ՀԱԿ փոխնախագահը չի բացառում այլ ուժերի հետ միավորումը, բայց միայն Փաշինյանի հեռացման շուրջ (տեսանյութ)
Ընտրությունները պետք է սկսել դրական լուրերով, սակայն 6 զինծառայողների գերեվարումով չի ավարտվում պարտության, նվաստացման շղթան, որի մեջ հայտնվել ենք։ Իշխանություններն ու բազմաթիվ կուսակցություններ կդիմեն միջազգային հանրությանը, տարբեր երկրների, ՀԱՊԿ-ին, սակայն այդ ամենը որևէ նշանակություն չի ունենա։ Այս մասին այսօր կայացած ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը։
«Մենք պետք է հասկանանք այս պարտությունների, նվաստացման շղթայի շարունակության պատճառը։ Ցավոք սրտի, մենք այսօր ունենք պետություն, որի օրգանիզմն այլևս իմունիտետ չունի։ Մենք ունենք պետություն և իշխանություն, որը երեք տարվա մեջ ապացուցել է իր անկարողությունը», - ասաց Զուրաբյանը։
Նրա խոսքով՝ պետք է հասկանալ, որ ՄԱԿ-ին դիմելը, Ռուսաստանին, Ադրբեջանին, Թուրքիային դիմելը որևէ արդյունք չի տալու, քանի դեռ մեր պետությունը վերականգնված չէ։ Դա նշանակում է ունենալ արդյունավետ գործող բանակ, որ նման դեպքերում ոչ թե զբաղվում է ձեռնամարտով, այլ կրակում է․ «Որը գիտի, եթե կրակելուց հետո լինում են բարդություններ, ինչ են անում այդ դեպքում, գիտի իր ստրատեգիական դաշնակիցների և իր ռեսուրսների հաշվարկն ու ամեն ինչ անում է արդյունավետ ու հավասարակշռված»։
90-ականներին կարողանում էինք հաղթել, ասաց Զուրաբյանը, սակայն այժմ դա չի ստացվում․ ո՞րն է պատճառը։ Պատասխանն այն է, որ հաղթանակի բանալին քաղաքական իրատեսությունն է, աշխարհաքաղաքական իրողությունների հաշվարկն է։
«Առաջին հերթին քաղաքական իրատեսությունն է, որ հիմնված է բավականին լուրջ արժեհամակարգի վրա։ 1988թ․ մեր համազգային շարժման արժեհամակարգն էր, երբ մենք գիտեինք, որ հույսը կարող ենք դնել միայն սեփական ուժերի վրա և ինչ անում էինք, անում էինք այդ հաշվարկով։ Շատ լավ գիտեինք, որ աշխարհում կան պետություններ, որ զբաղված են իրենց շահի պաշտպանմամբ, իսկ մենք պետք է զբաղվենք մեր շահի պաշտպանմամբ», - ասաց ՀԱԿ փոխնախագահը։
Նրա խոսքով՝ պարտվում ենք, որովհետև 1998թ․-ից մտանք արկածախնդրության, հաշվարկների բացակայության, ոչ ստրատեգիական մտածողության և առավելապաշտության դաշտ։
«ՀԱԿ-ը մոտենում է այս ընտրություններին ոչ թե որպես սովորական ընտրությունների, այլ որպես պետության վերականգման օպերացիայի։ Սա պետությունը փրկելու ուղղությամբ հատուկ օպերացիա է և միայն դա է մեզ պարտադրել մտնել այս ընտրությունների, ընտրարշավի մեջ, որովհետև տեսնում ենք, որ ալտերնատիվը պետականության փլուզումն է», - ասաց Լևոն Զուրաբյանը։
Նա նշեց, որ 1997 թվականին իրենք զգուշացնում էին այս զարգացումների մասին։ ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր հոդվածում՝ «Պատերազմ, թե խաղաղություն․ լրջանալու պահը», ներկայացնում էր ճանապարհը և եթե գնայինք այդ ճանապարհով, այսօր կունենայինք բոլորովին այլ՝ հզոր պետություն․ «Մենք հիմա հասկանում ենք, որ եկել է «լրջանալու պահը» և հենց սա է լինելու մեր ընտրարշավի կարգախոսը»։
Ընտրական ՀԱԿ-ի ցուցակում ի՞նչ սկզբունքով են հայտնվել թեկնածուները, Զուրաբյանը պատասխանեց, որ Տեր-Պետրոսյանը համախմբման գաղափարը դրեց այս ընտրությունների նկատմամբ իրենց վերաբերմունքի հիմքում․ «Չնայած ֆորմալ առումով մենք ներկայացել ենք որպես «Հայ ազգային կոնգրես», բայց, ըստ էության, այս ցուցակը դաշինք է, ՀԱԿ-ի դաշինքը հանրության հետ։ Դաշինք գիտնականների, մտավորականների, մշակութային գործիչների, մենեջերների հետ»։
Իրենց ցուցակում ընդգրկել են նաև գործարարների խումբ, սակայն չկան գործարարներ, որոնք ունեն խոշոր տնտեսական շահեր, որ կարող են պետական իշխանության լծակներն օգտագործել սեփական հարստացման համար․
«Կան հաջողակ գործարարներ, որոնք կարող են իրենց մենեջերական կարողություններն ու հայացքները կիրառեն Հայաստանն ակտիվ, գործարար տեխնոլոգիական երկիր դարձնելու ուղղությամբ»։
Թե ինչո՞ւ է ՀԱԿ-ը պասիվ, երբ շատ ուժեր արդեն քարոզչական որոշակի քայլեր անում են, նա պատասխանեց, որ մի կողմից Նիկոլ Փաշինյանն իր ձեռքում է պահում «Հանրային» հեռուստատեսությունն ու նրանց կողմից ստեղծված շատ կայքեր, մյուս կողմից, ինչպես իրենք են ասում, «ռոբասերժական» ճամբարն է, որտեղ նույնպես կան մեծ լրատվամիջոցներ․ «Այսինքն, փող, լրատվամիջոց, օլիգարխներ։ Մենք չունենք այդ ռեսուրսները , մեր զենքը ճշմարտությունն է»։
ՀԱԿ փոխնախագահը չի բացառում քաղաքական այլ ուժերի հետ միավորումը, բայց միայն մեկ հարցի` Փաշինյանի հեռացման շուրջ։

