17 կուսակցությունները քարոզում են այն թեզերը, որոնք հանգեցրեցին այս պատերազմին․ Արման Գրիգորյան (տեսանյութ)
«Մեզ աշխարհն ասում էր, պետք է գնալ զիջումների և վերջ տալ այս ստատուս քվոյին, բայց մենք մարտահրավեր նետեցինք ամբողջ աշխարհին, այդ թվում՝ Ռուսաստանին։ Եվ չպետք է զարմանալ, որ ՌԴ-ն մեր մաքսիմալիստական դիրքորոշումը չպաշտպանեց»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ, ԱՄՆ Լիհայի համալսարանի դասախոս Արման Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով Արցախյան պատերազմին։
Անդրադառնալով 17 կուսակցությունների ձևավորած Հայրենիքի փրկության շարժմանը՝ քաղաքագետն ասում է, որ նրանցից եկող ազդակներն ու հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ այդ մարդիկ պատերազմի արդյունքից ոչ մի դաս չեն քաղել։
«Եվ նրանք կրկնապատկված եռանդով քարոզում են այն թեզերը, որոնք հանգեցրեցին այս պատերազմին՝ հակաթուրքական կոալիցիա, ռևանշի պատրաստվելու բացահայտ հայտարարություններ»,- հավելում է Ա․Գրիգորյանը։

17 партий проповедуют те тезисы, которые привели к этой войне: Арман Григорян (видео)
Поддержи А1+!«Мир говорил нам, нужно пойти на уступки и покончить с этим статус-кво, но мы бросили вызов всему миру, в том числе России. И не нужно удивляться, что РФ не защитила нашу максималистичную позицию»,- сказал в беседе с «А1+» политолог, преподаватель Лихайского университета США Арман Григорян, касаясь Арцахской войны.
Обратившись к Движению за спасение Отечества, сформированному 17-ми партиями, политолог говорит, что идущие от них сигналы и заявления показывают, что эти люди не извлекли никаких уроков из результата войны.
«И они с удвоенным рвением проповедуют те тезисы, которые привели к этой войне: антитурецкая коализия, явные заявления о подготовке к реваншу»,- добавляет А. Григорян.