Մենք Հայաստանին ու Ադրբեջանին հորդորում ենք․ ԱՄՆ պետքարտուղարության հայտարարությունը
ԱՄՆ պետքարտուղարության մամլո խոսնակ Նեդ Փրայսի հայտարարությունը՝  Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հրադադարի հայտարարության մեկ տարվա առիթով
Այս շաբաթ Միացյալ Նահանգների և միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում է Հարավային Կովկասում հայկական և ադրբեջանական ուժերի միջև տեղի ունեցած 44-օրյա թեժ ռազմական գործողությունների ավարտը ազդարարած հրադադարի մասին հայտարարության ստորագրման մեկ տարի։ Մենք խորապես ցավակցում և մեր զորակցությունն ենք հայտնում անցած տարվա ռազմական գործողությունների զոհերի ու վիրավորների ընտանիքներին։ Մենք կոչ ենք անում վերադարձնել բոլոր պահվող անձանց, լիարժեք հաշվետու լինել անհետ կորածների համար, ապահովել տեղահանվածների կամավոր վերադարձն իրենց տներ, իրականացնել ընդգրկուն հումանիտար ականազերծում հակամարտության ազդակիր տարածքներում և կարիքավորների հետ աշխատելու հասանելիություն ապահովել միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների համար։
Միացյալ Նահանգները շարունակում է հավատարիմ մնալ հարավկովկասյան տարածաշրջանում անվտանգ, կայուն, բարեկեցիկ ու խաղաղ ապագա կերտելուն աջակցելու իր հանձնառությանը։ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Էրիկա Օլսոնն այս օրերին տարածաշրջանում է՝ բոլոր երեք երկրների հետ քննության առնելու մեր երկկողմ հարաբերությունների հետ կապված հարցեր և դիտարկելու տարածաշրջանային համագործակցության հնարավորությունները։ Մենք Հայաստանին ու Ադրբեջանին հորդորում ենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող կամ այդ հակամարտությունից բխող դեռևս չլուծված հարցերին համապարփակ լուծումներ գտնելու ուղղությամբ շարունակել ու առավել մեծացնել ջանքերի գործադրումը, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո։

Заявление Госдепа США в связи с годовщиной окончания войны
Об этом говорится в заявлении официального представителя Госдепартамента Неда Прайса по случаю 44-й годовщины окончания войны.
«На этой неделе в центре внимания Соединенных Штатов и международного сообщества годовщина соглашения о прекращении огня, положившего конец 44-дневным ожесточенным боевым действиям на Южном Кавказе между Арменией и Азербайджаном. Выражаем глубочайшие соболезнования семьям всех погибших и раненых в прошлогодних боевых действиях. Мы призываем к возвращению всех оставшихся военнопленных, идентификации всех без вести пропавших, добровольному возвращению перемещенных лиц в свои дома, всестороннему гуманитарному разминированию районов, затронутых конфликтом и предоставлению доступа международным гуманитарным организациям к тем, кто находится в нужде. Мы призываем к расследованию предполагаемых нарушений прав человека и гуманитарного права.
Соединенные Штаты по-прежнему привержены обеспечению безопасного, стабильного, процветающего и мирного будущего на Южном Кавказе. Заместитель помощника госсекретаря США по европейским и евразийским делам Эрика Олсон в настоящее время находится в регионе, для обсуждения двусторонних вопросов со всеми тремя странами и изучить возможности для регионального сотрудничества. Мы призываем Армению и Азербайджан для поиска всеобъемлющих решений всех потенциальных проблем, связанных с нагорно-карабахским конфликтом или вытекающих из него продолжать активизировать взаимодействие, в том числе в рамках сопредседателей Минской группы», - говорится в заявлении Госдепартамента.