Նոր զեկույցի բացահայտումները
ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող «EU NEIGHBOURS east» ծրագիրն Արևելյան գործընկերության (ԱլԳ) վեց երկրներում` Հայաստանում, Ադրբեջանում, Բելառուսում, Վրաստանում, Մոլդովայի Հանրապետությունում և Ուկրաինայում անցկացրել է հանրային կարծիքի հերթական՝ 2020թ.-ի ուսումնասիրությունը: Հետազոտությունն (դաշտային աշխատանքներն) անց է կացվել 2020թ.-ի փետրվար-մարտ ամիսներին (մինչև COVID-19 ճգնաժամը) և հիմնված է յուրաքանչյուր երկրի համար 1000 անձից բաղկացած ներկայացուցչական ընտրանքի շրջանակում իրականացված դեմ առ դեմ հարցազրույցների վրա: Ամենամյա այս հարցումներն անցկացվում են արդեն հինգերորդ տարին, որոնցից առաջինն իրականացվել է 2016թ.-ին: Արևելյան գործընկերության վեց երկրների արդյունքները ներկայացված են ազգային զեկույցներում, ինչպես նաև համախմբված են տարածաշրջանային ակնարկի ներքո:
Ստորև ներկայացված են ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ մասով հիմնական բացահայտումները
ՀԻՄՆԱԿԱՆ ԲԱՑԱՀԱՅՏՈՒՄՆԵՐ
• Հայաստանցիների 53%-ը դրական պատկերացում ունի Եվրոպական միության (ԵՄ) մասին՝ համեմատած 2016թ.-ի 44%-ի հետ: ԵՄ-ի մասին բացասական կարծիքներ ունեցողների թիվն ընդամենը 9% է կազմում:
• Հայերի 86%-ը (10%-ով ավելի, քան՝ 2016թ.-ին) Եվրոպական միության հետ հարաբերությունները լավ է գնահատում, ինչն էապես գերազանցում է ԱլԳ տարածաշրջանային միջին ցուցանիշը (70%):
• Հայաստանի ազգաբնակչության 60%-ը վստահում է ԵՄ-ին, մինչդեռ Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ) վստահում է նրանց 51%-ը:
• Հայաստանցիների 65%-ն իրազեկված է ԵՄ-ի կողմից երկրին ցուցաբերվող ֆինանսական աջակցության մասին, իսկ այդ աջակցությանն իրազեկ քաղաքացիների 80%-ն այն արդյունավետ են համարում։

53% жителей Армении положительно относятся к Европейскому Союзу
В 2020 году проект «Восточное соседство ЕС», финансируемый ЕС, провел опрос общественного мнения в шести странах Восточного партнерства: Армении, Азербайджане, Беларуси, Грузии, Республике Молдова и Украине. Полевая часть исследования проводилась в период с февраля по март 2020 года (до кризиса, вызванного COVID-19) и была основана на личных интервью среди репрезентативной выборки из 1000 человек на страну. Эти исследования проводятся уже пятый год, начиная с 2016 года. Результаты опроса в шести Восточных странах-партнерах представлены в отчетах по странам и в общем региональном обзоре.
Ниже представлены ключевые результаты опроса в АРМЕНИИ
ОСНОВНЫЕ ВЫВОДЫ
• 53% жителей Армении положительно относятся к Европейскому Союзу, по сравнению с 44% в 2016 году. Количество людей с негативным восприятием ЕС – всего 9%.
• 86% армян (на 10% больше, чем в 2016 году) считают, что у Армении сложились хорошие отношения с ЕС. Этот показатель значительно превышает среднее значение по региону (70%).
• 60% жителей Армении доверяют ЕС, а Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС) – 51%.
• 65% опрошенных знают о финансовой подержке ЕС для Армении. Из них 80% считают эту поддержку эффективной.