189211460_813627475953191_8145843916019902237_n
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Նախագահն իր խորը վրդովմունքն ու անհանգստությունն է հայտնել ադրբեջանական զինուժի կողմից ՀՀ Գեղարքունիքի մարզում ինժեներական աշխատանքներ կատարող հայ զինծառայողների գերեվարման, ինչպես նաև հայկական զինուժի ուղղությամբ կրակոցների փաստի վերաբերյալ:
Հանրապետության նախագահն առաջնային է համարում համապատասխան մարմինների և առաջին հերթին՝ հայկական զինված ուժերի և դիվանագիտական բոլոր հնարավորությունների օգտագործումը գերեվարված զինծառայողներին վերադարձնելու ուղղությամբ: Ըստ նախագահի, պետք է արվի առավելագույնը՝ սահմանագիծը պահող մեր զինվորականների և Հայաստանի Հանրապետության բնակչության անվտանգությունն ու իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու ուղղությամբ:

Армен Саркисян провел телефонную беседу с начальником Генштаба ВС РА
Поддержи А1+!Президент Армении Армен Саркисян провел телефонную беседу с начальником Генштаба Вооруженных сил Республики Армения, генерал-лейтенантом Артаком Давтяном.
Начальник Генштаба представил президенту подробности о пленении армянских военнослужащих, проводящих инженерные работы в Гегаркуникской области Армении, и о ситуации на границе.
Президент республики использование соответствующих органов и, в первую очередь, армянских вооруженных сил и всех дипломатических возможностей для возвращения пленных военнослужащих считает неотложным. По словам президента, все должно быть сделано для обеспечения безопасности и защиты прав наших военнослужащих и населения Республики Армения.
Отметив, что провокационные действия Азербайджана на территории Республики Армения должны удостоиться жесткой реакции международного сообщества, президент сказал, что при общении с международными партнерами он продолжит поднимать этот вопрос.