Արցախը հաղթելու է, քանի որ մեր դեպքում հաղթանակը սեփական տունը, արժեքները, ժառանգությունը պաշտպանելն է. Արմեն Սարգսյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել մի շարք երկրներից ժամանած սփյուռքահայ և օտարերկրացի քաղաքական-հասարակական գործիչների, միջազգային հեղինակավոր լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ: Նրանք Հայաստանում են Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) նախաձեռնությամբ և այցելելու են նաև Արցախ:
Հանդիպմանը նախագահին մասնավորապես հարցեր են ուղղվել Թուրքիայի աջակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի, հակամարտության կարգավորման հարցում միջազգային հանրության դերի, սփյուռքի աջակցության մասին:
Պատասխանելով պատերազմ սկսելու մասին եվրոպացի լրագրողի հարցին՝ նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ պատերազմը սկսել է Ադրբեջանը. «Հայե՛րը չեն սկսել այս պատերազմը, նրա՛նք չեն սկսել հրետակոծել քաղաքացիական բնակավայրերը: Եվ կարիք չկա սա ապացուցել, քանի որ հայերը պատճառ չունեն պատերազմ սկսել: Ինչպե՞ս կարող ես կառուցել դպրոց, հիվանդանոց, ճանապարհ, եկեղեցի, ապա պատերազմ սկսել: Սա տրամաբանական չէ: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանն է Թուրքիայի հետ սկսել պատերազմը»:
Նախագահն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի պնդումները, թե իբր իրենք ազատագրում են իրենց տարածքները, իրականում միջազգայնորեն ընդունված այլ ձևակերպում ունի և կոչվում է «էթնիկ զտում», քանի որ նրանք ձգտում են վերցնել տարածքը՝ ոչնչացնելով հազարամյակներով այնտեղ բնակվող էթնիկ հայերին. «Նրանք հիմա ոչնչացնում են դպրոցներ, հիվանդանոցներ, անմարդկային արարքներ են իրականացնում՝ ոչնչացնելով նաև մարդկային կյանքեր՝ տարեցների, երեխաների, երիտասարդների»:
Անդրադառնալով Թուրքիայի ներգրավվածությանը՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Թուրքիան լիակատար ռազմաքաղաքական աջակցություն է ցուցաբերում Ադրբեջանին՝ դա պատճառաբանելով մի շարք, այդ թվում՝ էթնիկ եղբայրության, միջազգային ենթակառուցվածքների պաշտպանության գործոններով: Մինչդեռ իրականում Թուրքիային նպատակը տարածաշրջանում հաստատվելն է և նույն այդ միջազգային ենթակառուցվածքները կառավարելը. «Այդքան մերձենալով Թուրքիայի հետ՝ Ադրբեջանը կորցնում է ինքնիշխանության մի մասը: Ավելի ու ավելի շատ են փաստերն այն մասին, որ Բաքվում որոշումներն ընդունվում են Թուրքիայի խորհրդով»:
Միաժամանակ, Հայաստանի նախագահն ընդգծել է, որ պետք է տարանջատել Թուրքիայի ժողովրդին և Թուրքիայի կառավարությանը. «2007 թվականին, երբ այս կառավարությունն այդքան ուժեղ չէր, և Թուրքիան այլ երկիր էր, հայտնի հայազգի լրագրող Հրանտ Դինքը Ստամբուլում սպանվեց իր խմբագրատան դիմաց: Ես շատ լավ հիշում եմ, թե ինչպես նրա հուղարկավորության օրը հարյուր հազարավոր թուրքեր դուրս եկան փողոց և հայտարարեցին, որ իրենք Հրանտ Դինքն են: Ես խոսում եմ Թուրքիայի ներկայիս կառավարության ու նրա քաղաքականության մասին»:
Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է պատերազմի դադարեցման անհրաժեշտությունը: «Այժմ սա պատերազմ է ոչ միայն մեր ժառանգության, մշակույթի, գոյատևման, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար, -ասել է Արմեն Սարգսյանը: -Լեռնային Ղարաբաղի հայերն ինչ-որ առումով կռվում են նաև Եվրոպայի անվտանգության համար: Եթե մենք այսօր չդադարեցնենք Թուրքիայի հավակնությունները Ադրբեջանում, և Թուրքիան կառավարի Ադրբեջանը, մենք կունենանք մի իրավիճակ, երբ Եվրոպան ևս կտուժի:
Կարծում եմ, որ եթե Թուրքիայի ներգրավվածության գործոնը չլիներ, Հայաստանն, Արցախը և Ադրբեջանը հրադադար կունենային: Ամեն անգամ հրադադարը խախտվել է ոչ թե հայկական, այլ՝ հակառակորդի կողմից: Ես՝ որպես Հանրապետության նախագահ, կարծում եմ, որ ռազմական լուծում չկա»:
