Այս իշխանությունները շատ վատ են պատկերացնում, թե ինչ ասել է «էներգետիկ շահեր»․ Ա․ Մանվելյանը՝ ատոմակայանին առնչվող որոշման մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ կառավարությունը նախօրեին ընդունեց որոշման նախագիծ, որը վերաբերում է Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի 2-րդ էներգաբլոկի վերակառուցմանը։ Որոշմամբ նախատեսված է ՀՀ սեփական միջոցների հաշվին 63,2 միլիարդ դրամի վարկավորում կատարել 2020-22 թվականների ընթացքում, իսկ բյուջետային վարկի անհրաժեշտ միջոցներ ապահովելու նպատակով նախատեսված է, որ Ֆինանսների նախարարությունը կթողարկի լրացուցիչ պետական գանձապետական պարտատոմսեր։
Թեմայի շուրջ «Ա1+»-ը զրուցել է ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի միջազգային հարաբերությունների բաժնի ավագ գիտաշխատող, էներգետիկ, աշխարհաքաղաքականության և միջազգային անվտանգության հարցերով մասնագետ Արմեն Մանվելյանի հետ։
Պարոն Մանվելյան, ի՞նչ դիտարկումներ ունեք կառավարության որոշման վերաբերյալ, որով առաջարկվում է բյուջեից վարկ տրամադրել Հայկական ատոմակայանի երկրորդ էներգաբլոկի հետ կապված աշխատանքների համար։
Ինձ համար ընդհանրապես անհասկանալի է կառավարության քայլերի տրամաբանությունը։ Որովհետև այն, ինչը ունեինք և այն, ինչ առաջարկվում է, էականորեն տարբերվում են։ Մենք ունեինք բավականին էժան վարկ, որով պետք է վերազինեինք երկրորդ էներգաբլոկը, ռեակտորը։ Հիմա դրանից հրաժարվում ենք, պարտատոմսեր ենք պատրաստվում տպել, իսկ այդ պարտատոմսերի գումարներն էլ՝ մոտ 40 միլիոն դոլար, ուղղել ռեակտորի վերազինման աշխատանքներին։ Կարող եմ ասել, որ սա լուրջ ռիսկեր է պարունակում, որովհետև այսպես թե այնպես աշխատանքը պետք է կատարվի «Ռոսատոմ»-ի (Ռուսաստան միջուկային համալիրի կարգավորիչ պետական մարմինն է - հեղ․) հետ, այլընտրանք չկա։ Ռիսկերից մեկն այն է, որ պարտատոմսերի սպասարկումը շատ ավելի թանկ է, քան վարկինը․ վարկը 3 տոկոսով է, բայց 3 տոկոսով պարտատոմսեր հնարավոր չէ տպել, նվազագույնը՝ 8 տոկոս են կամ ավելի, 2,5 անգամ ավելի թանկ կվճարվի գումարի համար, որը պետք է ուղղվի։ Երկրորդն այն է, որ լրացվելու է Հայաստանի ներքին ռեսուրսների հաշվին, ռեակտորի վերակառուցման աշխատանքը կատարվելու է «Ռոսատոմ»-ի հետ, որովհետև նրան այլընտրանք չկա, տեխնոլոգիան զուտ խորհրդային է, այն կարող է սպասարկել միայն «Ռոսատոմ»-ը։ Մասամբ այդ ուղղությամբ աշխատում են չինացիները, իսկ մյուս երկրները, օրինակ՝ Ֆրանսիան, Կանադան, Ճապոնիան, որոնք նույնպես միջուկային ռեակտորների շուկայում ակտիվ են, այլ տեխնոլոգիաներ են առաջարկում։ Եվ այս հարցում մեզ օգնել ուղղակի չեն կարող։ Անհիմն է իրենց բացատրությոնը, թե այսկերպ հնարավոր կլինի ներգրավել հայ մասնագետների․ անկախ նրանից, թե հայկակական կողմն է վճարում, թե ռուսականը, աշխատանքները հայկական կողմը կարող է կատարել միայն «Ռոսատոմ»-ի հետ կնքած պայմանագրի շրջանակներում, «Ռոսատոմ»-ն է որոշում քանի մասնագետ, որտեղից ներգրավի դրանց մեջ, ինչպես այդ աշխատանքներ իրականացնի։ Այնպես որ արգումենտները, թե իբր կառավարությունը կվերահսկի և այլն, ավելի շուտ բացատրության դիլետանտ փորձեր են, որքան հասկանում եմ՝ իրենք շատ վատ են պատկերացնում: Եթե մենք դաշտում ունենայինք «Ռոսատոմ»-ին մրցակից, էլի հնարավոր կլիներ հասկանալ, որ փորձ է արվում աշխատել մեկ այլ կառույցի հետ։ Նորից եմ կրկնում, այս տեխնոլոգիայով կառուցում են միայն ռուսները, իրենք են պատրաստում այսպիսի ռեակտորներ։
Ըստ Ձեզ՝ ինչո՞ւ նման որոշում ընդունվեց։
