Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն կրկին քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանային լարվածության խնդիրը
Մայիսի 31-ին կայացել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի հեռախոսազրույցը Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգույի հետ։ Այս մասին հայտնում են Պաշտպանության նախարարությունից։
Ռազմավարական դաշնակից երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրությունը և դրա հանգուցալուծման շուրջ նախորդ շաբաթ Մոսկվայում կայացած հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ճանապարհները։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ՀՀ զինված ուժերում սկիզբ առած բարեփոխումների հիմնական ուղղություններին, Արցախի Հանրապետությունում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի կողմից իրականացվող առաքելության ընթացքին, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգության հիմնախնդիրներին և դրանց դիմակայելու միասնական գործողություններին վերաբերող մի շարք հարցերի։

Вагаршак Арутюнян и Сергей Шойгу вновь обсудили проблему напряженности на армяно-азербайджанской границе
31 мая состоялся телефонный разговор и. о. министра обороны Республики Армения Вагаршака Арутюняна с министром обороны Российской Федерации, генералом армии Сергеем Шойгу.
Руководители оборонных ведомств двух стран - стратегических союзников обсудили ситуацию на армяно-азербайджанской границе и пути выполнения договоренностей, достигнутых в ходе состоявшейся на прошлой неделе в Москве встречи по ее урегулированию.
Собеседники коснулись также основных направлений реформ в Вооруженных силах Армении, деятельности миссии, осуществляемой российским миротворческим контингентом в Республике Арцах, а также проблем региональной безопасности и ряда вопросов, касающихся совместных действий по противодействию им.