Տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարին կից հասարակական խորհրդի հերթական նիստը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՕգոստոսի 18-ին կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարարին կից հասարակական խորհրդի հերթական նիստը: Ամփոփվել են 2021թ. ամառային զորակոչի ընթացքում քաղաքացիների դիմումների և բողոքների քննարկման հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքները և քննարկվել խորհրդի առաջիկա անելիքները: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՊՆ-ն։
Արձանագրվել է հանձնաժողովի միջոցով իրականացված բողոքարկման գործընթացի արդյունավետությունը: Հանձնաժողովն ստացել է 133 դիմում և բողոք, որոնց ուսումնասիրմամբ ընթացք է տվել 76-ին` նպաստելով դրանց արդարացի լուծմանը: 23 զորակոչիկ ձեռք են բերել տարկետման օրինական հիմքեր, որից 22-ը առողջական վիճակի, 1-ը` ընտանեկան պայմանների բերումով, 3-ը ճանաչվել են ոչ պիտանի զինծառայության համար և հաշվառվել են պահեստազորում: Բացի այդ, 27 զորակոչիկների զորակոչման հարցը առկախվել է և կորոշվի հաջորդ զորակոչին` ելնելով լրացուցիչ և ստուգիչ բժշկական հետազոտությունների կատարման անհրաժեշտությունից:
Քննարկելով հասարակական խորհրդի առաջիկա անելիքները` որոշվել է երկշաբաթյա ժամկետում որոշակիացնել և պաշտպանության նախարարին ներկայացնել պաշտպանական քաղաքականության այն ուղղություններն ու խնդիրները, որոնց վրա հարկ է կենտրոնացնել հասարակական խորհրդի ջանքերը` Զինված ուժերի բարեփոխումներին նպաստելու նպատակով:

Состоялось очередное заседание Общественного совета при министре обороны РА
18 августа состоялось очередное заседание Общественного совета при министре обороны Армении. Подведены итоги работы Комитета по рассмотрению жалоб граждан в период летнего призыва 2021 года, обсуждались предстоящие мероприятия Совета. Отмечена эффективность апелляционного процесса, проводимого через комиссию.
Об этом сообщает Управление информации и связей с общественностью Министерства обороны РА, в котором уточняется, что в комиссию поступило 133 заявления-жалобы, был дан ход 76 из них, способствуя их справедливому разрешению.
Законные основания для отсрочки получили 23 призывника, из них 22 по состоянию здоровья, 1 по семейным обстоятельствам, 3 признаны непригодными к военной службе, зарегистрированы в запас. Кроме того, приостановлен вопрос призыва 27 призывников, который будет решен при следующем призыве в связи с необходимостью дополнительных медицинских осмотров.
Обсуждая предстоящую деятельность Общественного совета, было решено определить в течение двух недель и представить министру обороны направления и задачи оборонной политики, на которых должны быть сосредоточены усилия Общественного совета для продвижения реформ Вооруженных Сил.