Հայտնաբերվել են գրիպի Ա տիպի H3N2 ենթատիպի վիրուսներ
2021թ.-ին գրիպի համաճարակաբանական հսկողության շրջանակներում վերցված նմուշների լաբորատոր հետազոտության արդյունքում հայտնաբերվել են ինչպես ռինովիրուս, բոկավիրուս, այնպես էլ գրիպի Ա տիպի H3N2 ենթատիպի վիրուսներ:
Սեզոնային գրիպի կանխարգելման լավագույն և արդյունավետ միջոցը պատվաստումն է, որը հասանելի է և կիրառվում է արդեն տասնյակ տարիներ:
Կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) համավարակի պայմաններում հատկապես կարևորվում է սուր շնչառական վարակների, այդ թվում` սեզոնային գրիպի կանխարգելումը:
ՀԻՇԵՑՆԵՆՔ, որ հանրապետության բոլոր պոլիկլինիկաներն ապահովված են սեզոնային գրիպի պատվաստանյութով, և ռիսկի խմբի բոլոր անձինք, ովքեր դեռ չեն ստացել սեզոնային գրիպի դեմ պատվաստում, կարող են դիմել իրենց հաշվառման պոլիկլինիկա և պատվաստվել: Պատվաստումները կատարվում են կամավորության սկզբունքով` անվճար, պետական պատվերի շրջանակներում՝ առաջնահերթություն տալով ռիսկի խմբերին՝ հղիներ, 6 ամսականից մինչև 5 տարեկան երեխաներ, 65-ից բարձր տարիքի անձինք, շաքարային դիաբետ, շնչառության օրգանների, սրտանոթային համակարգի, լյարդի, երիկամների քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող անձինք, բուժաշխատողներ, զինծառայողներ, փակ կազմակերպություններում գտնվող անձինք և սպասարկող անձնակազմ: Ազգաբնակչության այլ խմբերի համար ևս պատվաստումը հասանելի է։
Մեկ անգամ ևս հորդորում ենք՝ եթե դեռ չեք պատվաստվել սեզոնային գրիպի դեմ, դիմե՛ք պոլիկլինիկա և պատվաստվեք՝ պաշտպանելով Ձեզ և Ձեր մտերիմներին:

Обнаружены вирусы гриппа подвида H3N2 типа А
В 2021 году в Армении в результате лабораторных исследовании образцов, взятых в рамках эпидемиологического надзора за гриппом, обнаружены вирусы риновируса, бокавируса и подтипа H3N2 гриппа типа A.
“Лучший и самый эффективный способ предотвратить сезонный грипп - это сделать вакцинацию, которая существует уже несколько десятилетий.
Профилактика острых респираторных инфекций, в том числе и сезонного гриппа, особенно важна в условиях эпидемии COVID-19. Напомним, что вакциной от сезонного гриппа обеспечены все поликлиники республики, все лица из групп риска, еще не получившие вакцину от сезонного гриппа, для вакцинации могут обратиться в свою поликлинику. Вакцинация проводится на добровольной основе, бесплатно, в рамках государственного заказа, с приоритетом групп риска: беременных, детей от 6 месяцев до 5 лет, лиц старше 65 лет, диабетиков, лиц с хроническими заболеваниями дыхательной системы, сердечно-сосудистой системы, печени, почек, медицинских работников, военнослужащих, работников закрытых организаций.