Նոր Հարավային Ուելսի վարչապետ Գլեդիս Բերեջիկլյանը հրաժարական է տվել
Գլեդիս Բերեջիկլյանը հայտնել է Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի վարչապետի պաշտոնից հրաժարականի մասին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նա հայտարարություն է տարածել:
«Ես ստիպված էի մեկ գիշերվա ընթացքում ծայրահեղ դժվար որոշում կայացնել, բայց պարտավորված եմ դա անել Նոր Հարավային Ուելսի բնակիչների նկատմամբ ունեցած սիրո և հարգանքի և վարչապետի պաշտոնի նկատմամբ ունեցած մեծ հարգանքի պատճառով»,-նշել է Բերեջիկլյանը:
Նա հավելել է, որ Կոռուպցիայի դեմ անկախ հանձնաժողովը հայտարարություն կտարածի՝ հաղորդելով, որ հետաքննում է իր վերաբերյալ արված մեղադրանքները` Վագգա Վագգայի նախկին անդամին առնչվող հարցերի վերաբերյալ:
«Ես հստակ հայտարարում եմ, որ միշտ գործել եմ ամենաբարձր աստիճանի ազնվությամբ: Պատմությունը ցույց կտա, որ ես միշտ կատարել եմ իմ պարտականություններն՝ ի շահ Նոր Հարավային Ուելսի այն մարդկանց, ում ես արտոնություն եմ ունեցել ծառայել»,-ասել է Բերեջիկլյանը:
Նա հիշեցրել է՝  բազմիցս ասել է, որ եթե իր նախարարներից որևէ մեկը մեղադրվի այնպիսի բաներում, որոնք կհետաքննվեն իրավապահների կողմից, ապա պետք է գործունեությունը դադարեցնի՝ մինչև նախաքննության ավարտը: Բերեջիկլյանը շեշտել է, որ այդ նույն չափանիշը պետք է կիրառվի նաև իր համար ՝ որպես վարչապետ:
«Ինձ համար ցավալի է հայտարարել, որ այլընտրանք չունեմ, քան վարչապետի պաշտոնից հրաժարական տալը»,-ասել է նա:
Բերջիկլյանի հրաժարականն ուժի մեջ կմտնի այն պահից, երբ Նոր Հարավային Ուելսի լիբերալ կուսակցությունը Խորհրդարանի նոր ղեկավար ընտրի:

Премьер-министр австралийского штата Нового Южного Уэльса Глэдис Береджиклян подала в отставку
Поддержи А1+!Глэдис Береджиклян заявила о своей отставке с поста премьер-министра австралийского штата Новый Южный Уэльс. Как сообщает «Арменпресс», она по этому поводу распространила заявление.
«Мне за одну ночь пришлось принять чрезвычайно трудное решение, но я вынуждена сделать это из любви, уважения к народу Нового Южного Уэльса и большого уважения к посту премьер-министра», - написала Глэдис Береджиклян.
Она добавила, что Независимая комиссия по борьбе с коррупцией выступит с заявлением, в котором говорится, что она расследует обвинения, выдвинутые против нее в связи с бывшим членом совета Вагга-Вагги.
«Я определено заявляю, что всегда действовала предельно честно. История покажет, что я всегда выполняла свой долг во благо народа Нового Южного Уэльса, которому мне посчастливилось служить», - заявила Глэдис Береджиклян.
Она напомнила, что неоднократно заявляла, что если кого-либо из ее министров обвинят в вещах, которые будут расследованы правоохранительными органами, он должен будет прекратить свою деятельность до окончания расследования. Глэдис Береджиклян подчеркнула, что к ней как к премьер-министру следует применить те же критерии.
«Я с сожалением объявляю, что у меня нет другого выбора, кроме как уйти в отставку с поста премьер-министра», - написала она.
Отставка Глэдис Береджиклян вступит в силу, когда Либеральная партия Нового Южного Уэльса изберет нового спикера Парламента.