Բրիտանիայում կորոնավիրուսի նոր մուտացիայի բացահայտման պատճառով արտահերթ նիստ է հրավիրվել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍեպտեմբեր ամսին Մեծ Բրիտանիայում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի նոր շտամ, որը սկսել է լայնորեն տարածվել նոյեմբերի կեսերին, ասվում է Անգլիայի առողջապահության նախարարության հայտարարության մեջ, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Դեկտեմբերի 19-ին հրավիրված արտակարգ մամուլի ասուլիսի ժամանակ վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը հայտարարել է, որ նախնական տվյալների համաձայն՝ կորոնավիրուսի նոր տեսակը կարող է 70 տոկոսով ավելի վարակիչ լինել՝ ավելացնելով, որ բրիտանացի մասնագետները դեռ չեն գտել ապացույցներ այն մասին, որ դա հանգեցնում է ավելի մեծ թվով մահացությունների:
Մեծ Բրիտանիայի կառավարության «Կոբրա» արտակարգ կոմիտեն, երկրում կորոնավիրուսի մուտացված տարբերակի տարածման ֆոնին, այսօր նիստ կգումարի ՝ քննարկելու Միացյալ Թագավորության հետ տրանսպորտային կապերը սահմանափակելու մի շարք երկրների որոշումը:
Հայտնի է արդեն, որ աշխարհի մի շարք երկրներ հայտարարել էին Միացյալ Թագավորության հետ օդային երթևեկությունը սահմանափակելու մտադրության մասին ՝ կապված կորոնավիրուսի նոր շտամի տարածման հետ:
Նշվում է՝ արտակարգ հանդիպումը նախագահելու է անձամբ վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը: «Վարչապետը կղեկավարի հանդիպումը, որը կքննարկի միջազգային բեռնափոխադրումների խնդիրները, մասնավորապես ապրանքների կայուն հոսքը դեպի Միացյալ Թագավորություն և դրանից դուրս», – հայտարարել է Ջոնսոնի խոսնակը:

В Британии экстренно созвали заседание из-за выявления новой мутации коронавируса
Чрезвычайный комитет Cobra правительства Великобритании на фоне распространения в стране мутировавшего варианта коронавируса соберется в понедельник на заседание, посвященное решению ряда стран ограничить транспортное сообщение с королевством. Как указал в воскресенье представитель главы британского кабмина, руководить экстренным совещанием будет лично премьер-министр Борис Джонсон, передает ТАСС.
"Премьер-министр будет председательствовать на завтрашней встрече Cobra, на которой будут обсуждаться вопросы международных перевозок, в частности, устойчивый поток грузов в Великобританию и из нее", - заявил представитель Джонсона, слова которого приводит агентство PA.
Ранее в воскресенье ряд стран по всему миру объявили о намерении ограничить пассажирское авиасообщение с Соединенным Королевством в связи с распространением нового варианта коронавируса. Некоторые государства пошли на еще более суровые меры: так, Франция приняла решение приостановить на 48 часов прием не только авиарейсов, но и другого пассажирского транспорта из Великобритании. После этого руководство британского порта в Дувре прекратило отправку пассажирских и грузовых паромов в республику.
Согласно заявлению Службы общественного здравоохранения Англии, новый штамм коронавируса был выявлен в королевстве в сентябре, но широко распространяться стал в середине ноября. На экстренной пресс-конференции 19 декабря Джонсон объявил о том, что, по предварительным данным, новый тип коронавируса может быть на 70% более заразен, добавив, что британские эксперты пока не нашли подтверждений тому, что он приводит к большей летальности.