Հայ Ազգային Կոնգրեսի հայտարարությունը
Ամփոփելով Հայ Ազգային Կոնգրեսի՝ հանրապետության բոլոր մարզերն ընդգրկող ընտրական շտաբներից և կուսակցության վստահված անձանցից ստացված տեղեկատվությունը, ուսումնասիրելով ԿԸՀ պաշտոնական տվյալները, ինչպես նաև՝ ընտրություններին մասնակցած տարբեր քաղաքական ուժերի, դիտորդական առաքելությունների հայտարարությունները, մամուլում և սոցիալական ցանցերում հրապարակած փաստերը և տեղեկությունները, կարող ենք կատարել հունիսի 20-ին տեղի ունեցած ԱԺ արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ հետևյալ նախնական արձանագրումները
1 Ի խախտումն ՀՀ օրենսդրության պահանջների, իշխանություններն ամբողջ ծավալով օգտագործել են վարչական ռեսուրսը, այդ նպատակով օգտագործելով նախարարությունների, մարզպետարանների և համայնքային իշխանությունների լծակները։ Այդ որոշումը փաստացի կայացվել է այն պահից, երբ Նիկոլ Փաշինյանը, Սահմանադրության կոպիտ խախտմամբ, իրեն հռչակեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար, իսկ իշխող ուժի պատգամավորական խմբակցությունը, տարբեր պատճառաբանություններով, հրաժարվեց կատարել վարչական ռեսուրսի օգտագործման արգելք սահմանող Ընտրական և Քրեական օրենսգրքերի համապատասխան փոփոխությունները։ Հրապարակված փաստերը վկայում են, որ իշխանությունը չխորշեց անգամ բանակի քվեարկության ուղղորդման տխուր ավանդույթից։
2 Թեև ընդունման համար պատրաստ էին և քաղաքական ուժերի ու քաղաքացիական հասարակության հետ համաձայնեցված՝ Ընտրական և Քրեական օրենսգրքերի այնպիսի փոփոխությունները, որոնցով պետք է կանխվեր ֆինանսական ռեսուրսների ապօրինի օգտագործումը, իշխանությունները հրաժարվեցին և, ի զարմանս բոլորի, հետաձգեցին դրանց կիրառումը։ Արդյունքում, Հայաստանի ընտրական համակարգի՝ վերջին տասնամյակի ամենախոշոր արատը՝ փողի հակաօրինական ազդեցությունը քաղաքական գործընթացների վրա, լիովին պահպանվեց: «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքներն ու «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն անվերահսկելիորեն օգտագործեցին օրենքով թույլատրված չափից հսկայական ծավալով ավելի՝ միլիոնավոր դոլարների ֆինանսական միջոցներ, այդ թվում՝ ընտրակաշառքի տեսքով։ Իշխանության, իրավապահ մարմինների և ընտրական հանձնաժողովների գործողություններն այդ ապօրինությունը կանխելու ուղղությամբ ընդամենը կոսմետիկ բնույթ էին կրում։
3 Իշխանությունները ոչինչ չձեռնարկեցին ընտրարշավի ընթացքում զանգվածային լրատվության միջոցներով հավասար լուսաբանում երաշխավորելու ուղղությամբ։ Ընտրարշավի ժամանակահատվածում մասնակից քաղաքական ուժերի մի փոքր խումբ գտնվում էր ակնհայտորեն արտոնյալ կարգավիճակում։ Առնվազն երեք հեռուստաընկերություններ եթերաժամի հիմնական մասը նվիրել էին «Հայաստան» դաշինքի ընտրարշավին, ևս առնվազն երեքը՝ «Պատիվ ունեմ» դաշինքին, առնվազն երկուսը՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը, խիստ անհավասար մրցակցային պայմանների մեջ դնելով մյուս բոլոր քաղաքական ուժերին: Դրանից բացի, իշխող ուժը սոցիալական ցանցերում ներդրել էր հարյուրավոր, այսպես կոչված` «ֆեյքերի» մի ամբողջ բանակ, որի գլխավոր խնդիրը կեղծիքի տարածումն էր, հասարակական կարծիքի մանիպուլյացիան և ապակողմնորոշումը։  Ի հավելումն կատարվածի, Հանրային հեռուստաընկերությունը, օրենքի խախտմամբ, արգելեց մի շարք կուսակցությունների մասնակցությունը հունիսի 18-ի հեռուստատեսային ամփոփիչ բանավեճին։ «Օրենքի պահապան» իշխանությունը նույնիսկ դիմեց լռության օրվա պահանջի կոպիտ խախտման։