Վերջին երկու տարում իրենք խնդիրներ ունեին ռուսների հետ ու այդ խնդիրները պայմանավորված էին մի շարք հարցերով․ նախ այս իշխանությունները շատ վատ են պատկերացնում, թե ինչ ասել է «էներգետիկ շահեր» և ինչպես դրանք սպասարկել, չունեն էներգետիկ ռազմավարություն։ Քանի որ չեն պատկերացնում, թե ինչ են ուզում, ուստի չեն հասկանում, թե ինչ կարելի է պահանջել։ Ու այստեղ մեզ մոտ պրոբլեմներ են առաջանում։ Ես մեկ այլ մտավախություն ունեմ, որ այս ստեղծված խնդիրների («հրաժարվենք ռուսական վարկից, մեր ներքին ռեսուրսներով անենք»), հիմքն այն է, որ վաղ թե ուշ իրենք ուզում են կանգնեցնել ընդհանրապես ռեակտորի վերանորոգման աշխատանքները։ Պետք է զգույշ լինենք, որովհետև ատոմակայանը ոչ միայն էլեկտրաէներգիա արտադրող ինչ-որ կառույց է, ինքը նաև լուրջ գիտահետազոտական կենտրոն է, որտեղ մենք ունենք շատ արտակարգ մասնագետներ ու տարածաշրջանում միայն մենք ունենք այդ տիպի մասնագետներ։
Որտեղի՞ց են բխել մտավախությունները, որ կարող է կանգնեցվեն ատոմակայանի հետ կապված աշխատանքները։
Հայաստանը Եվրամիության հետ կնքած պայմանագիր ունի (կնքված է եղել դեռևս նախորդ իշխանությունների օրոք), որոմ հստակ նշված է, որ «ատոմակայանը պետք է փակվի»։ Ճիշտ է, պայմանգրում նշված չէ, թե երբ պետք է փակվի, ժամկետներ նշված չեն, բայց այդ կետը կա։ Շատ հնարավոր է, որ, օգտվելով այդ կետից, ճնշումներ են գնում ստիպելու համար, որպեսզի աշխատանքները դադարեցվեն։ Սա նոր բան չէ, մի քանի անգամ Եվրամիությունն այդ խնդիրը դրել է, 20 տարի է՝ պահանջում է այդ ատոմակայանը փակել։ Իրենք հստակ չեն ասում, թե ինչու են այդպես ուզում։ Ամեն դեպքում ՄԱԳԱՏԷ-ի (Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալություն, IAEA - հեղ․) որոշումներում ասվում է, որ ատոմակայանը վտանգ չի ներկայացնում, բայց Եվրամիությունը միշտ փակման պահանջը դրել է։
Նկատի՞ ունեք Արևելյան գործընկերության մասին համաձայնագրում է նշված այդ կետը։
Սա զուտ Արևելյան գործընկերության համաձայնագիրը չէ, այլ առանձին էլ կա։ Ատոմակայանի փակման վերաբերյալ կետը կա, սակայն հայկական կողմի պահանջով փակման համար ժամկետներ չնշվեցին, թե երբ պետք է փակվի․ մի տարուց, 20 տարուց, թե երբևէ։ Քանի որ նոր իշխանությունները նախկինների կնքած պայմանագրերի վավերացմամբ են զբաղված, մտավախություն ունեմ, որ շատ հնարավոր է՝ սա էլ այդ գործընթացի մեջ է։ Բայց ամեն դեպքում այդ գործընթացը, վարկից հրաժարվելը, ներքին պարտատոմսեր տպելը, դրա հաշվին ինչ-որ գումարներ վերցնելը, որոնք ավելի թանկ արժեն, քան ռուսական վարկը, ինչ-որ գործընթացների մեջ մտնել, որն էլի ինձ համար անհասկանալի է, և հարցեր են առաջացնում։ Իսկ այն, որ ասում են՝ «մենք ավելի լավ պայմաններով կկառավարենք», այսպես թե այնպես հայկական կողմն է այդ գործընթացը կառավարում, բայց գործը կատարում է ռուսական կողմը։ Հայկական կողմն է պատվիրատուն, անկախ նրանից, թե վարկն ինչ վարկ է, ով է տվել՝ ռուսներն են տվել, ամերիկացներն են տվել, թե չինացիներն են տվել։ Եվ հայկական կողմը, վճարելով «Ռոսատոմ»-ին, հենց ինքն էլ վերահսկում էր ամբողջ աշխատանքը։ Դրա համար նորից եմ կրկնում, իրենց բացատրություններն անիմաստ, դիլետանտ, խոսակցությունների մակարդակի են։
Նշենք, որ Մեծամորի ատոմակայանին առնչվող կետ կա Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի հետ կապված «Ատոմային էներգիայի եվրոպական համայնք ստեղծելու մասին» պայմանագրում, որի կողմերն են ՀՀ-ն, ԵՄ-ն և Ատոմային էներգիայի եվրոպական համայնքը (Եվրատոմ), դրանց անդամ պետությունները։
