Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Իտալիայի Սենատի նախագահի հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՊետական այցով Իտալիայի Հանրապետությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է Իտալիայի Սենատի նախագահ Մարիա Էլիզաբետա Կազելատիի հետ:
Իր և Սենատի անունից բարի գալուստ մաղթելով Հայաստանի նախագահին՝ Մարիա Կազելատին ևս մեկ անգամ գոհունակությամբ է նշել այն ամուր կապերը, որ գոյություն ունեն երկու երկրների միջև: Նա ասել է, որ 2018թ. Իտալիայի նախագահի պետական այցը Հայաստան և այսօր Հայաստանի նախագահի պետական այցը Իտալիա մեծ խթան են երկու երկրների համագործակցության համար: Մշակույթը համարելով երկկողմ փոխգործակցության էական բաղադրիչ՝ նա կարևորել է Երևանում 2018թ. բացված՝ Իտալիայի Մշակութային ժառանգության պահպանության, կառավարման և արժևորման տարածաշրջանային կենտրոնի գործունեությունը:
Համաձայնելով, որ երկու երկրների հարաբերությունների առանցքում պատմական և մշակութային կապերն են, Հայաստանի նախագահը ասել է, որ մեր ժողովուրդները հազարամյակների պատմական առնչություններ ունեն, իսկ վերջին երկու հազար տարիներին՝ նաև համատեղ քրիստոնեական պատմություն: «Մենք ժողովուրդներ ենք, որոնք մշակույթը, գիտելիքը, արվեստը միշտ շատ բարձր են գնահատել»,- նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Հայաստանի նախագահը կարևորել է իր օտարերկրյա այցերի շրջանակում օրենսդիր մարմինների ղեկավարների հետ հանդիպումները՝ նկատի ունենալով խորհրդարանների կարևոր դերը միջպետական հարաբերությունների զարգացման, փոխվստահության և փոխըմբռնման մթնոլորտի ձևավորման գործում: «Շահագրգռված ենք առավել սերտ կապեր տեսնել երկու երկրների խորհրդարանների միջև, այդ թվում՝ միջազգային կազմակերպություններում, միջխորհրդարանական վեհաժողովների շրջանակներում»,- ասել է նախագահ Սարգսյանը:
Զրուցակիցները խոսել են նաև տարածաշրջանայի զարգացումների և խնդիրների մասին: Նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես անդրադարձել է մարդասիրական խնդիրներին, այդ համատեքստում նշել, որ, չնայած միջազգային հանրության ջանքերին և կոչերին, Ադրբեջանն առ այսօր շարունակում է անազատության մեջ պահել հայ ռազմագերիներին:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության ուղղություններին և հեռանկարներին:

Армен Саркисян встретился с председателем Сената Италии (видео)
Поддержи А1+!Находящийся с государственным визитом в Итальянской Республике президент Республики Армения Армен Саркисян встретился с председателем Сената Италии Марией Элизабеттой Казеллати.
Приветствуя президента Армении от имени Сената и от себя лично Мария Казеллати еще раз с удовлетворением отметила прочные связи, существующие между двумя странами. Она отметила, что государственный визит президента Италии в Армению в 2018 году и сегодняшний государственный визит президента Армении в Италию являются большим импульсом для сотрудничества между двумя странами. Назвав сферу культуры важной составляющей двустороннего сотрудничества, она подчеркнула важность деятельности открытого в Ереване в 2018 году Регионального центра сохранения, управления и оценки итальянского культурного наследия.
Согласившись с тем, что в основе отношений между двумя странами лежат исторические и культурные связи, президент Армении отметил, что наши народы имеют исторические связи на протяжении тысячелетий, а последние две тысячи лет у них также есть общая христианская история. «Мы - народы, которые всегда высоко ценили культуру, знания и искусство», - сказал президент Саркисян.
Президент Армении подчеркнул важность встреч с главами законодательных органов в рамках своих зарубежных визитов, учитывая важную роль парламентов в развитии межгосударственных отношений, формировании атмосферы взаимного доверия и понимания. «Мы заинтересованы в более тесных связях между парламентами двух стран, в том числе в рамках международных организаций и межпарламентских ассамблей», - сказал президент Саркисян.
Собеседники также коснулись развитий и проблем в регионе. В частности, президент Саркисян коснулся гуманитарных вопросов, отметив в этом контексте, что, несмотря на усилия и призывы международного сообщества, Азербайджан продолжает удерживать армянских военнопленных.