Ադրբեջանական զինծառայողն ինքնաձիգը պարզեց մեր ուղղությամբ․ ՄԻՊ
Անցյալ շաբաթ ինքներս համոզվեցինք, որ ադրբեջանական զինծառայողների ներկայությունը ՀՀ Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներին մարդկանց առաջնահերթ կյանքի ու ազատ տեղաշարժման իրավունքների խախտում է:
Մասնավորապես, Սյունիքի մարզի Կապան, Տեղ համայնքներ, գյուղեր այցերից վերադարձի M2 միջպետական ճանապարհին փորձնական 1-2 րոպեով կանգնեցինք այն հատվածներում, որտեղ ադրբեջանական զինված ուժերն են տեղակայված: Փորձում էինք հասկանալ, թե ինչ տեղի կունենա, եթե ինչ-որ օբյեկտիվ պատճառով, ասենք, մեքենայի անսարքության կամ ուղևորի ինքնազգացողությունը վատանալու պատճառով քաղաքացիական մեքենա կանգնի այդ հատվածում:
Մենք ինքներս, իհարկե, քաղաքացիական մեքենաներով էինք: Այս լուսանկարում Գորիսի Շուռնուխ և Կապանի Դավիթ Բեկ գյուղերի միջև ճանապարհի հատվածն, որը ցույց է տալիս ադրբեջանական տեղակայումներից մեկը: Մեր կանգնելուն պես ադրբեջանական զինված ծառայողը նկատեց մեզ, անմիջապես մտավ շինություն (տնակ) և ինքնաձիգը ձեռքին դուրս եկավ ու այն պարզեց մեր ուղղությամբ:
Մեկ այլ տեղում 1-2 րոպե կանգնելուց հետո ադրբեջանական զինծառայողները զինված սկսեցին անհանգիստ շարժումներ անել՝ հեռադիտակով հետևելով մեզ, ապա սկսեցին սուլոցներ արձակել ու ինչ-որ գոռգոռցներ։
Մենք սեփական փորձով համոզվեցինք, որ ադրբեջանական զինված ծառայողների ինքնին ներկայությունը Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներին ՀՀ քաղաքացիական բնակչության կյանքի, ազատ տեղաշարժման ու այլ կենսական իրավունքների խախտում է: Այս հիմնավորումները համապատասխան ապացույցներով կդրվեն անվտանգության գոտու հայեցակարգի հիմքում կներառվեն ու նույնպես կուղարկվեն միջազգային համապատասխան կառույցներին:

Азербайджанский военнослужащий направил автомат в нашу сторону: Омбудсмен
Поддержи А1+!Защитник прав человека Армении выступил с заявлением, в котором сообщил, что на прошлой неделе лично убедился, что присутствие азербайджанских военнослужащих на дорогах между населенными пунктами Сюникской области Республики Армения является нарушением права на жизнь и свободу. движения.
«Возвращаясь из поездок в общины Капан, Тех, села Сюникской области, мы остановились на 1-2 минуты на межгосударственной дороге в местах дислокации азербайджанских вооруженных сил.
На этой фотографии участок дороги между селами Шурнух Гориса и Давид Бек Капана, который показывает одну из азербайджанских баз. Как только мы остановились, азербайджанский военнослужащий заметил нас, сразу же вошел в строение (домик), вышел с автоматом в руке и направил его в нашу сторону», - сообщил Арман Татоян.
Защитник подчеркнул, что, простояв 1-2 минуты в другом месте, вооруженные азербайджанские военнослужащие начали беспокойные движения, следя за ними в бинокли, а затем начали свистеть и кричать.
«Мы убедились на собственном опыте, что само присутствие азербайджанских вооруженных сил на дорогах между общинами Сюника является нарушением жизни, свободного передвижения и других жизненно важных прав гражданского населения Армении. Эти обоснования будут включены в основу концепции зоны безопасности с соответствующими доказательствами и будут отправлены в соответствующие международные структуры», - добавил он.