսչական հանձնաժողովի» նիստ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԴեկտեմբերի 10-ին ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Covid-19 համավարակի կանխարգելման միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը:
Բացման խոսքում փոխվարչապետը նշել է, որ նման ձևաչափով հանձնաժողովի անդրանիկ նիստի օրակարգում շարունակում են մնալ համավարակի կանխարգելման միջոցառումները: Ըստ նրա՝ պատվաստանյութերն արդեն հասանելի են, ինչը իրական հնարավորություն է՝ կանխարգելելու համավարակի տարածումը և դրա բացասական ազդեցությունը: Համբարձում Մաթևոսյանը հավելել է, որ համավարակի նոր շտամը՝ «Օմիկրոնը», կարծես դեռ բավարար չափով ուսումնասիրված չէ, և վտանգ կա, որ կարող է ավելի ծանր ալիքի սկիզբ դառնալ: Նա հորդորել է քաղաքացիներին պատվաստվել և կոտրել համավարակի շղթան՝ վեր դասելով հանրային շահն ու առողջությունը:
Նիստի ընթացքում, որին մասնակցել են գործադիր և օրենսդիր իշխանության ներկայացուցիչներ, քննարկվել է Հայաստանի Հանրապետությունում՝ Covid-19-ով պայմանավորված իրավիճակը: ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրել է վարակի տարածման ներկայիս միտումների պատկերը և պատվաստումների առկա ցուցանիշները: Նիստի ընթացքում քննարկվել են համավարակի կանխարգելման առկա միջոցառումների արդյունավետությունը և վերջինիս բարձրացման ուղղությամբ նախատեսվող առաջիկա քայլերը:

Состоялось заседание «Межведомственной комиссии по предотвращению пандемии Covid-19»
Поддержи А1+!Под председательством вице-премьера Республики Армения Амбарцума Матевосяна 10 декабря состоялось заседание Межведомственной комиссии по предотвращению эпидемии Covid-19.
В своем вступительном слове вице-премьер отметил, что в повестке дня первого заседания комиссии в подобном формате остаются мероприятия по предотвращению эпидемии. По его словам, вакцины уже доступны, что является реальной возможностью предотвратить распространение эпидемии и ее негативное влияние. Амбарцум Матевосян добавил, что новый омикрон-штамм, кажется, пока еще недостаточно изучен, и существует опасность, что он может стать началом более тяжелой волны. Он призвал граждан вакцинироваться и разорвать цепь эпидемии, поставив превыше всего общественные интересы и здоровье.
В ходе заседания, в котором приняли участие представители исполнительной и законодательной власти, была обсуждена ситуация с Covid-19 в Республике Армения. Министр здравоохранения Анаит Аванесян представила картину текущих тенденций распространения инфекции и существующие показатели вакцинации. Была обсуждена эффективность существующих мероприятий по предотвращению эпидемии, а также предстоящие шаги по ее увеличению.