Քիմիական կենտրոնի տարածքում բնակելի շենք կառուցելը աբսուրդ է․Ա․Հարությունյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Դեմ եմ գիտության շենքերի օտարմանը»։ Այս խորագրով ՀՀ ԳԱԱ օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի աշխատակիցները նախաձեռնել են ստորագրահավաք։
Կենտրոնի գիտաշխատող Արփինե Հարությունյանը «Ա1+»-ին պատմում է՝ Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնը ձևավորվել է երեք ինստիտուտների միավորումից։ Ժամանակի ընթացքում կենտրոնի տարբեր հատվածներ օտարվել են, այսօր, նրա խոսքով, շատ ավելի լուրջ խնդրի առաջ են․
«Այս պահին մեր առաջ ծառացած խնդիր է ջրավազանի տարածքի օտարումը»։
Կենտրոնի հարակից հատվածում գտնվող ջրավազանի տարածքն արդեն օտարված է, տեղում նախատեսվում է բազմաբնակարան շենք կառուցել։ Աշխատակիցների շրջանում սա մի շարք մտահոգությունների տեղիք է տվել։
Կենտրոնի տնօրեն Արթուր Հարությունյանը պնդում է՝ ջրավազանը շեշտակի էկոլոգիական նշանակութուն ունի, ստեղծում է միկրոկլիմա, ինչպես նաև քիմիական նյութերի արտանետումների համար ստեղծում է կոնվեկցիա․
«Քիմիական կենտրոնում կառուցել բնակելի շենք, աբսուրդ է»։
Կենտրոնի կրտսեր գիտաշխատող Ռոբերտ Հակոբյանի խոսքով՝ ջրավազանի տարածքը ժամանակին օտարվել է ապօրինի․
«Տարածքը այս պահին ունի օրենքի տեսանկյունից բարեխղիճ գնորդ, իսկ այդ բարեխիճ գնորդին իր պլաններն իրականացնելու համար պետք են նաև հարակից կանաչապատ տարածքները»։
Հակոբյանը պնդում է՝ եթե տարածքում սկսվի շինարարություն, սա վտանգելու է կենտրոնի ապագան։
Աշխատակիցների դիտարկմամբ՝ վտանգվում է նաև իրենց սարքավորումների ճակատագիրը, որոնք, ինչպես իրենք են պնդում, բավականին թանկ արժեն։
«Մենք ունենք այնպիսի թանկարժեք գործիքներ, որոնց կողքով վախենալով ենք անցնում, իսկ այդ շինարարությունը ինչի կհանգեցնի՝ չեմ կարող ասել»,-նշում է կենտրոնի տնօրենը՝ հավելելով, որ հետագայում, եթե ցանկանան կառուցել նոր մասնաշենքեր, օժանդակ լաբորատորիաներ, չեն կարողանալու։
Կենտրոնի ներկայացուցիչնեը պնդեցին՝ իրենց աջակցում է նաև գիտական համայնքը, քանի որ վստահ են՝ գիտական շենքերի օտարումները կարող են նախադեպային դառնալ։

Строительство жилого здания на территории химического центра – это абсурд: А. Арутюнян (видео)
«Я против отчуждения зданий науки». Под этим заголовком сотрудники Научно-технологического центра органической и фармацевтической химии НАН РА инициировали сбор подписей.
Научный сотрудник центра Арпине Арутюнян рассказывает «А1+»: Научно-технологический центр органической и фармацевтической химии сформировался путем объединения трех институтов. Со временем различные участки центра были отчуждены, сегодня, по ее словам, они стоят перед гораздо более серьезной проблемой:
«В настоящий момент перед нами стоит проблема отчуждения водоема».
Территория водоема, находящегося на прилегающем к Центру участке уже отчуждена, на этом месте предусмотрено строительство многоквартирного здания. Это вызвало ряд беспокойств среди сотрудников.
Директор Центра Артур Арутюнян утверждает: водоем имеет важное экологическое значение, создает микроклимат, а также создает конвекцию для выбросов химических веществ:
«Строительство жилого здания на территории химического центра – это абсурд».
По словам младшего научного работника Центра Роберта Акопяна, территория водоема в свое время была отчуждена незаконно:
«У территории в настоящий момент есть добросовестный с точки зрения закона покупатель, а этому добросовестному покупателю для реализации своих планов нужны также прилегающие озелененные территории».
Акопян утверждает: если на территории начнется строительство, это поставит под угрозу будущее Центра.
По наблюдению сотрудников, под угрозой и судьба их оборудования, которое, по их утверждению, довольно дорогостоящее.
«У нас есть такие дорогостоящие инструменты, рядом с которыми мы боимся проходить,  к чему приведет это строительство – не могу сказать», - отмечает директор центра, добавив, что если в дальнейшем они захотят построить новые корпуса, дополнительные лаборатории – не смогут.
Представители центра утверждают: их поддерживает и научная община, так как они уверены, что отчуждение научных зданий может стать прецедентом.