Իսրայելապաղեստինյան հակամարտության մեջ Թուրքիան երկակի խաղ է խաղում․ արևելագետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՊաղեստինաիսրայելական լարված իրավիճակը ունի միտումներ էլ ավելի սրվելու, և դա շատ վտանգավոր է ինչպես ամբողջ Մերձավոր Արևելքի, այնպես էլ խաղաղ բնակչության համար։ Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասում է արևելագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
Սաֆրաստյանը չի կարծում, որ իրավիճակը միտումնավոր է սրվել․
«Սա կարող էր մնալ պարզապես միջադեպ, եթե չլիներ Ալ-Ակսայի հետ կապված այդ իսրայելական ոստիկանության անհամաչափ և ոչ քաղաքակիրթ գործողությունները»։
Ինչ վերաբերում է գերտերությունների՝ ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի դերակատարությանը, Սաֆրաստյանն ասում է՝ մասնավորապես ԱՄՆ-ն բավական մեծ հնարավորություններ ունի իրավիճակի վրա ներազդելու․
«Ես կարծում եմ, որ ներկա փուլում իրավիճակի վրա ազդեցություն ԱՄՆ-ից չի լինի, որովհետև ԱՄՆ-ի միջամտությունը ակնհայտորեն կլինի հօգուտ Իսրայելի, իսկ ներկա փուլում, ես կարծում եմ, ամերիկացիները կփորձեն գոնե ներքուստ հեռու մնալ այս հակամարտությունից, որ արաբական աշխարհը, մահմեդական աշխարհն իրենց դեմ էլ ավելի չլարեն»։
Ռուսաստանի պարագայում, վերլուծաբանը կարծում է, որ քիչ լծակներ կան իրավիճակի վրա ներազդելու․
«Ռուսաստանը լավ հարաբերություններ ունի ինչպես Պաղեստինի, այնպես էլ Իսրայելի հետ, բայց չեմ կարծում, որ ռուսական միջնորդությունը որևէ իրական հենք ունի, որովհետև Ռուսաստանը չունի այն հեղինակությունը մերձավոր արևելքում, որն ուներ ժամանակին Խորհրդային միությունը»։
Արևելագետն անդրադարձավ նաև Թուրքիայի դերակատարությանը այս հակամարտության մեջ, նշեց՝ Թուրքիան հայտնվել է ծանր իրավիճակում․
«Վերջին տարիներին Թուրքիան ակնհայտորեն ձգտում է մահմեդական աշխարհում ստանձնել առաջատար դիրքեր, և դա բխում է Էրդողանի անձնական ամբիցիաներից, ինքը իրեն փորձում է ներկայացնել որպես մահմեդական աշխարհի հեղինակավոր առաջնորդներից մեկը և դրա համար ջանքեր է գործադրում, առաջին ճանապարհը Թուրքիան ընտրել է Իսրայելի հետ հարաբերություններր վատթարացումը, բայց իրականում Թուրքիան և Իսրայելը և դեռևս 20-րդ դարի 90-ականների վերջերից հանդես են եկել որպես ռազմավարական դաշնակիցներ, և այդ դաշնակցային հարաբերությոսւնների ետևում կանգնած է եղել ԱՄՆ-ը»։
Սաֆրաստյանի խոսքով՝ Թուրքիան իր կապերը Իսրայելի հետ ամենևին չի խզում, և հետախուզական ծառայությունների մակարդակով բավականին ինտենսիվ կապեր կան Իսրայելի հետ․
«Թուրքիան Իսրայելի հետ ունի նաև որոշակի տնտեսական ընդհանուր շահեր, նաև Իսրայելը Արցախի դեմ թուրք-ադրբեջանական վերջին պատերազմի ընթացքում հանդես եկավ որպես Ադրբեջանի դաշնակից։ Ամփոփելով կարող ենք ասել, որ այո՛, արտաքուստ Թուրքիան փորձում է հանդես գալ որպես Պաղեստինի ժողովրդի շահերի պաշտպան, որպես ընդհանուր մահմեդական սրբավայրերի պաշտպան, բայց մյուս կողմից իր կապերը Իսրայելի հետ չի խզում և փորձում է Իսրայելին օգտագործել՝ իր ամբիցիաներն իրագործելու համար»։

Турция ведёт двойную игру в израильско-палестинском конфликте: востоковед (видео)
Напряженная ситуация в Палестине имеет тенденцию к эскалации, и это очень опасно как для всего Ближнего Востока, так и для гражданского населения. Об этом в беседе с «А1+» говорит востоковед Рубен Сафрастян.
Сафрастян не считает, что ситуация преднамеренно обостряется:
«Это могло быть просто инцидентом, если бы не непропорциональные, нецивилизованные действия израильской полиции в связи с Аль-Акса».
Что касается роли сверхдержав, США и России, Сафрастян говорит, что именно Соединенные Штаты имеют большие возможности влиять на ситуацию:
«Я не думаю, что на данном этапе будет какое-либо влияние со стороны США на ситуацию, потому что вмешательство США, очевидно, будет в пользу Израиля, и на этом этапе, я думаю, американцы постараются держаться подальше от этого конфликта, по крайней мере внутренне, чтобы ещё больше не настроить против себя арабский мир, мусульманский мир».
В случае с Россией аналитик считает, что рычагов влияния на ситуацию мало:
«У России хорошие отношения как с Палестиной, так и с Израилем, но я не думаю, что российское посредничество имеет какую-либо реальную основу, потому что у России нет такого авторитета на Ближнем Востоке, который когда-то был у Советского Союза».
Востоковед также коснулся роли Турции в этом конфликте, отметив, что Турция находится в сложной ситуации:
«В последние годы Турция явно стремилась занять лидирующие позиции в мусульманском мире, и это вытекает из личных амбиций Эрдогана, он пытается представить себя в качестве одного из авторитетных лидеров мусульманского мира, и прилагает усилия для этого, в качестве первого пути Турция избрала ухудшение отношений с Израилем, но в действительности Турция и Израиль ещё с 90-х годов ХХ века выступали в качестве стратегических союзников, и за этими союзническими отношениями стояли США».
По словам Сафрастяна, Турция отнюдь не разрывает связи с Израилем, и на уровне спецслужб существуют довольно интенсивные связи с Израилем:
«У Турции есть определенные общие экономические интересы с Израилем, Израиль также выступал союзником Азербайджана во время последней турецко-азербайджанской войны против Арцаха.  В заключении можем сказать, что да, внешне Турция пытается выступать в качестве защитника интересов палестинского народа, в качестве защитника общих мусульманских святынь, но с другой стороны она не разрывает связи с Израилем и пытается использовать Израиль для реализации своих амбиций».