Հայ սակրավորներն ապրիլին ականազերծել են 5041 քառակուսի մետր ականապատ տարածք
ՀՀ մարդասիրական առաքելություն իրականացնող 4-րդ խմբի սակրավորներն ապրիլին ականազերծել են 5041 քառակուսի մետր ականապատ տարածք, որի ժամանակ հայտնաբերվել է 16 հատ ՊՄՆ-2 տեսակի հակահետևակային ականներ: Առաքելության առաջին իսկ օրվանից ականազերծվել է ընդհանուր 152,738 քառակուսի մետր:
4-րդ խմբի բժիշկներն ապրիլին կորոնավիրուսի սահմանափակումներով պայմանավորված բուժօգնություն է ցուցաբերել թվով 144 տեղաբնակների: Այսպիսով, ՀՀ մարդասիրական խումբը 2019 թվականի փետրվարից մինչև այսօր ցուցաբերել է ընդհանուր 12035 հիվանդներին բուժօգնություն: Այս ժամանակահատվածում Հալեպի բուժ հաստատություններին փոխանցվել են բժշկական պարագաներ և մեծ քանակությամբ դեղորայք: Ինչպես նաև՝ ՊՈԱԿ փորձագիտական կենտրոնի կողմից ուղարկված մարդասիրական օգնության մի մասը տրվել է Հայ համայնքին պատկանող մանկատանը:
Հալեպում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսության հետ համագործակցությամբ ապրիլի 12-ին ՀՀ Հումանիտար առաքելություն իրականացնող խումբը Հալեպի զինվորական հոսպիտալին և այլ բժշկական հաստատություններին փոխանցել է բժշկական պարագաներ։ Բժշկական կենտրոնների ղեկավարներն իրենց երախտագիտություն են հայտնել հայ բժիշկներին տրամադրված բժշկական պարագաների և ցուցաբերվող ամենօրյա օժանդակության համար։ Հալեպի զինվորական հոսպիտալի պետ, գեներալ Ֆայեզ ալ-Այուբիին բարձր է գնահատել հայ և սիրիացի բժիշկների համատեղ ջանքերը, նվիրական աշխատանքը, մասնագիտական բարձր հատկանիշները, ոչ միայն պատերազմի հետևանքով տուժածներին բուժօգնության ցուցաբերումը, այլև՝ համատեղ ուժերով ցանկացած տեսակի վտանգի դեմ պայքարելու պատրաստակամությունը։
Գեներալը նշել է, որ հայ գործընկերները հավատարիմ են մարդասիրության վեհ սկզբունքներին և ամեն օր պրոֆեսիոնալ մոտեցմամբ օգնություն են ցուցաբերում Սիրիայի ազգաբնակչությանը։ Սիրիայի ժողովուրդը գնահատում է, որ հայերն այս դժվար իրավիճակում իրենց կողքին են։
Հոսպիտալի տնօրենը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ մարդասիրական խմբին, Հալեպում ՀՀ հյուպատոսությանը և իշխանություններին մշտական աջակցության համար։
Միևնույն ժամանակ, ապրիլի 19-ին Սիրիայում հումանիտար առաքելություն իրականացնող խմբի մասնագետները Հալեպի ազգային պատսպարանի ՀԱՅ ԾԵՐԱՆՈՑ-ին և Հայ համայնքի մանկատանն են փոխանցել <<Մի բուռ ժպիտ>> խորագիրը կրող ակցիայի ընթացքում հավաքված նվերները:

Армянские саперы в апреле разминировали 5 041 кв/м территории
Поддержи А1+!Саперы 4-ой группы, осуществляющей гуманитарную миссию в Сирии, в апреле разминировали 5 041 кв / м заминированной территории. При разминировании было обнаружено 16 противопехотных мин ПМН-2.
Гуманитарная группа Армении с февраля 2019 года по сегодняшний день медицинскую помощь оказала 12 035 пациентам.
За этот период медучреждениям Алеппо были переданы медицинские принадлежности и большое количество медикаментов. Часть гуманитарной помощи, отправленной Центром гуманитарного разминирования и экспертизы, была доставлена в детский дом армянской общины.
В сотрудничестве с Генеральным консульством Республики Армения в Алеппо 12 апреля группа, осуществляющая гуманитарную миссию, передала военному госпиталю и другим медицинским учреждениям Алеппо медицинские принадлежности. Руководители медицинских центров выразили свою признательность армянским врачам за предоставленную медицинскую помощь. Начальник военного госпиталя Алеппо, генерал Фаез Аль-Аюби высоко оценил совместные усилия армянских и сирийских врачей, их преданную работу, высокие профессиональные качества, не только за оказание медицинской помощи пострадавшим в результате войны, но и за готовность совместными усилиями бороться с любой угрозой.
Генерал отметил, что армянские коллеги привержены высоким принципам гуманизма и ежеднвено с высоким профессионализмом оказывают помощь населению Сирии. Сирийский народ ценит, что армяне в этой трудной ситуации находятся рядом с ними.
Директор госпиталя выразил благодарность гуманитарной группе Республики Армения, консульству Республики Армения в Алеппо и властям за постоянное содействие.
՞19 апреля специалисты группы, осуществляющей гуманитарную миссию в Сирии, передали армянским домам престарелых и детдому армянской общины Алеппо подарки, собранные в ходе акции “Горсть улыбок””, - говорится в сообщении ГНКО “Центр гуманитарного разминирования и экспертизы”.