4 Ամբողջ քարոզարշավի ընթացքում և հատկապես քվեարկության օրը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության, ինչպես նաև «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքների կողմից ողջ ծավալով կիրառության մեջ դրվեց դեռևս նախորդ ռեժիմի օրոք ձևավորված տխրահռչակ «տասովշչիկների ինստիտուտը», մինչդեռ հենց իշխանության առաջնահերթ պարտականությունն էր ընտրությունները զերծ պահել նման ազդեցություններից։ Դրա գլխավոր խնդիրը՝ տարբեր մեխանիզմների գործադրմամբ ընտրողների հավաքագրումն ու ուղղորդումն էր քվեարկության, իսկ փաստի լավագույն ապացույցը՝ առավոտյան ժամերին միայն ուղղորդվող քվեարկությանը բնորոշ մեծ կուտակումներն էին տեղամասային կենտրոններում, ինչպես նաև՝ հատկապես «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության օգտին քվեարկած քվեաթերթիկների մեջ, տարբեր անկյուններից ծալված քվեաթերթիկների բազմաքանակությունը։
5 Ողջ ընտրարշավն ուղեկցվեց իշխող կուսակցության և «Հայաստան» ու «Պատիվ ունեմ» դաշինքների առաջնորդների կողմից՝ միմյանց ուղղված հայհոյախոսություններով, սպառնալիքներով, «կոմպրոմատներով», հաշվեհարդարի ու բռնության կոչերով՝ ընտրական հանձնաժողովների և իրավապահ մարմինների լուռ հայացքի ներքո։ Երևույթ, որ տեղ չէր գտել նախորդ ընտրություններից և ոչ մեկում։
6 Իշխանությունները ոչինչ չձեռնարկեցին նաև ընտրողների ուռճացված ցուցակները «մաքրելու» ուղղությամբ։ Տարբեր հաշվարկներով, ընտրացուցակներում շարունակում են ներառված լինել շուրջ 800 000՝ վաղուց արդեն Հայաստանում չբնակվող անձինք։ Նշված հանգամանքը հաշվի առնելով, լուրջ մտահոգության և կասկածի տեղիք է տալիս ընտրությանը մասնակցության թիվը, որը նույնիսկ ավելին է, քան եղել է Ազգային ժողովի՝ 2018 թ ընտրություններում։ Կասկածն ավելի է խորացնում այն հանգամանքը, որ, հիմնվելով ԿԸՀ հրապարակած պաշտոնական տվյալների վրա, ստացվում է, թե շուրջ 300 բնակավայրերում քվեարկությանը մասնակցել է փաստացի բնակվողների 100 տոկոսը, իսկ ևս շուրջ 800 բնակավայրերում՝ 80-90 տոկոսը։
Հիմնվելով վերոշարադրյալ արձանագրումների վրա, հայտարարում ենք, որ հունիսի 20-ին տեղի ունեցած ԱԺ արտահերթ ընտրությունները հեռու էին ազատ և արդար լինելուց և որակապես լուրջ նահանջ էին 2018 թ ընտրությունների համեմատ։ Չնայած տրված բազմաթիվ խոստումներին և երաշխիքներին, իշխանությունները տապալեցին նաև այս քննությունը՝ արգելակելով Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացման ճանապարհը։

Заявление Армянского Национального Конгресса
Армянский Национальный Конгресс выступил с заявлением касательно внеочередных выборов в НС, состоявшихся 20-го июня, которое представляем ниже:
Подытожив информацию, полученную из избирательных штабов Армянского Национального Конгресса, охватывающих все области, и от доверенных лиц партии, изучив официальные данные ЦИК, а также заявления различных политических сил, принявших участие в выборах, наблюдательских миссий, опубликованные в прессе и в социальных сетях факты и сведения, можем объявить следующие предварительные констатации относительно внеочередных выборов в НС, состоявшихся 20-го июня:
1․ Нарушая требования законодательства РА, власти в полном объёме использовали административный ресурс, используя с этой целью рычаги министерств, областных администраций и общинных властей. Это решение было фактически принято с того момента, когда Никол Пашинян, грубо нарушив Конституцию, провозгласил себя исполняющим обязанности премьер-министра, а депутатская фракция правящей силы, с различными мотивациями, отказалась внести соответствующие поправки в Избирательный и Уголовный кодексы, ограничивающие использование административного ресурса. Опубликованные факты свидетельствуют, что власти не побрезговали даже печальной традицией направления голосования армии.
