Նիդեռլանդների վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին
Նիդեռլանդների վարչապետ Մարկ Ռուտտեն շնորհավորական ուղերձ է հղել վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Շնորհավորական ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Ազատ և մրցակցային խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը վկայում է թավշյա հեղափոխությունից հետո ժողովրդավարական ուղիով շարունակելու Հայաստանի հանձնառության մասին: Հայաստանում ընթացող բարեփոխումներն ու ժողովրդավարական վերափոխումներն աննկատ չեն անցել: Ես անկեղծ հույս ունեմ, որ Դուք կշարունակեք իրականացնել այդ կարևոր բարեփոխումները, չնայած անբարենպաստ անվտանգային միջավայրին:
Շարունակական համագործակցության ակնկալիքով վստահություն եմ հայտնում, որ միասին կկարողանանք հաջողությամբ նպաստել Հայաստանի և Նիդեռլանդների միջև սերտ գործընկերության խորացմանը: Որպես ժողովրդավարության և լավ կառավարման սկզբունքներին հավատարիմ երկիր, Նիդեռլանդները կշարունակի սատարել Հայաստանին բարեփոխումների գործում, հատկապես ժողովրդավարացման և իրավունքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ: Մենք կսերտացնենք տնտեսական համագործակցությունը, մասնավորապես գյուղատնտեսության և ՏՏ ոլորտներում:
Մեծապես կարևորում եմ մեր գործակցությունը ԵՄ-Հայաստան համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում և ակնկալում եմ, որ այս տարվա վերջին Արևելյան գործընկերության արդյունավետ գագաթնաժողով կունենանք: Ես նաև բարձր եմ գնահատում Համաշխարհային բանկի, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ու Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի շրջանակում մեր սերտ համագործակցությունը:
Ցավոք, այս տարվա ապրիլին Ձեր պլանավորված այցը Նիդեռլանդներ ստիպված եղանք հետաձգել` մեր երկու երկրներում առկա համաճարակի պատճառով: Անկեղծ հույս ունեմ, որ 2022 թվականն այդ առումով ավելի բարենպաստ կլինի, և հաճույքով ակնկալում եմ 2022 թվականին հյուրընկալել Ձեզ Նիդեռլանդներում՝ նշելու մեր երեսնամյա դիվանագիտական հարաբերությունների հաջողությունները:
Մաղթում եմ Ձեզ ամենայն հաջողություն Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման գործում` ի շահ հայ ժողովրդի»:

Премьер-министр Нидерландов направил поздравительное послание Николу Пашиняну
Премьер-министр Нидерландов Марк Рютте в связи с победой на выборах направил Николу Пашиняну поздравительное послание. Об этом сообщает Управление информации и общественных связей Аппарата премьер-министра. В поздравительном послании, в частности, говорится:
«Проведение свободных и конкурентных парламентских выборов свидетельствует о стремлении Армении продолжать демократический путь бархатной революции. Продолжающиеся реформы и демократические преобразования в Армении не остались незамеченными. Я искренне надеюсь, что Вы продолжите реализацию этих важных реформ, несмотря на неблагоприятную обстановку в плане безопасности.
Надеясь на продолжение сотрудничества, выражаю уверенность, что вместе мы сможем внести свой вклад в углубление тесного партнерства между Арменией и Нидерландами. Как страна, приверженная принципам демократии и надлежащего управления, Нидерланды будут продолжать поддерживать Армению в ее реформах, особенно в демократизации и укреплении верховенства закона. Мы будем укреплять экономическое сотрудничество, особенно в области сельского хозяйства и информационных технологий.
Я придаю большое значение и нашему сотрудничеству в рамках Всеобъемлющего соглашения о расширенном партнерстве между ЕС и Арменией и ожидаю, что в конце этого года у нас будет эффективный саммит Восточного партнерства. Я также ценю наше тесное сотрудничество в рамках Всемирного банка, Международного валютного фонда и Европейского банка реконструкции и развития.
К сожалению, нам пришлось отложить Ваш запланированный визит в Нидерланды в апреле этого года из-за эпидемии в наших странах. Я искренне надеюсь, что 2022 год будет более благоприятным в этом отношении. Я с нетерпением жду возможности принять Вас в Нидерландах в 2022 году, чтобы отпраздновать успех наших 30-летних дипломатических отношений. Желаю Вам всяческих успехов в преодолении вызовов, стоящих перед Арменией, во благо армянского народа».