Պատերազմի ընթացքում թիրախավորվել են նաև լրագրողները. ծանր վիրավորվել է 7 լրագրող` 5 օտարերկրյա ու 2 հայ. ՄԻՊ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի և Հայաստանի Հանրապետությունների մարդու իրավունքների պաշտպանները հրապարակել են համատեղ արտահերթ զեկույց՝ Արցախում ռազմական գործողությունները լուսաբանող լրագրողների վրա ադրբեջանական հարձակումների վերաբերյալ:
Ադրբեջանի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների թիրախավորմանը զուգահեռ՝ դիտավորյալ և չտարբերակված թիրախավորման են ենթարկվել նաև լրագրողները և նրանց սպասարկող տրանսպորտային միջոցները, որի հետևանքով ծանր վիրավորվել է 7 լրագրող (5 օտարերկրյա ու 2 հայ) և զոհվել է լրագրողական խմբի ուղեկցող 1 անձ: Դիտավորյալ թիրախավորման մասին է վկայում այն փաստը, որ լրագրողները կրում էին հատուկ համազգեստ և տարբերակիչ նշաններ, որոնք առկա էին նաև նրանց մեքենաների վրա:
Բացի դրանից, որոշ վկայություններ նշում են, որ հարվածներից առաջ և ընթացքում դեպքերի վայրերում թռիչքներ էին կատարում ադրբեջանական հետախուզական ԱԹՍ-ները, ինչը նշանակում է, որ լրագրողները լիովին տեսանելի ու տարբերակելի են եղել ադրբեջանական զինված ուժերի համար:

133180506_1591148124405979_2472379211542803259_n
Во время войны преднамеренному нападению подверглись и журналисты: получили тяжёлые ранения 7 журналистов - 5 иностранных и 2 армянских: Омбудсмен
Омбудсмены Арцаха и Республики Армения опубликовали совместный специальный доклад о нападениях Азербайджана на журналистов, освещающих боевые действия в Арцахе. Омбудсмены сообщают, что параллельно с обстрелами гражданского населения и инфраструктур Арцаха со стороны Азербайджана преднамеренному нападению подверглись и  журналисты и их автомобили, в результате чего пострадали 7 журналистов (5 иностранных и 2 армянина) 1 человек, сопровождавший журналистскую группу, погиб. Азербайджан не останавливало и то, что журналисты носили специальную форму, отличительные знаки, которые  присутствовали и на их автомобилях, что свидетельствует о преднамеренном нападении.
Кроме того, в некоторых свидетельствах отмечается, что азербайджанские разведывательные БПЛА совершали полеты в местах нападений и до нанесения ударов, а это означает, что журналисты были  замечены азербайджанскими вооруженными силами.