42-րդ հոդված՝ «Մեծամորի ատոմային էլեկտրակայանի փակումն ու անվտանգ ապագործարկումը եւ այդ առումով ճանապարհային քարտեզի կամ

Эти власти очень плохо представляют себе, что такое «энергетические интересы»: А. Манвелян о решении, связанном с атомной станцией
Правительство РА накануне приняло проект решения, относящегося к реконструкции 2-го энергоблока Армянской атомной электростанции.  Решением предусмотрено за счет собственных средств РА произвести кредитование на сумму 63,2 миллиардов драмов в течение 2020-22 годов, а с целью обеспечения необходимых средств бюджетного кредита предусмотрено, что Министерство финансов выпустит дополнительные государственные казначейские облигации.
На это тему «А1+» побеседовал со старшим научным сотрудником отдела международных отношений Института востоковедения НАН, энергетиком, специалистом по вопросам геополитики и международной безопасности Арменом Манвеляном.
Господин Манвелян, какие у Вас наблюдения относительно решения правительства, по которому предлагается предоставить кредит из бюджета для работ, связанных со вторым энергоблоком Армянской атомной станции.
Мне вообще непонятна логика шагов правительства. Потому что то, что мы имели, и то, что предлагается, существенно отличаются. У нас был довольно дешевый кредит, которым мы должны были переоснастить второй энергоблок, реактор. Сейчас мы отказываемся от него, собираемся напечатать облигации, а сумму этих облигаций – примерно 40 миллионов долларов – направить на работы по переоснащению реактора. Могу сказать, что это содержит серьезные риски, потому что так или иначе работа должна проводиться с «Росатом»-ом  (это государственный орган, регулирующий ядерный комплекс России – авт.), альтернативы нет. Один из рисков в том, что обслуживание облигаций гораздо дороже, чем долга: кредит на 3%, но облигаций на 3% напечатать невозможно, минимум 8% или более, за деньги, которые должны быть направлены, будет заплачено в 2,5 дороже. Во-вторых, то, что будет восполняться за счет внутренних ресурсов Армении, работа по реконструкции реактора будет проводиться с «Росатом»-ом, потому что другой альтернативы нет, технология чисто советская, ее может обслуживать только «Росатом». Частично в этом направлении работают китайцы, а другие страны, к примеру, Франция, Канада, Япония, которые также активны на рынке ядерных реакторов, предлагают другие технологии. И в этом вопросе помочь нам просто не могут. Безосновательно их объяснение, что таким образом станет возможным привлечь армянских специалистов: независимо от того, платит армянская сторона или российская, работы армянская сторона может проводить только в рамках договора, заключенного с «Росатом»-ом, «Росатом» решает сколько специалистов и откуда привлечь к ним, как проводить эти работы. Так что аргументы, что якобы правительство будет контролировать и т. д., это скорее дилетантские попытки объяснения, насколько понимаю: они очень плохо представляют себе. Если б у нас на поле был конкурент «Росатом»-а, еще можно было бы понять, что делается попытка работать с другой структурой. Снова повторю, по этой технологии строят только русские, они изготавливают такие реакторы.
