120620KoronavirusMasnagKhumbKhorhrdakc-
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 12-ին ստորագրել է կարգադրություն, որի համաձայն՝ հանրապետության բժշկական հաստատությունների և առողջապահության ոլորտի այլ պատասխանատուների ընդգրկմամբ Նախագահին առընթեր ստեղծվել է մասնագիտական աշխատանքային խումբ՝ հանրապետությունում նոր կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) համաճարակի դեմ պայքարում ծագած խնդրահարույց հարցերը քննարկելու և նախագահին առաջարկություններ ներկայացնելու նպատակով:
Այսօր խմբի անդամների մասնակցությամբ ԱՀ նախագահ Հարությունյանը հրավիրել է խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են համաճարակի տարածման ինտենսիվության պարագայում արագ թեստավորման արդյունավետությանը, վարակի ռիսկի նվազեցմանը, ըստ հիվանդության ծանրության աստիճանի՝ հիվանդների տարբերակմանը, նրանց տեղավորմանն ու բուժմանը, ինչպես նաև դրանցից բխող անելիքների արդյունավետ կազմակերպմանն առնչվող հարցեր:
Նախագահը, կարևորելով քաղաքացիների առողջության պահպանումը, ոլորտի պատասխանատուներին հորդորել է ցուցաբերել հետևողական աշխատանք՝ միտված ստեղծված իրավիճակը պատվով հաղթահարելուն:
Խորհրդակցության ավարտին երկրի ղեկավարը ներկաներին տվել է խնդրահարույց հարցերն արագ ուսումնասիրելու և դրանց շուրջ մասնագիտական առաջարկներ ներկայացնելու հանձնարարականներ:

120620KoronavirusMasnagKhumbKhorhrdakc-
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 12 июня подписал распоряжение, согласно которому при президенте создана специализированная рабочая группа, в состав которой вошли ответственные сотрудники медицинских учреждений и сферы здравоохранения республики, с целью обсуждения проблемных вопросов и представления президенту рекомендаций по борьбе с пандемией нового коронавирусного заболевания.
12 июня с участием членов группы президент Арутюнян провел совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы, касающиеся эффективности экспресс - тестирования при повышении интенсивности распространения пандемии, снижения риска инфицирования, дифференциации больных по степени тяжести болезни, их распределения и лечения, равно как и эффективной организации дальнейших действий.
Президент отметил важность охраны здоровья граждан и призвал ответственных сотрудников сферы проводить последовательную работу, направленную на достойное преодоление создавшейся ситуации.
В завершение совещания глава государства дал присутствующим поручения по изучению в короткие сроки всех проблемных вопросов и представления ему профессиональных рекомендаций.