Պատասխանելով հարցին, թե այս դժվարին օրերին ինչն է հուսադրում իրեն՝ նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես ասել է. «Երբ խոսում ես հույսի մասին, թվում է, թե չգիտես ինչ ես անում և միայն հույս ունես: Ես ամեն օր տքնաջան աշխատում եմ, գիտեմ՝ ինչ եմ անում և վստահ եմ, որ, ի վերջո, Արցախը հաղթելու է, քանի որ մեր դեպքում հաղթանակը սեփական տունը, արժեքները, ժառանգությունը պաշտպանելն է: Երեսուն տարի առաջ՝ առաջին պատերազմի ժամանակ մեր միջազգային շատ գործընկերներ ասում էին, որ Արցախի հայերը պետք է դադարեցնեն կռվելը, քանի որ Ադրբեջանը մեծ է և ունի Թուրքիայի աջակցությունը: Սակայն 1994 թվականին նույն մարդիկ ինձ ասում էին, որ Հայաստանը Կովկասում ունի ամենահզոր բանակը: Ուստի՝ հույսով չեմ ապրում, այլ՝տքնաջան աշխատում եմ այդ հաղթանակի համար»:
Ի պատասխան սփյուռքի դերի և նրա աջակցության մասին հարցի՝ նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի ուժը ողջ հայ ժողովուրդն է. «Տարիներ առաջ և այսօր ևս ինձ նույն հարց են տալիս, թե ի՞նչն էր, որ 1990-ականների սկզբին հայերին բերեց հաղթանակի, ի՞նչ ունեին նրանք: Նրանք զենք, էներգետիկ ռեսուրսների մեծ թվաքանակ չունեին, իսկ ի՞նչ ունեին: Իմ պատասխանը հետևյալն է՝ մենք ունեինք մեկս մյուսին: Եվ դա է ամենահզոր բանը, որ կարող ես ունենալ: Մարդկային արժեքն է, որ միշտ էական է: Դու կարող ես ունենալ ամենամեծ բանակը, ամենաշատ գումարը, սակայն եթե չունենաս մարդկանց, որոնք միասնական հավատում են ինչ-որ բանի, ապա երբեք չես հաղթի: Երեսուն տարի առաջ մենք ունեինք մեկս մյուսին, և այսօր ևս այդպես է: Հիմա էլ մեկս մյուսին ունենք՝ Արցախի հայերը, այստեղի հայերը և Սփյուռքի հայերը, կապ չունի նրանք 8, 10 թե 12 միլիոն են»:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլորին, ովքեր Սփյուռքում ջանքեր են ներդրել Հայաստանին, Արցախին աջակցելու համար: «Եթե ցանկանում եք ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի Հանրապետությանը և Արցախին՝ կառուցելու, այլ ոչ թե պատերազմի համար, դա արեք «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով: Սփյուռքի ներուժը շատ ավելի մեծ է: Մեզ անհրաժեշտ է կազմակերպվածություն, կարգապահություն, նվիրվածություն, քանի որ մյուս բոլոր բաղադրիչներն առկա են: Հույս եմ հայտնում, որ այս պատերազմը հաղթելով, մեր հայրենիքը պաշտպանելով և թույլ չտալով ևս մեկ ցեղասպանության իրականացում մենք վերջապես կհասկանանք Սփյուռքի ուժը, որը ներառում է նաև Հայաստանի և հայերի բարեկամներին: Մենք ունենք նաև իսկական ընկերների աջակցությունը, որոնք հայեր չեն, սակայն մեզ հետ կիսում են մարդկային արժեքները,-ասել է Հայաստանի նախագահը: -Մեր դեպքում պատերազմի հաղթանակը ագրեսիա չէ, ուրիշների հողը զավթել չէ, դա մեր, ձեր տան պաշտպանությունն է:

Арцах победит, потому что в нашем случае победа - это защита своего дома, ценностей и наследия: Армен Саркисян (видео)
Поддержи А1+!Президент Армении Армен Саргсян встретился с представителями армянской диаспоры, зарубежными политиками и общественными деятелями, представителями авторитетных международных СМИ. Отдел по связям с общественностью аппарата президента РА сообщает, что они находятся в Армении по инициативе Всеобщего армянского благотворительного союза (AGBU) и посетят Арцах.
В ходе встречи президента спросили о военной агрессии, развязанной Азербайджаном против Арцаха при поддержке Турции, роли международного сообщества в урегулировании конфликта и поддержке диаспоры.
