Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել հայազգի գիտնական Արտեմ Փաթափությանին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել հայազգի գիտնական Արտեմ Փաթափությանին՝ բժշկության կամ ֆիզիոլոգիայի ոլորտում Նոբելյան մրցանակի արժանանալու առթիվ: Ուղերձում ասվում է.
«Հարգելի պարոն Արտեմ Փաթափության,
Սիրելի հայրենակից,
Ուրախությամբ տեղեկացա, որ Ձեր գործընկերոջ` դոկտոր Դեյվիդ Ջուլիուսի հետ միասին արժանացել եք բժշկության կամ ֆիզիոլոգիայի ոլորտում Նոբելյան այս տարվա մրցանակին:
Որպես հայ և Հայաստանի Հանրապետության նախագահ, անչափ ուրախ եմ Ձեր այդ մեծ հաջողության համար, որը, կարծում եմ, մենք բոլորս համարում ենք նաև մեր ազգի մեծագույն նվաճումներից մեկը:
Միաժամանակ, որպես նախկին գիտնական, խորապես հասկանում եմ Ձեր ջանքերի ու քրտնաջան աշխատանքի ծանրությունը, որի շնորհիվ, Ձեր մեծ տաղանդի հետ համադրումով, համաշխարհային գիտությունը հարստացել է ևս մեկ ձեռքբերումներով:
Շնորհավորելով և ջերմ բարեմաղթանքներս հղելով Ձեզ՝ ակնկալում եմ, սիրելի Արտեմ, ամենամոտ ապագայում հյուրընկալել Ձեզ Հայաստանում»:

Президент Саркисян направил поздравительное послание армянскому учёному Артёму Патапутяну
Президент Республики Армен Саркисян направил поздравительное послание учёному армянской национальности Артему Патапутяну с связи с присуждением ему Нобелевской премии по физиологии или медицине. В послании говорится:
«Уважаемый господин Артем Патапутян,
Дорогой соотечественник,
С радостью узнал, что Вы вместе с коллегой, доктором Дэвидом Джулиусом удостоились Нобелевской премии по физиологии или медицине этого года.
Как армянин и президент Республики Армения я безмерно рад этому Вашему большому успеху, который, думаю, мы все считаем также одним из величайших достижений нашей нации.
Одновременно, как бывший учёный глубоко понимаю тяжесть Ваших усилий и усердного труда, благодаря чему, в совокупности с Вашим большим талантом, мировая наука обогатилась ещё одним достижением.
Поздравляя Вас и адресуя Вам тёплые добрые пожелания, ожидаю, дорогой Артем, в ближайшее время принимать Вас в Армении».