- Почему, по-Вашему, было принято такое решение?
- В последние два года у них были проблемы с русскими, и эти проблемы были обусловлены рядом вопросов: во-первых, эти власти очень плохо представляют, что такое «энергетические интересы» и как их обслуживать, у них нет энергетической стратегии. Так как не представляют, чего хотят, не понимают, чего можно требовать. И здесь у нас возникают проблемы. У меня есть и другое опасение, что в основе этих созданных проблем («откажемся от российского кредита, сделаем нашими внутренними ресурсами») лежит то, что рано или поздно они хотят вообще приостановить работы по ремонту реактора. Мы должны быть осторожны, поскольку атомная станция – это не только какое-то сооружение, производящее электроэнергию, это также серьезный научно-исследовательский центр, где у нас есть очень высококлассные специалисты и только у нас в регионе есть такие специалисты.
- Что вызвало опасения, что могут остановить работы, связанные с атомной станцией?
- У Армении есть договор, заключенный с Евросоюзом (заключенный еще при прежней власти), в котором четко указано, что «атомная станция должна быть закрыта». Правда, в договоре не указано, когда она должна быть закрыта, сроки не указаны, но этот пункт есть. Очень возможно, что, пользуясь этим пунктом, идут давления, чтобы заставить прекратить работы. Это – не новое явление, несколько раз Евросоюз поднимал эту проблему, 20 лет требует закрыть эту атомную станцию. Они конкретно не говорят, почему хотят этого. Во всяком случае, в решениях МАГАТЭ (Международное агентство атомной энергии, IAEA – авт.) говорится, что атомная станция не представляет опасности, но Евросоюз всегда ставил условие закрытия.
- Вы имеете в виду, что этот пункт указан в Соглашении о Восточном партнерстве?
- Это – не просто Соглашение о Восточном партнерстве, есть и отдельное. Есть пункт о закрытии атомной станции, но по требованию армянской стороны сроки закрытия не были указаны, когда она должна быть закрыта – через год, через 20 лет или никогда. Поскольку новые власти заняты ратификацией заключенных прежними договоров, у меня есть опасение, что очень возможно, что и этот находится в процессе. Но во всяком случае, этот процесс, отказ от кредита, печать внутренних облигаций, взятие за счет этого каких-то денег, которые стоят дороже, чем российский кредит, вступать в какие-то процессы, которые опять для меня непонятны и вызывают вопросы. А то, что говорят: «мы будем управлять на лучших условиях», так или иначе армянская сторона управляет процессом, но работу выполняет российская сторона. Армянская сторона заказчик, вне зависимости от того, что это за кредит, кто его дал – русские, американцы или китайцы. И армянская сторона, платя «Росатом»-у, сама контролирует всю работу. Поэтому, повторяю, их объяснения бессмысленные, дилетантские, на уровне разговоров.
Отметим, что есть пункт, связанный с Мецаморской атомной станцией, в договоре «О создании европейской общины атомной энергии», связанном с Соглашением о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, сторонами которого являются РА, ЕС и Европейское сообщество атомной энергии (Евратом), его страны-участники.
42м-я статья «Закрытие и безопасное выведение из эксплуатации Мецаморской атомной электростанции и в этом плане по возможно скорое принятие дорожной карты или плана действий, с учетом необходимости ее замены новыми мощностями с целью обеспечения энергетической безопасности и условий устойчивого развития Республики Армения».