Դատախազությունն Օնիկ Գասպարյանից ստացել է հանցագործության մասին հաղորդումը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ գլխավոր դատախազությունը ստացել է ՀՀ ԶՈւ Գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի դիմումը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ այս մասին ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով այն լուրին, որ Գասպարյանը դատախազություն պետք է ներկայացներ հանցագործության մասին հաղորդում:
Փետրվարի 25-ին ԶՈՒ ԳՇ-ն հայտարարությամբ հանդես եկավ, որտեղ բարձրաստիճան սպայակազմը պահանջեց վարչապետի եւ կառավարության հրաժարականը։ Վարչապետը դա որակեց ռազմական հեղաշրջման փորձ։ Նա նույն օրը միջնորդեց ՀՀ նախագահին Օնիկ Գասպարյանին ԳՇ պետի պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ։ Նախագահ Արմեն Սարգսյանը չստորագրեց Օնիկ Գասպարյանին ԳՇ պետի պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ վարչապետի առաջարկությունը և առաջնորդվելով Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետով՝ դիմեց Սահմանադրական դատարան «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017թ. նոյեմբերի 15-ի օրենքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը որոշելու խնդրանքով:
Մարտի 10-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանն իրավունքի ուժով համարվում է ազատված զբաղեցրած պաշտոնից: Նույն օրը Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ նախագահին ներկայացրեց առաջարկություն՝ Արտակ Դավթյանին ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ նշանակելու վերաբերյալ։ Նախագահը չստորագրեց Արտակ Դավթյանին ԶՈՒ ԳՇ պետի պաշտոնում նշանակելու վարչապետի կողմից ներկայացված նախագիծը եւ չէր դիմել Սահմանադրական դատարան։ Նախագահը մարտի 11-ին առարկություններ ներկայացրեց նշանակման նախագծի վերաբերյալ, սակայն այդ առարկությունները վարչապետի կողմից չընդունվեցին, եւ հիմնավորումներով հետ ուղարկվեցին նախագահին. Արտակ Դավթյանը մի քանի օր անց իրավունքի ուժով ստանձնեց ԳՇ պետի պաշտոնը։
Օնիկ Գասպարյանը դիմեց ՀՀ վարչական դատարան, որը մարտի 17-ին բավարարեց պաշտպանական կողմի միջնորդությունը հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին։ Սակայն, վարչապետի աշխատակազմը պարզաբանում տարածեց, որ Օնիկ Գասպարյանն ազատված է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի պաշտոնից։ Ինչից հետո Օնիկ Գասպարյանի փաստաբան Արթուր Հովհաննիսյանը մարտի 22-ին հայտարարեց Դատախազություն հաղորդում ներկայացնելու մասին:

В прокуратуру поступило сообщение о преступлении от Оника Гаспаряна
В Генеральную прокуратуру Республики Армения поступило сообщение о преступлении от бывшего начальника Генштаба ВС Оника Гаспаряна. Об этом Арменпресс сообщила начальник отдела по связям с общественностью Генпрокуратуры Аревик Хачатрян, отвечая на вопрос о том, что Гаспарян должен был подать в прокуратуру сообщение о преступлении.
25 февраля Генштаб Вооруженных сил выступил с заявлением, в котором высокопоставленные офицеры потребовали отставки премьер-министра и правительства. Премьер назвал это попыткой военного переворота. В тот же день он обратился к президенту с ходатайством освободить Оника Гаспаряна с должности начальника Генштаба. Президент Армен Саркисян не подписал предложение премьер-министра об освобождении Оника Гаспаряна с должности начальника Генштаба, руководствуясь пунктом 4 части 1 статьи 169 Конституции, подал ходатайство в Конституционный суд по статье “Военная служба и статус военнослужащих” с просьбой определить вопрос о соответствии с Конституцией.
В тот же день Никол Пашинян представил президенту Армении предложение о назначении Артака Давтяна начальником Генерального штаба ВС Армении. Президент не подписал представленный премьер-министром проект о назначении Артака Давтяна на должность начальника Генштаба ВС и не обратился в Конституционный суд. Президент 11 марта представил возражения по проекту назначения, однако эти возражения не были приняты премьер-министром, и с обоснованиями были отправлены обратно президенту. Через несколько дней Артак Давтян силой права вступил на должность начальника Генштаба.
Оник Гаспарян обратился в Административный суд, который 17 марта удовлетворил ходатайство стороны защиты о применении меры по обеспечению иска. Однако аппарат премьер-министра распространил пояснение, что Оник Гаспарян освобожден от должности начальника Генштаба ВС РА. После чего адвокат Оника Гаспаряна Артур Ованнисян 22 марта объявил о представлении сообщения в прокуратуру сообщения о преступлении.