Ադրբեջանցիները Գեղարքունիքի գյուղերում կանգնեցնում են գյուղացիներին, բացատրություններ պահանջում․ ՄԻՊ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱդրբեջանական զինված ծառայողները Գեղարքունիքի մարզի գյուղերի հարևանությամբ` արոտավայրերում ապօրինաբար կանգնեցնում են գյուղացիներին, պահանջում են տալ բացատրություններ՝ ի՞նչ ուղղությամբ են շարժվում, ի՞նչ նպատակով և ի՞նչ են տեղափոխում, փորձում են իրականացնել մեքենաների ապօրինի խուզարկություններ, սպառնում են: Այս մասին տեղեկացնում է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ներկայացնելով փաստահավաք աշխատանքների արդյունքների վերաբերյալ լրացուցիչ հայտարարություն․
Այս հայտարարությունը վերաբերում է Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա, Ներքին Շորժա, Նորաբակ, Կութ գյուղերում սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումներին ու վտանգներին՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական զինված ծառայողների անօրինական ներկայության պատճառով:
Մասնավորապես, 2021 թվականի հունիսի 3-ին ահազանգեր են ստացվել այն մասին, որ ադրբեջանական զինվորականները պարբերաբար մի քանիսից մինչև մի քանի տասնյակ անձնակազմերով զինված, այդ թվում՝ մեքենաներով իջնում են դեպի Վարդենիս համայնքի Վերին Շորժա գյուղի արոտավայրերը, որտեղ գտնվում են անասնագոմերը և որտեղ գյուղացիներն արածեցնում են իրենց կենդանիներին: Նրանք դրսևորում են ցինիկ պահվածք, սպառնալիքներ տալիս գյուղացիներին զենքի ցուցադրումով: Նրանք վերջին շաբաթվա ընթացքում դիրքեր են տեղակայել Վերին Շորժայի սարատեղիին առավել մոտ վայրերում և դրանով գրեթե անհնարին դարձրել արոտավայրերն օգտագործելը:
Ավելին, ադրբեջանական դիրքերից մեկը, որն առավել մոտ է սարատեղիներին, ադրբեջանական զինվորականներն ապօրինաբար կանգնեցնում են գյուղացիներին, պահանջում են տալ բացատրություններ՝ ի՞նչ ուղղությամբ են շարժվում, ի՞նչ նպատակով և ի՞նչ են տեղափոխում, փորձում են իրականացնել գյուղացիների մեքենաների ապօրինի խուզարկություններ։ Բացի այդ, ըստ 2021 թվականի հունիսի 3-ին Գեղամասար համայնքի Կութ գյուղի հետ կապված՝ ստացվել են ահազանգեր, որ ադրբեջանական զինվորականները շարունակում են տեղակայված լինել գյուղի անմիջական հարևանությամբ, որի պատճառով արոտավայրերի ընդամենը փոքր հատված են կարողանում օգտագործել։
Ավելին, ադրբեջանական զինվորականները հովիվներին հայհոյում են և բարձր գոռգոռալով, զենքի ցուցադրումով սպառնում են։Իսկ գյուղը գտնվում է նշանառության ներքո: Ադրբեջանական զինվորականների ակնհայտ ապօրինի տիրապետության տակ է հայտնվել Գեղամասար համայնքի Նորաբակ գյուղի անասնագոմը, և բնակիչները զրկվել են այն օգտագործելու հնարավորությունից։ Անասնագոմի մոտ առկա են վտակներ, որոնք օգտագործվել են նաև գյուղատնտեսական նպատակներով, իսկ հիմա այլևս գյուղացիները դրանք չեն կարողանում օգտագործել:
ՀՀ ինքնիշխան տարածքում՝ Գեղարքունիքի մարզի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ծառայողների ակնհայտ ապօրինի ներկայությունը, նրանց բացահայտ հանցավոր արարքները լրջորեն վտանգել են ՀՀ սահմանային գյուղերի բնակիչների կյանքն ու առողջությունը, ամբողջությամբ խաթարել է նրանց բնականոն կյանքն ու հոգեկան անձեռնմխելիությունը:
Արոտավայրերը, խոտհարքները, մյուս նշանակության հողատարածքներն օգտագործել հնարավոր չէ, քանի որ՝ 1) այդ տարածքներում ապօրինաբար ներկա են ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողներ. 2) այդ տարածքները գտնվում են ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողների ուղիղ նշանառության տակ: Այս ամենը հաստատվել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, այդ թվում՝ Գեղարքունիքի մարզային ստորաբաժանման ուսումնասիրություններով:
Հարցն այն է, որ գյուղերի բնակիչների համար ներկայում առավել ևս հրատապ է այս հողատարածքներն օգտագործելու անհրաժեշտությունը՝ պայմանավորված սեզոնային պահանջներով: Արդեն պետք է սկսվի խոտհունձի ժամանակաշրջանը, և գյուղացիները հայտնվել են սուր խնդիրների առաջ: Սա էլ կարող է հանգեցնել անասնագլխաքանակի կտրուկ նվազման, քանի որ առկա չեն բավարար պայմաններ անասնապահությամբ զբաղվելու համար։ Այս ամենն էլ ավելի է խորացնելու սոցիալական խնդիրները:
