1563287809_97_0_1489_1044_1400x0_80_0_0_19de58451ef904443f5e34315de0b2d2
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ու Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն այսօր հեռախոսազրույց են ունեցել: Կրեմլի պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ՝ մանրամասն քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի հարցը:
Վլադիմիր Պուտինը Անգելա Մերկելին տեղեկացրել է ռազմական գործողությունները դադարեցնելու նպատակով ձեռնարկված միջնորդական ջանքերի, ինչպես նաև Բաքվի և Երևանի խնդրանքով շփման գծի և Լաչինի միջանցքի երկայնքով տեղակայված ռուս խաղաղապահների գործունեության մասին։
Խոսակցության ընթացքում ընդգծվել է, որ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի՝ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարումը նպաստում է տարածաշրջանում ընդհանուր իրավիճակի կարգավորմանը։
Կողմերը նշել են Ռուսաստանի կողմից ստեղծված Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի աշխատանքներում միջազգային մասնագիտացված կառույցների ներգրավման անհրաժեշտությունը:

Путин и Меркель провели телефонный разговор: подробно обсуждался нагорно-карабахский вопрос
Поддержи А1+!Состоялся телефонный разговор Владимира Путина с Федеральным канцлером Федеративной Республики Германия Ангелой Меркель. Как передаёт официальный сайт Кремля, подробно обсуждена ситуация вокруг Нагорного Карабаха.
Владимир Путин информировал о предпринятых посреднических усилиях с целью прекращения военных действий, а также о деятельности российских миротворцев, развёрнутых по просьбе Баку и Еревана вдоль линии соприкосновения и Лачинского коридора. Подчёркнуто, что последовательная реализация договорённостей, зафиксированных в Заявлении президентов Азербайджана и России и премьер-министра Армении от 9 ноября, способствует общей стабилизации обстановки в регионе.
Акцентирована важность решения насущных проблем населения, пострадавшего от боестолкновений. В этой связи отмечена необходимость подключения специализированных международных структур к работе, которой занимается созданный Россией Центр гуманитарного реагирования.