Հայաստանը Բաքվի և Անկարայի նման Իրանի սահմանների նկատմամբ սին երազանքներ չունի. ՀՀ դեսպանությունը մեջբերել է իրանական թերթի պատասխանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը Իրանում ֆեյսբուքյան էջում մեջբերում է արել իրանական «Ջամ-է-ջամ» օրաթերթից, որում անդրադարձ է կատարում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Իրանի հասցեին հնչեցված մեղադրանքներին: Պատասխանն ամբողջությամբ ստորև.
«Ի պատասխան թուրքական «Անադոլու» լրատվամիջոցին տրված հարցազրույցի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Իրանի դեմ հնչեցված մեղադրանքի՝ «Ինչու՞ 30 տարիների ընթացքում, երբ Ղարաբաղի շրջակա տարածքները հայերի տիրապետության տակ էին, Իրանի հյուսիսային շրջաններում զորավարժություններ չէին անցկացվում», իրանական «Ջամ-է-ջամ» օրաթերթն իր այսօրվա համարում հոդված է հրապարակել, որից բերված են մի քանի մեջբերումներ․
- Հայաստանը Բաքվի և Անկարայի նման Իրանի սահմանների նկատմամբ սին երազանքներ չունի և նման պահվածք չի ցուցաբերում,
- Հայաստանը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, Իսրայելի դաշնակիցը չէ,
- Հայաստանը Ադրբեջանի Հանրապետության նման Ատրպատականում չի ստեղծել վարձկան-անջատողականների ցանց,
- Հայաստանը նպատակ չունի Իրանին առևտրական ճանապարհներից դուրս մղելու։
Ի դեպ, հոդվածագիրը նկատում է նաև, որ «Ադրբեջանի նախագահի ոչ դիվանագիտական վարքը և Թուրքիայի լրատվամիջոցով Իրանին ուղերձ հղելը ոչ այլ ինչ է, քան գաղութացվածության նշան»։

Армения, в отличие от Баку и Анкары, не лелеет пустые мечты о границах Ирана: Посольство процитировало ответ иранской газеты
Поддержи А1+!Посольство Республики Армения в Ирана на своей странице в Facebook процитировало иранскую газету «Джам-э-Джам», в которой затрагиваются обвинения, выдвинутые президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в адрес Ирана.
«В ответ на обвинение, выдвинутое против Ирана президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в интервью турецкому информагентству Anadolu о том, “почему военные учения не проводились в северных регионах Ирана в течение 30 лет, когда территории вокруг Карабаха находились под властью армян”, иранская газета “Джам-э-Джам” опубликовала в своем сегодняшнем номере статью, из которой приведены некоторые цитаты:
Армения, в отличие от Баку и Анкары, не лелеет пустые мечты о границах Ирана и не проявляет подобного поведения;
Армения, в отличие от Азербайджана, не является союзником Израиля;
Армения, в отличие от Азербайджана, не создала в Атрпатакане сети наемников-сепаратистов;
Армения не имеет цели вытеснить Иран с торговых путей.
Кстати, автор статьи отмечает, что «недипломатичное поведение президента Азербайджана и направление месседжа Ирану через турецкие СМИ, является не чем иным, как признаком колонизованости».