«Պատիվ ունեմ»-ը ևս կդիմի ՍԴ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԸնտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու դիմում Սահմանադրական դատարան պատրաստվում է ներկայացնել նաև «Պատիվ ունեմ» դաշինքը։ Այդ մասին «Ա1+»-ին հայտնեց դաշինքի մամուլի խոսնակ Սոս Հակոբյանը։ Նա նշեց, որ դիմումները տեխնիկապես ՍԴ են գնում առանձին, քանի որ ընտրախախտումները յուրաքանչյուր կուսակցության կամ դաշինքի լիազոր անձինք հավաքագրել են ի սկզբանե առանձին։ Բայց հետագայում ՍԴ-ն միասի՞ն կքննի դիմումները, թե՞ առանձին՝ արդեն զուտ տեխնիկական հարց է։
Սոս Հակոբյանի կարծիքով՝ իրենք բոլոր բավարար հիմքերն ու փաստերն ունեն՝ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու վերաբերյալ։
«Մենք տեսանք, որ կիրառվում էր վարչական հսկայական ռեսուրս, զինվորականներին ուղղորդում էին, շրջիկ խմբեր էին գործում, ատելության մթնոլորտ էր ստեղծվել, անհավասար պայմաններում էին ընտրություններն անցկացվել։ Վարչապետի պաշտոնակատարը պահպանում էր իր լիազորությունները, հանդես էր գալիս ատելության խոսքի այնպիսի չափաբաժնով, որ չի եղել երբեք, սպառնալիքներ էր հնչեցնում, որի համար իրավական երկրում պատժում են», - ասաց դաշինքի մամուլի խոսնակը։
Ըստ օրենքի՝ Սահմանադրական դատարան կարելի է դիմել ընտրությունների ամփոփումից հետո 5 օրյա ժամկետում և նրա խոսքով, իրենք մինչև վերջնաժամկետը կդիմեն ու կհայտնեն այդ մասին հանրությանը։

«Честь имею» тоже обратится в КС
Поддержи А1+!Блок «Честь имею» собирается обратиться в Конституционный суд с требованием признать недействительными результаты внеочередных парламентских выборов 20 июня. Об этом в беседе с «А1+» сообщил пресс-секретарь партии «Родина», представитель блока «Честь имею» Сос Акопян.
«В течение 5 дней после подведения итогов выборов участвующие политические силы могут обратиться в Конституционный суд по поводу оспаривания результатов выборов. Обязательно в установленный срок обратимся в Конституционный суд. В настоящее время идет процесс составления заявления и документирования», - сказал Акопян.
По его словам, будут представлены все зафиксированные ими нарушения, в том числе нарушение дня молчания, использование административного ресурса до начала кампании, а также нарушения, допущенные в ходе кампании.
Три политические силы - Национально-христианская партия «Пробуждение», блоки «Армения» и «Честь имею» подали в ЦИК заявления о признании недействительными результатов досрочных парламентских выборов, которые были отклонены.