Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհուրդը հորդորում է շտապ դադարեցնել հայ-ադրբեջանական սահմանին հակամարտության սրացումը
Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհուրդը հանդես է եկել հայտարարությամբ
Վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների, խաղաղ բնակավայրերի հրետակոծման և լարվածության հրահրման առիթով հուլիսի 16-ին Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհրդի (ԵՀԽ) գործող գլխավոր քարտուղար Հայր Իոան Սաուկան հանդես է եկել հայտարարությամբ։
«Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհուրդը հորդորում է շտապ դադարեցնել հայ-ադրբեջանական սահմանին հակամարտության սրացումը, որը կիրակի՝ հուլիսի 12-ից խլեց առնվազն 16 մարդու կյանք և հանգեցրեց ապակայունացման՝ սպառնալով վերաճելու լայնամասշտաբ հակամարտության։
ԵՀԽ-ն խորապես անհանգստացած է առկա զեկույցներով, որոնց համաձայն փոխադարձ հրետակոծությունների հետևանքով քաղաքացիական անձեր են տուժել և քաղաքացիական կարևոր ենթակառուցվածքներ, ներառյալ կորոնավիրուսի համավարակի դեմ անձնական պաշտպանիչ միջոցներ արտադրող Հայաստանի Տավուշի մարզի գործարանը։
Մասնավորապես նոր կորոնավիրուսի համավարակի այս իրավիճակում, որը ներազդել է նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի վրա, ԵՀԽ-ն հորդորում է երկու կողմերին՝ հետևելու ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի  համընդհանուր հրադադարի կոչին՝ հնարավորություն տալով անհրաժեշտ բոլոր միջոցները տրամադրելու համավարակի դեմ պայքարին։ Մինչ Հայաստանը պատրաստակամություն է հայտնել հետևելու համընդհանուր հրադադարին, ԵՀԽ-ն ցավով արձանագրում է, որ Ադրբեջանը չի հետևում դրան», - ասված է հայտարարության մեջ։
ԵՀԽ գործող գլխավոր քարտուղարը նաև անդրադարձել է ԵԱՀԿ միջնորդական առաքելությանը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ կոչ ուղղելով կողմերին՝  վերսկսելու դիվանագիտական ջանքեր գործադրել՝ երկու ժողովուրդների միջև հակամարտությունը հանգուցալուծելու նպատակով։
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը 1962 թվականից անդամակցում է աշխարհի ամենամեծ համաքրիստոնեական այս կազմակերպությանը՝ 350 անդամ Եկեղեցիներով և ավելի քան 500 միլիոն քրիստոնյաներով։
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին իր մշտական ներկայացուցիչներն ունի կազմակերպության ղեկավար մարմիններում՝ Կենտրոնական և Գործադիր հանձնախմբերում, Աստվածաբանական կարևորագույն՝ «Հավատ և Կարգ» հանձնախմբում, Կրթության և էկումենիկ դաստիարակության, Ավետարանության և քարոզչության, Միջկրոնական երկխոսության և այլ հանձնախմբերում։

Всемирный совет церквей призывает прекратить эскалацию конфликта
Поддержи А1+!В связи с развязанными Азербайджаном на армяно-азербайджанской границе военными действиями, артобстрелом мирных населенных пунктов и разжиганием напряженности 16 июля действующий генеральный секретарь Всемирного Совета Церквей (ВСЦ) Отец Иоанн Саука выступил с заявлением.
Совет призывает срочно прекратить обострение конфликта на армяно-азербайджанской границе, которое в воскресенье, 12 июля, унесло жизни как минимум 16 человек и привело к дестабилизации, угрожая перерасти в широкомасштабный конфликт.
«ВСЦ глубоко обеспокоен получаемыми докладами, согласно которым в результате взаимных артобстрелов пострадали гражданские лица и важные гражданские инфраструктуры, включая завод Тавушской области Армении, производящий персональные медицинские защитные средства.
В ситуации пандемии COVID-19, которая повлияла и на Армению и Азербайджан, ВСЦ призывает обе стороны следовать призыву генерального секретаря ООН ко всеобщему перемирию, все необходимые средства направить на борьбу с пандемией. Армения выразила готовность следовать всеобщему перемирию, однако ВСЦ с болью констатирует, что Азербайджан не следует этому призыву», - говорится в заявлении ВСЦ.
Действующий генсек ВСЦ коснулся также посреднической миссии ОБСЕ и усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ, призвав стороны возобновить дипломатические усилия для разрешения конфликта между двумя народами.
Армянская Апостольская Святая церковь и Первопрестольный Святой Эчмиадзин с 1962 года являются членами самой большой в мире общехристианской организации с 350 церквями-членами и более чем с 500 миллионами христиан.
Святая Армянская Апостольская церковь имеет своих постоянных представителей в руководящих органах организации - в центральных и исполнительных комиссиях, в важнейшей богословской комиссии «Вера и порядок», в комитетах по образованию и экуменическому воспитанию, Евангелию и пропаганде, межрелигиозному диалогу и др.