Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Արգենտինայի նորանշանակ դեսպանը (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Արգենտինայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիանո Վերգարան:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպանին՝ պաշտոնն ստանձնելու առթիվ և հաջողություններ մաղթել մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում: Նախագահը նշել է, որ նորանշանակ դեսպանը Հայաստանում իր գործունեությունը սկսում է մեր երկրի համար դժվարին ժամանակաշրջանում, և համոզմունք է հայտնել, որ նա իր ջանքերով կնպաստի երկու բարեկամ երկրների միջև հարաբերությունների առավել զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Ընդգծելով, որ Հայաստանն ու Արգենտինան ավանդաբար ջերմ ու բարեկամական հարաբերություններ ունեն՝ նախագահ Սարգսյանը կարևոր է համարել երկկողմ փոխգործակցության ընդլայնումը տարբեր ոլորտներում:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ Արգենտինայի հայ համայնքը մեծ դեր ունի երկու ժողովուրդների միջև բարեկամության ամրապնդման ու ջերմ հարաբերությունների պահպանման մեջ:
Դեսպան Մարիանո Վերգարան նշել է, որ ուրախ է իր երկիրը ներկայացնել Հայաստանում և պատրաստակամություն է հայտնել անել հնարավորը՝ երկու երկրների միջև մշակութային, տնտեսական կապերի խորացման համար:

Новоназначенный посол Аргентины вручил Армену Саркисяну верительные грамоты (видео)
Новоназначенный чрезвычайный и полномочный посол Аргентины в Армении Мариано Вергара вручил Армену Саркисяну верительные грамоты.
Президент Саркисян поздравил посла со вступлением на должность и пожелал успехов в деле осуществления дипломатической миссии в нашей стране. Президент отметил, что новоназначенный посол начинает свою деятельность в Армении в трудный для нашей страны период, и выразил уверенность, что своими усилиями он будет способствовать еще большему развитию и укреплению отношений между двумя дружественными странами.
Подчеркнув, что Армения и Аргентина традиционно имеют теплые и дружественные отношения, президент Саркисян отметил значение расширения двустороннего взаимодействия в различных сферах.
Собеседники сошлись во мнении, что армянская община Аргентины играет большую роль в укреплении дружбы и сохранении теплых отношений между двумя народами.
Посол Мариано Вергара отметил, что он счастлив, представлять свою страну в Армении и выразил готовность сделать все возможное для углубления культурных и экономических связей между двумя странами.