Արայիկ Հարությունյանը 2021 թվականի ձմեռային զորակոչի և զորացրման հրամանագիր է ստորագրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը  դեկտեմբերի 11-ին ստորագրել է հրամանագիր՝ 2021 թվականի ձմեռային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին:
Հրամանագրի համաձայն՝ 2021 թվականի հունվար-փետրվար ամիսներին կանցկացվի Արցախի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական ծառայության ձմեռային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրացել  է մինչեւ 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ և որոնք չեն օգտվել զորակոչի տարկետման իրավունքից կամ կորցրել են այն
Ըստ հրամանագրի` 2021 թվականի հունվար ամսում՝ օրենքով սահմանված ժամկետում, կզորացրվեն պարտադիր զինվորական ծառայությունն անցած զինծառայողները:

Араик Арутюнян подписал указ о зимнем призыве и демобилизации 2021 года
11 декабря Президент Республики Арцах Араик Арутюнян подписал указ о проведении зимнего призыва и демобилизации 2021 года.
Согласно указу, в январе - феврале 2021 года будет проведен зимний призыв на обязательную военную службу тех граждан Республики Арцах мужского пола, которым исполнилось 18 лет до 31 декабря 2020 года включительно и которые не воспользовались правом на отсрочку от призыва или утратили его.
Согласно указу, в январе 2021 года в установленный законом срок будут демобилизованы военнослужащие, уже прошедшие обязательную военную службу.