Ադրբեջանական զինված ուժերի տիրապետության կամ վերահսկողության տակ են հայտնվել ջրային պաշարներ, որոնցից ձևավորվում են ոռոգման և խմելու ջրերը: ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները երաշխավորված են ՀՀ սահմանադրությամբ ու միջազգային պահանջներով: Չի կարող պետության սահմաններին վերաբերող որևէ գործընթաց համարվել ընդունելի, եթե դրա արդյունքում խաթարվել են սահմանային բնակիչների բնականոն կյանքը, կոպտորեն խախտվել ու շարունակում են խախտված կամ լրջորեն վտանգված մնալ նրանց իրավունքները: Այսպիսով, անվտանգության գոտու ստեղծումը բացարձակ անհրաժեշտություն է` մարդկանց խախտված իրավունքների վերականգնման ու խախտումների վտանգներից երաշխավորման նպատակով:

Азербайджанцы в сёлах Гегаркуника останавливают сельчан, требуют объяснений: Омбудсмен
Защитник прав человека в Армении Арман Татоян выступил с заявлением, в котором говорится, о незаконных действиях азербайджанцев на пастбищах, расположенных у сел Гегаркуника. Они пытаются проводить незаконные обыски машин, угрожают сельчанам.
«В этом заявлении говорится о нарушениях и угрозах правам жителей приграничных сел Верин Шоржа, Неркин Шоржа, Норабак, Кут Гегаркуникской области в связи с незаконным пребыванием азербайджанских вооруженных сил на суверенной территории Республики Армения.
В частности, 3 июня 2021 года поступило сообщение, что азербайджанские вооруженные военные, группами от нескольких до нескольких десятков человек, на автомобилях, регулярно спускаются на пастбища села Верин Шоржа в общине Варденис, где находятся животноводческие хозяйства. Там жители села пасут своих животных. Они ведут себя цинично, угрожая сельчанам оружием. За последнюю неделю они подошли ближе к Верхней Шорже, что сделало почти невозможным использование пастбищ.
Более того, на одной из позиций Азербайджана, которая находится ближе к горным равнинам, азербайджанские военные незаконно останавливают жителей села, требуют объяснений, в каком направлении они движутся, с какой целью, пытаясь проводить незаконные обыски машин жителей села.
3 июня 2021 года поступило сообщение из села Кут Гегамасарской общины, что азербайджанские военные по-прежнему находятся в непосредственной близости от села, из-за чего используется только небольшая часть пастбищ. Более того, азербайджанские военные пристают к пастухам, громко кричат и угрожают оружием. Село находится под прицелом.
В селе Норабак, общины Гегамасар, азербайджанскими военными незаконно занят хлев, жители лишены возможности пользоваться им. Рядом с ним есть ручьи, которые использовались в сельскохозяйственных целях, но теперь сельчане больше не могут ими пользоваться.
На суверенной территории Республики Армения, в непосредственной близости от сел Гегаркуникской области, очевидное незаконное присутствие азербайджанских военнослужащих, их открытые преступные действия серьезно угрожают жизни и здоровью жителей приграничных сел Республики Армения. Полностью нарушены их нормальная жизнь и неприкосновенность.
Пастбища, сенокосы, другие земельные участки нельзя использовать по следующим причинам:
1) Военнослужащие Вооруженных сил Азербайджана незаконно находятся на этих территориях;
2) Эти территории находятся под прямым прицелом Вооруженных сил Азербайджана.
Все это подтвердили исследования сотрудников Офиса Защитника прав человека Республики Армения, в том числе и регионального подразделения ЗПЧ Гегаркуника.
Дело в том, что необходимость использования этих земель особенно актуальна для сельчан в связи с сезонными требованиями. Скоро начнется сезон сбора урожая, и жители села столкнулись с серьезными проблемами. Это может привести к резкому уменьшению поголовья скота, так как не хватает условий для содержания скота. Все это усугубит социальные проблемы.
Под контролем азербайджанских вооруженных сил оказались водные ресурсы, из которых образуются потоки оросительной и питьевой воды.
Права жителей пограничных общин Армении гарантированы Конституцией и международными требованиями.
Не может считаться приемлемым какой-либо процесс, касающийся границ государства, если в результате этого нарушена нормальная жизнь жителей пограничных общин, грубо нарушены и продолжают нарушаться или есть серьезная угроза их правам.
Таким образом, создание зоны безопасности является абсолютной необходимостью для восстановления нарушенных прав людей и гарантирования опасностей нарушений».