2. Несмотря на то, что были готовы к принятию и согласованы с политическими силами и гражданским обществом такие поправки в Избирательный и Уголовный кодексы, которыми должно было быть предотвращено незаконное использование финансовых ресурсов, власти отказались и, к всеобщему удивлению, отложили их применение. В результате, самый крупный недостаток избирательной системы Армении последнего десятилетия – незаконное влияние денег на политические процессы – в полной мере сохранился. Партия «Гражданский договор», блоки «Армения» и «Честь имею» и партия «Процветающая Армения» неконтролируемым образом использовали финансовые средства в значительно превышающем допустимый законом размере – миллионы долларов, в том числе в виде взяток избирателям. Действия властей, правоохранительных органов и избирательных комиссий в направлении предотвращения этого беззакония носили лишь косметический характер.
3․ Власти в ходе избирательной кампании ничего не предприняли в направлении гарантирования равного освещения в средствах массовой информации. В период предвыборной кампании небольшая группа участвующих политических сил находилась в явно привилегированном статусе. Как минимум три телекомпании основную часть эфирного времени посвятили агитационной кампании блока «Армения», ещё как минимум три – альянсу  «Честь имею», как минимум две – партии «Гражданский договор», поставив в крайне неравные конкурентные условия все остальные политические силы. Помимо этого, правящая сила внедрила в социальные сети целую армию сотен своих так называемых «фейков», главной задачей которой было распространение лжи, манипуляция общественным мнением и дезориентация. В дополнению к содеянному, Общественная телекомпания, в нарушение закона, запретила ряду партий принять участие в итоговых теледебатах 18-го июня. Власть-«защитник закона» даже прибегла к грубому нарушению требования дня молчания.
4․ На протяжении всей агитационной кампании и в особенности в день голосования, партией «Гражданский договор», а также блоками «Армения» и «Честь имею» был задействован сформированный ещё при прежнем режиме пресловутый «институт тасовщиков», между тем первоочередной обязанностью именно властей является удерживать выборы от подобных влияний. Его главная задача – с применением различных механизмов сбор и направление избирателей на выборы, а наилучшее доказательство факта – характерные только для направленного голосования большие скопления в участковых центрах, а также большое количество бюллетеней с подвёрнутыми разными углами, особенно среди  бюллетеней в пользу партии «Гражданский договор».
5․ Вся избирательная кампания сопровождалась ругательствами, угрозами, «компроматами», призывами к расправе и насилию со стороны лидеров правящей партии и блоков «Армения» и «Честь имею», под молчаливым взглядом избирательных кампаний и правоохранительных органов. Явление, которое не имело места ни в одних из предыдущих выборов.
6․ Власти ничего не предприняли и в направлении «очищения» раздутых списков избирателей. По различным подсчётам, в списках избирателей по-прежнему были включены около 800 000 человек, давно уже не проживающих в Армении. Учитывая указанное обстоятельства, вызывает серьёзное беспокойство и сомнение число участников выборов, которое даже больше, чем на выборах в Национальное собрание в 2018 году. Подозрение усугубляет то обстоятельство, что, основываясь на опубликованных ЦИК официальных данных, получается, что в около 300 населённых пунктах в голосовании участвовали 100% фактических жителей, а ещё в около 800 населённых пунктах – 80-90%.
На основании вышеизложенного, заявляем, что внеочередные выборы в НС, состоявшиеся 20-го июня, были далеко не свободные и справедливые и явились серьёзным качественным шагом назад по сравнению с выборами 2018 года. Несмотря на многочисленные обещания и гарантии, власти провалили и этот экзамен, заблокировав путь демократического развития Армении.