Вице-председатель АНК не исключает объединения с другими силами, но только для отстранения Пашиняна (видео)
Выборы нужно начинать с позитивных новостей, однако пленением 6 военнослужащих не завершается серия поражений и унижений, в которой мы оказались. Власти и многочисленные страны обратятся к международной общественности, к различным странам, ОДКБ, однако всё это не будет иметь никакого значения. Об этом на состоявшейся сегодня пресс-конференции сказал вице-председатель АНК Левон Зурабян.
«Мы должны понять причиной продолжения этой серии продолжений, унижения. К сожалению, сегодня у нас есть государства, организм которого отныне лишён иммунитета. У нас есть государства и власти, которые за три года доказали свою несостоятельность», - сказал Зурабян
По его словам, нужно понимать, что обращение в ООН, к России, к Азербайджану, к Турции не дает никаких результатов, пока наше государство не остановлено. Это значит иметь эффективно действующую армию, которая в подобных случаях не занимается рукопашным боем, а стреляет: «Которая знает, если после стрельбы возникают сложности, что делают в этом случае, знает своих стратегических союзников и учитывает свои ресурсы, и всё делает эффективно и уравновешенно».
В 90-е годы мы могли побеждать, сказал Зурабян, но сейчас это не получается – в чём причина? Ответ в том, что ключ к победе – это политический реализм, учёт геополитических реалий.
«В первую очередь политический реализм, основанный на достаточно серьёзной системе ценностей. В 1988 г. эта была система ценностей нашего общенационального движения, когда мы знали, что можем надеяться только на собственные силы, и всё, что делали, делали с этим расчётом. Прекрасно знали, что в мире есть государства, занятые защитой своих интересов, а мы должны заниматься защитой наших интересов», - сказал вице-председатель АНК.
По его словам, проигрываем, что с 1998 года вступили в поле авантюризма, отсутствия расчётов, нестратегического мышления и максимализма.
«АНК подходит к этим выборам не как к обычным выборам, а как к операции по восстановлении государства. Это – спецоперация по спасению  государства, и только это нас заставило участвовать в этих выборах, в предвыборной кампании, потому что мы видим, что альтернатива – это крах государственности», - сказал Левон Зурабян.
Он отметил, что в 1997 году они предупреждали об этом развитии событий. Первый  президент РА Левон Тер-Петросян в своей статье «Война или мир: пора стать серьёзнее» представил путь, и если б мы пошли по этому пути, сегодня имели бы совершенно иное, мощное государство: «Мы сейчас понимаем, что “пора стать серьёзнее”, и именно это станет лозунгом нашей предвыборной кампании».
На вопрос о том, по какому принципу кандидаты оказались в списке АНК, Зурабян ответил, что Тер-Петросян поставил идею сплочения в основу их отношения к этим выборам: «Несмотря на то, что формально  мы представлены как “Армянский Национальный Конгресс”, но, по сути, этот список – альянс, альянс АНК с общественностью. Альянс  с учёными, интеллигенцией, деятелями культуры, менеджерами».
Они включили в свой список и группу бизнесменов, однако среди них нет бизнесменов имеющих  крупные экономические интересы, которые могут использовать рычаги государственной власти для собственного обогащения:
«Есть успешные бизнесмены, которые могут применить свои менеджерские способности и взгляды, чтобы сделать Армению страной активных, бизнес-технологий».
Почему АНК пассивен, тогда как многие силы уже предпринимают определённые шаги по агитации, он ответил, что с одной стороны Никол Пашинян держит в своих руках «Общественное» телевидение и многие созданные ими сайты, с другой стороны, как они говорят «робосержевский» лагерь, где также есть крупные СМИ: «То есть, деньги, СМИ, олигархи. У нас нет этих ресурсов, наше оружие – правда».
Вице-председатель АНК не исключает объединение с другими политическими силами, но только вокруг одного вопроса – отстранения Пашиняна.