Բրյուսելում կայացել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ժոզեֆ Բորելի հանդիպումը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեֆ Բորելի հետ։
Զրուցակիցները կարևորել են Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների ինտենսիվ զարգացումը և քննարկել Հայաստանում տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումներին հետագա աջակցությանը վերաբերող հարցեր: Ժոզեֆ Բորելը հաստատել է Եվրոպական միության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու բարեփոխումների իրականացմանը: Պարոն Բորելը ողջունել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի, դատաիրավական և այլ ոլորտներում Հայաստանում տեղի ունեցող զարգացումները և ՀՀ կառավարության հաստատակամ ու հետևողական քայլերն այդ ուղղութամբ:
Որպես ՀՀ-ԵՄ համագործակցության կարևոր բաղադրիչ ՀՀ վարչապետը և Ժոզեֆ Բորելն անհրաժեշտ են համարել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի` ԵՄ պետությունների կողմից հնարավորինս արագ վավերացումն ու դրա լիարժեք կիրարկումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստան-Եվրամիություն մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի հնարավորություններին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային գործընթացի շուրջ: Ժոզեֆ Բորելը վերահաստատել է Եվրամիության աջակցությունը հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը:

В Брюсселе состоялась встреча Никола Пашиняна и Жозепа Борреля (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян встретился с вице-председателем Европейской комиссии, верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем.
Собеседники отметили важность интенсивного развития отношений Армения-ЕС и обсудили вопросы, связанные с дальнейшей поддержкой реализуемых в различных сферах Армении реформ. Жозеп Боррель подтвердил готовность Европейского союза поддержать реализацию реформ. Г-н Боррель приветствовал развития в Армении в борьбе с коррупцией, судебно-правовой и других сферах, а также решительные и последовательные шаги правительства Армении в этом направлении.
В качестве важного компонента сотрудничества Армения-ЕС премьер-министр Армении и Жозеп Боррель посчитали необходимым скорейшую ратификацию странами-членами ЕС Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве и его полное применение.
Собеседники также коснулись возможностей начала диалога о либерализации визового режима между Арменией и Европейским союзом.
Стороны также обменялись мнениями вокруг переговорного процесса по нагорно-карабахскому конфликту. Жозеп Боррель подтвердил поддержку ЕС мирному урегулированию конфликта.