ՌԴ-ն քայլեր է ձեռնարկել հայ-ադրբեջանական սահմանին մարտական գործողությունների դադարեցման և իրավիճակի կայունացման համար․ Լավրով
Աջակցիր «Ա1+»-ինՌԴ ԱԳՆ-ում տեղի է ունեցել Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի և ՌՀՄ նախագահ Արա Աբրահամյանի հանդիպումը ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրման հետ կապված հարցեր:
Ա. Աբրահամյանը նախարարին տեղեկացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին մարտական գործողությունների մեկնարկի կապակցությամբ Ռուսաստանի հայերի միության վարչության նիստում ընդունված հայտարարության մասին ՝ մտահոգություն հայտնելով տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացմանն ուղղված Ադրբեջանի և Թուրքիայի ղեկավարների սադրիչ հայտարարությունների և սպառնալիքների կապակցությամբ:
Աբրահամյանը նախարարին ծանոթացրել է նաև այն աշխատանքին, որ Ռուսաստանի հայերի միությունն անցկացնում է այս օրերին, այդ թվում ՝ Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում ազգամիջյան հողի վրա կոնֆլիկտային դրսևորումների կանխման ուղղությամբ:
Ս. Լավրովը վստահեցրել է, որ Ռուսաստանը, որպես տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության շահագրգիռ երկիր, արդեն մի շարք քայլեր է ձեռնարկել ՝ ուղղված հայ-ադրբեջանական սահմանին մարտական գործողությունների դադարեցմանը և իրավիճակի կայունացմանը:

РФ предприняла ряд шагов, направленных на прекращение боевых действий: Лавров
Поддержи А1+!В МИД РФ 17 июля состоялась встреча министра иностранных дел России Сергея Лаврова и президента Союза армян России Ара Абрамяна.
На встрече обсуждались вопросы, связанные с эскалацией ситуации на армяно-азербайджанской границе.
А. Абрамян проинформировал министра о принятом на заседании правления Союза армян России заявлении в связи с началом боевых действий на границе Армении и Азербайджана, выразив тревогу по поводу провокационных высказываний и угроз руководителей Азербайджана и Турции, направленных на дестабилизацию ситуации в регионе.
Абрамян также ознакомил министра с той работой, которую Союз армян России проводит в эти дни, в том числе и по предотвращению конфликтных проявлений на межнациональной почве на территории Российской Федерации.
С.В.Лавров заверил, что Россия, как страна, заинтересованная в мире и безопасности в регионе, уже предприняла ряд шагов, направленных на прекращение боевых действий на армяно-азербайджанской границе и стабилизации ситуации.