ԱՄՆ կոնգրեսականները կոչ են անում 1.5 միլիոն տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղում ականազերծման ծրագրին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՄՆ կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը իր ելույթում կոչ է արել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների հանձնաժողովին 1,5 միլիոն դոլար տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղում ականազերծման և ականներից տուժածների վերականգման ծրագրին
Կոնգրեսականը իր խոսքն ուղղել է ուղիղ տեսակապի միջոցով Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների հանձնաժողովի առաջին վիրտուալ լսումների ժամանակ: Հանձնաժողովը քննարկում է 2021 թվականի արտաքին օգնության հիմնական առաջնահերթությունները:
Կոնգրեսական Շերմանի կոչին միացել են ևս 9 կոնգրեսականներ՝ Ջուդի Չուն, Դեյվիդ Սիսիլինին, Ջիմ Քոստան, Թջեյ Քոքսը, Ջոն Գարամենդին, Ջիմ Հիմեսը, Քերոլայն Մալոնին, Ադամ Շիֆն ու Ռաշիդա Թլայբը, ովքեր գրավոր իրենց աջակցույունն են հայտնել ականազերծման ծրագրի ֆինանսավորմանը:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ վարչակազմը դեռևս 2019 թվականի գարնանը որոշել էր դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղում ականազերծման ծրագիրը, որը իրականացնում է HALO Trust բրիտանական կազմակերպությունը՝ պատճառաբանելով, որ ծրագիրը մոտեցել է իր ավարտին: ԱՄՆ պետքարտուղարության և Միջազգային զարգացման գործակալության ներկայացուցիչների համատեղ նամակում ընդգծվել է, որ տրամադրվող միջոցները կուղղվեն այլ ոլորտներ, մասնավորապես բնակչությանը խաղաղությանը նախապատրաստելու ծրագրին:
Ամերիկահայ կազմակերպությունները շնորհակալությունն են հայտնել կոնգրեսական Շերմանին ու նրա գործընկերներին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների հանձնաժողովում ականազերծման ծրագրի հարցը հնչեցնելու համար: Կազմակերպություններն ընդգծոմ են ականազերծման կարևորությունը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար և ծրագրի մարդասիրական բնույթը:

EB6E1751-5759-4C65-B791-AB37C457B964_w1023_r1_s
Конгрессмены США призывают предоставить 1,5 млн долларов программе разминирования в Нагорном Карабахе
Конгрессмен США Брэд Шерман в своем выступлении призвал комитет по ассигнованиям Палаты представителей США предоставить $ 1,5 млн программе разминирования и восстановления общин, пострадавших от мин в Нагорном Карабахе.
Об этом сообщает “Голос Америки”.
Конгрессмен высказал свое слово на первых виртуальных слушаниях комиссии по ассигнованиям Палаты представителей посредством прямой видеосвязи. Комиссия обсуждала основные приоритеты внешней помощи на 2021 год.
К призыву конгрессмена Шермана присоединились еще 9 конгрессменов: Джуди Чу, Дейвид Сисилини, Джим Коста, Тджей Кокс, Джон Гараменди, Джим Химес, Кэролайн Малони, Адам Шифф и Рашид Тлайб, которые письменно выразили свою поддержку финансированию программы разминирования.
Администрация США еще весной 2019 года решила приостановить программу разминирования в Нагорном Карабахе, которую осуществляет британская организация “HALO Trust”, мотивируя это тем, что программа подошла к концу. В совместном письме представителей Госдепартамента США и Агентства международного развития было подчеркнуто, что предоставляемые средства будут направлены в другие сферы, в частности, на подготовку населения к миру.
Армянские организации Америки выразили благодарность конгрессмену Шерман и его коллегам за озвучивание вопроса о программе разминирования в комитете по ассигнованиям Палаты представителей США. Организации подчеркивают важность разминирования для населения Нагорного Карабаха и гуманитарный характер программы.