Отвечая на вопрос европейского журналиста о начале войны, президент Саргсян подчеркнул, что войну начал Азербайджан. «Не армяне начали эту войну, они не начали обстреливать населенные пункты. И доказывать это не нужно, потому что у армян нет причин начинать войну. Как вы можете построить школу, больницу, дорогу, церковь, а затем начать войну? Это не логично. Очевидно, что Азербайджан с Турцией начали войну».
Президент подчеркнул, что заявления Азербайджана о том, что они освобождают свои территории, на самом деле являются еще одной международно признанной формой того, что называется «этнической чисткой», поскольку они стремятся захватить территорию, уничтожая этнических армян, которые жили там тысячи лет. «Сейчас они разрушают школы, больницы, совершают бесчеловечные действия, уничтожают человеческие жизни - стариков, детей, молодых людей», - сказал он.
Касаясь участия Турции, президент Саргсян отметил, что Турция оказывает полную военно-политическую поддержку Азербайджану, ссылаясь на ряд факторов, включая этническое братство и защиту международной инфраструктуры. В то время как на самом деле цель Турции - утвердиться в регионе, управлять той же международной инфраструктурой. «Подходя так близко к Турции, Азербайджан частично теряет свой суверенитет. Все больше и больше фактов о том, что решения в Баку принимаются по совету Турции».
В то же время президент Армении подчеркнул, что необходимо разделять турецкий народ и турецкое правительство. «В 2007 году, когда это правительство было не таким сильным, Турция была другой страной, известный армянский журналист Грант Динк был убит перед своей редакцией в Стамбуле. Я очень хорошо помню, как в день его похорон сотни тысяч турок вышли на улицы и объявили себя Грантом Динком. Я говорю о нынешнем правительстве Турции и его политике».
Президент Саргсян подчеркнул необходимость прекращения войны. «Теперь это война не только за наше наследие, культуру, выживание, народ Нагорного Карабаха, - сказал Армен Саргсян. - Армяне Нагорного Карабаха в определенном смысле борются и за безопасность Европы. Если мы не остановим сегодня амбиции Турции в Азербайджане, и Турция будет управлять Азербайджаном, у нас будет ситуация, когда пострадает Европа. Думаю, что, если бы не вмешательство Турции, в Армении, Арцахе и Азербайджане было бы прекращение огня. Каждый раз режим прекращения огня нарушался не с армянской стороны, а со стороны противника. Я, как президент республики, считаю, что военного решения нет».
Отвечая на вопрос, что дает ему надежду в эти тяжелые дни, Президент Саргсян особо отметил: «Когда говоришь о надежде, кажется, что ты не знаешь, что тебе делать, у тебя просто есть надежда. Я упорно тружусь каждый день, я знаю, что я делаю, я уверен, что в конце концов Арцах победит, потому что в нашем случае победа, это защита своего дома, ценностей и наследия. Тридцать лет назад, во время первой войны, многие наши международные партнеры говорили, что армяне Арцаха должны прекратить боевые действия, потому что Азербайджан имеет большую поддержку со стороны Турции. Но в 1994 году те же люди сказали мне, что у Армении самая мощная армия на Кавказе. Поэтому я не живу надеждой, но я много работаю для этой победы».
Отвечая на вопрос о роли диаспоры и ее поддержке, президент Саргсян подчеркнул, что сила Армении - это весь армянский народ. «И годы назад, и сегодня мне задают тот же вопрос: что именно привело армян к победе в начале 1990-х годов, что они имели?» У них не было большого количества оружия и энергоресурсов, но что у них было? Мой ответ: мы были вместе. И это самая мощная вещь, которую вы можете иметь. Всегда важны человеческие ценности. У вас может быть самая большая армия, больше всего денег, но если у вас нет людей, которые во что-то вместе верят, вы никогда не выиграете. Тридцать лет назад мы были друг с другом, сегодня тоже это так. Теперь мы есть друг у друга - армяне Арцаха, армяне здесь, армяне диаспоры, неважно, 8, 10 или 12 миллионов».
Президент Саргсян поблагодарил всех, кто в диаспоре приложил усилия для поддержки Армении и Арцаха. «Если вы хотите оказать финансовую поддержку Республике Армения и Арцаху в строительстве, а не в войне, делайте это через Всеармянский фонд «Айастан». Потенциал диаспоры намного больше. Нам нужна организация, дисциплина, целеустремленность, потому что все остальные компоненты есть. Я надеюсь, что, выиграв эту войну, защищая нашу Родину, не допустив геноцида, мы наконец поймем силу диаспоры, в которую входят друзья Армении и армян. «У нас есть поддержка настоящих друзей, которые не являются армянами, но разделяют с нами человеческие ценности, - сказал он. - В нашем случае победа в войне - это не агрессия, не оккупация чужих земель, это защита нашего, вашего дома. Помогите нам защитить нашу историю, нашу культуру, нашу веру, наше наследие».