Հարգում ենք Մեծ Եղեռնի  զոհերի հիշատակը․ Դոնալդ Թրամփը չօգտագործեց Ցեղասպանություն տերմինը
Այսօր մենք աշխարհի հանրության հետ միասին հարգում ենք 20-րդ դարի առավել սարսափելի դաժանություններից մեկի՝ Մեծ Եղեռնի  զոհերի հիշատակը։ 1915-ից մեկ եւ կես միլիոն հայեր արտաքսվել են եւ կոտորածների ենթարկվել Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին,-  ասել է իր ամենամյա ապրիլքսանչորսյան ուղերձում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
ԱՄՆ նախագահի ուղերձն ամբողջությամբ ստորեւ.
«  Այսօր մենք միանում մարդկությանը՝ հիշատակի տուրք մատուցելու Մեծ Եղեռնի՝ 20-րդ դարի վատթարագույն զանգվածային վայրագություններից մեկի զոհերին։ Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին՝ 1915թ․ սկսած, տեղահանություններին, կոտորածներին ու մահվան երթերին զոհ են գնացել մեկուկես միլիոն հայեր։
Հիշատակի այս օրը մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում մաքառումների ուղով անցած ու իրենց կյանքը կորցրած զոհերին և, միաժամանակ, փաստում մեր հանձնառությունն ի նպաստ առավել մարդասիրական ու խաղաղ աշխարհի։
Ամեն տարի Ապրիլի 24-ին մենք վերհիշում ենք հայ և ամերիկացի ժողովուրդների ամուր ու տևական կապերը։ Մենք հպարտանում ենք Ամերիկայի հայկական և սիրիական նպաստամատույց կոմիտեն հիմնած ամերիկացիներով, որոնց 1915թ․ սկիզբ առած առաջադեմ նախաձեռնության շնորհիվ հայ փախստականներին էր հասնում այնքան անհրաժեշտ մարդասիրական օգնությունը, և երախտապարտ ենք այն հազարավոր ամերիկացիներին, որոնք վտարանդի հայերին աջակցելու նպատակով միջոցներ տրամադրեցին կամ կամավորագրվեցին։
Այս օրը մենք արժանին ենք մատուցում հայ ժողովրդի ուժին ու տոկունությանը՝ ի դեմս ողբերգության։ Բարեբախտաբար, բազմաթիվ հայեր հանգրվան են գտել մեր ափերում՝ բերելով իրենց հարուստ մշակույթը և իրենց ներդրումն ունեցել մեր երկրի կյանքում՝ տալով մեծ պատիվների արժանացած զինվորականներ, հայտի արտիստներ, անվանի ճարտարապետներ և հաջողակ գործարարներ։
Մենք ողջունում ենք հայերի ու թուրքերի ջանքերը՝ ուղղված ցավոտ անցյալի ճանաչմանն ու դրա հետ հաշվի նստելուն։ Մենք համոզված ենք, որ այսօր պարտավոր ենք ոգեկոչել զոհերին և վերահաստատել ամբողջ աշխարհում խոցելի կրոնական ու էթնիկ փոքրամասնություններին պաշտպանելու մեր հանձնառությունը։ »,-ասված է ուղերձում։

Мы чтим память погибших во время Великого злодеяния: Трамп
Президент США Дональд Трамп направил послание по случаю 24 апреля. Как сообщает официальный сайт Белого дома, в послании говорится:
“Сегодня мы присоединяемся к мировому сообществу, чтобы почтить память погибших во время Великого злодеяния, одного из самых страшных массовых злодеяний 20-го века. Начиная с 1915 года, полтора миллиона армян были депортированы, убиты или прошли по пути смерти в последние годы Османской империи. В этот день памяти мы выражаем дань уважения тем, кто пострадал и потерял свои жизни, и в то же время подтверждаем нашу приверженность укреплению более гуманного и мирного мира.
Каждый год 24 апреля мы размышляем о прочных связях между американским и армянским народами.  Мы гордимся основателями американского Комитета помощи армянам и Syrian Relief, созданной в 1915 году и оказавшей важнейшую гуманитарную помощь армянским беженцам, и благодарны тысячам американцев, которые внесли свой вклад или добровольно помогли изгнанным из своих домов армянам.
В этот день мы свидетельствуем о силе и стойкости армянского народа перед лицом трагедии.  Нам повезло, что так много армян принесли свою богатую культуру на наши берега и внесли такой большой вклад в нашу страну, в том числе награжденные солдаты, знаменитые артисты, известные архитекторы и успешные бизнесмены.
Мы приветствуем усилия армян и турок признать и примириться со своей болезненной историей.  В этот день мы считаем своим долгом почтить память тех, кто пострадал и погиб, и вновь подтвердить нашу приверженность защите уязвимых религиозных и этнических меньшинств во всем мире”.