ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հանդիպեց Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի և նրա գլխավորած պատվիրակությանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱպրիլի 23-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հանդիպում ունեցավ Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի և նրա գլխավորած ներկայացուցչական պատվիրակությանը:
Նախարար Այվազյանն իր խորին շնորհակալությունը հայտնեց Ֆրանսիայի Սենատի նախագահին՝ հայ ժողովրդի համար խորհրդանշական այս օրերին Հայաստան այցելելու և Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու համար: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծեց, որ այս օրերին նման բարձրաստիճան ներկայացվածությամբ այցը վերահաստատում է Հայաստանի և Ֆրանսիայի հանձնառությունը երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությանը:
Կողմերը գոհունակություն հայտնեցին հայ-ֆրանսիական բազմաբովանդակ հարաբերությունների զարգացման դինամիկայի առնչությամբ՝ ընդգծելով բարձր մակարդակում փոխայցելությունների կարևորությունը և արդյունավետ երկխոսության շարունակականության կարևորությունը:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական մակարդակում երկու երկրների միջև ձևավորված սերտ համագործակցությանը՝ կողմերն առանձնահատուկ կարևորեցին Հայաստանի և Ֆրանսիայի խորհրդարաններում գործող բարեկամության խմբերի նշանակալի ավանդը: Այս համատեքստում նախարար Այվազյանը ողջունեց պատվիրակության կազմում գտնվող Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազին ու փոխնախագահ Էրվե Մարսելին:
Տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության հարցերի համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը և Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեն անդրադարձան թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին։ Այս առնչությամբ նախարար Այվազյանը կարևորեց Ֆրանսիայի Սենատի` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության վերաբերյալ բանաձևի ընդունումը։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն իր զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրեց նաև Արցախում պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման կարևորագույն խնդրին և այդ գործում միջազգային համապատասխան կառույցների ներգրավվածության կարևորությունը։

Глава МИД Армении Ара Айвязян встретился с председателем Сената Франции Жераром Ларше
Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян 23 апреля встретился с председателем Сената Франции Жераром Ларше и возглавляемой им представительской делегацией.
Ара Айвазян выразил председателю Сената Франции глубокую признательность за визит в Армению в эти многозначащие для армянского народа дни и участие в мероприятиях, посвященных 106-й годовщине Геноцида армян.
Глава МИД Армении подчеркнул, что визит такого высокого представительства в эти дни подтверждает приверженность Армении и Франции многовековой дружбе двух народов.
Стороны выразили удовлетворение динамикой развития многосторонних армяно-французских отношений, подчеркнув значение взаимных визитов на высоком уровне и необходимость продолжения эффективного диалога.
Коснувшись тесного сотрудничества между двумя странами на межпарламентском уровне, стороны особо подчеркнули значимый вклад Групп дружбы, действующих в Парламентах Армении и Франции. В связи с этим министр Айвазян приветствовал находящегося в составе делегации председателя Группы дружбы Франция-Армения Сената Жильбера-Люка Девиназа и вице-президента Эрве Марселя.
В контексте вопросов региональной безопасности и стабильности министр иностранных дел Армении Ара Айвазян и председатель Сената Франции Жерар Ларше коснулись гуманитарной ситуации, создавшейся в Арцахе вследствие турецко-азербайджанской агрессии.
Ара Айвазян отметил важность принятия Сенатом Франции резолюции о необходимости признания Нагорно-Карабахской республики.
Глава внешнеполитического ведомства Армении внимание своего собеседника обратил и на важнейшую проблему сохранения армянского историко-культурного и религиозного наследия в Арцахе и необходимость вовлечения в это дело соответствующих международных структур.