Արա Այվազյանի հեռախոսազրույց է ունեցել Ավստրիայի ԱԳ նախարարի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄայիսի 25-ին ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Ավստրիայի ԱԳ նախարար Ալեքսանդր Շալենբերգի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Հեռախոսազրույցի առանցքային թեման Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական զինված ուժերի ներթափանցման հետևանքով ստեղծված իրավիճակն էր։ ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը մանրամասն ներկայացրեց տեղում վերջին զարգացումները՝ վերահաստատելով Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը պետք է անհապաղ և անվերապահ դուրս բերվեն ՀՀ ինքնիշխան տարածքից:
Երկուստեք ընդգծվեց տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության պահպանման անհրաժեշտությունը: Այս առնչությամբ կարևորվեց նաև ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորման և պատերազմի հետևանքով առաջացած և հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար հարցերի հասցեագրման անհրաժեշտությունը:
Մտքեր փոխանակվեցին նաև երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ, ընդգծվեց փոխադարձ հանձնառությունը՝ ակտիվացնելու քաղաքական երկխոսությունը, այդ թվում՝ տարբեր մակարդակներում շփումների միջոցով:

Ара Айвазян провёл телефонный разговор с главой МИД Австрии
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Армения Ара Айвазян провёл телефонный разговор с министром иностранных дел Австрии Александром Шалленбергом.
Ключевой темой телефонного разговора была ситуация, создавшаяся вследствие нарушения азербайджанскими вооруженными силами суверенной территории Армении. Исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Армения подробно представил последние события, подтвердив принципиальную позицию Армении, согласно которой вооруженные силы Азербайджана должны немедленно и безоговорочно уйти с суверенной территории Республики Армения.
Обе стороны подчеркнули необходимость поддержания региональной стабильности и безопасности. В связи с чем возникает необходимость решения насущных гуманитарных вопросов, которые необходимо решать в контексте всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Они также обменялись мнениями по ряду вопросов двусторонней повестки дня, подчеркнув взаимную приверженность активизации политического диалога, в том числе и посредством контактов на различных уровнях.