Իշխանությանը ձեռք չի տալիս, որ հասարակությունը լինի կրթված. Կարեն Քոչարյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Իշխանությունն ուզում էր «սև-սպիտակով» անել, բայց քանի որ ընդդիմադիրները կամ «սևերը» այդպես էլ չմտան, ավելին՝ ոչ մի քաղաքական ուժ չմտավ այդ խաղի մեջ, այդ ռազմավարությունը դարձավ անիմաստ», - լրագրողների հետ ասուլիսի ժամանակ ասաց քաղտեխնոլոգ, քաղաքական վերլուծաբան Կարեն Քոչարյանը՝ անդրադառնալով ապրիլի 5-ին նշանակված հանրաքվեի քարոզարշավին։
Հանրաքվեով իշխող ուժն առաջարկում է դադարեցնել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի և 6 դատավորի լիազորությունները։ Հանրաքվեի քարոզարշավի համար ձևավորել է երկու շտաբ՝ «Այո» և «Ոչ»։
Քոչարյանի համար պարզ չէ, թե իշխանություններն ինչ ռազմավարությամբ են գործելու, իսկ «Ոչ»-ի մասով քաղտեխնոլոգը նշեց, որ այդ կողմն ընդհանրապես չի երևում։ Նա դժվարացավ ասել, թե որ կողմը կհաղթի, իսկ հանրաքվեին հաջորդող իրավիճակի մասով ասաց, որ «շարունակելու ենք ապրել, և դա ապոկալիպսիս չէ»։
«Խնդիրն այն է՝ կկարողանա՞ արդյոք իշխանությունը ապահովել անհրաժեշտ 650 հազար ձայնը։ Եթե չկարողանա, ասելու է, որ «սա դեմոկրատիայի հաղթանակն էր, այո՛, մենք ապրում ենք մի երկրում, որտեղ ո՛չ նկարում են, ո՛չ ստիպում են, ո՛չ առնում են ձայները»։ Եվ եթե հաղթի, ասելու է որ «հեղափոխությունը վերջնականապես հաղթեց»», - ընդգծեց քաղաքական վերլուծաբանը։
Հասարակական գործչին, սակայն, ավելի շատ անհանգստացնում է Հայաստանի տնտեսական վիճակը, որն ընկած է պետության և քաղաքացու անվտանգության հիմքում։ «Բայց ինձ շատ բաներ մտահոգում են այն առումով, որ ներդրումներ չկան, որ լուրջ պրոբլեմներ են։ Խնդիրը միայն ներդրումները չեն, բիզնեսը, փողը սիրում է ավելի շատ կայունություն, երբ չկա այդ կայունությունը, փողի շրջանառությունը պակասում է», - շեշտեց Կարեն Քոչարյանը։
Վերջինիս խոսքերով՝ բացի 1991 թվականի անկախության հանրաքվեից, ՀՀ քաղաքացին չգիտի, թե ինչի համար է «այո» կամ «ոչ» ասում, նույնիսկ պատգամավոր ընտրելուց չգիտի. քաղաքացին կարծում է, թե նրան ընտրում է, որ ասֆալտ անի։ «Խնդիրն այն է, մեր բոլոր ժամանակների իշխանությունները, այդ թվում այս, երբեք չեն ուզել բացատրել հասարակությանը, իշխանությանը ձեռք չի տալիս, որ հասարակությունը լինի կրթված», - նկատեց քաղտեխնոլոգը։

89603321_2590888251153882_8094849296563699712_n
«Власти хотят разделить на «черных-белых», но поскольку оппозиционеры или «черные» так и не вступили, более того, ни одна политическая сила не вступила в эту игру, эта стратегия стала бессмысленной», - во время пресс-конференции с журналистами сказал политтехнолог, политический аналитик Карен Кочарян, обратившись к агитационной кампании референдума, назначенного на 5-е апреля.
Референдумом правящая сила предлагает прекратить полномочия председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна и еще 6 судей. Для агитационной кампании референдума сформировались два штаба – «Да» и «Нет».
Для Кочаряна неясно, с какой стратегией будут действовать власти, а по части «Нет» политтехнолог отметил, что эта сторона вообще не видна. Он затруднился сказать, какая сторона победит, а по части ситуации, следующей за референдумом, сказал, что «мы продолжим жить, и это – не апокалипсис».
«Проблема в том, смогут ли власти обеспечить необходимые 650 голосов. Если не смогут, скажут, что «это была победа демократии, да, мы живем в стране, где ни рисуют,  ни заставляют, ни покупают голоса». И если побдит, скажет, что «революция окончательно победила», - подчеркнул политический аналитик.
Общественного деятеля, однако, больше беспокоит экономическая ситуация в Армении, которая лежит в основе безопасности государства и гражданина. «Но меня многие вещи беспокоят в том плане, что нет инвестиций, что является серьезной проблемой. Проблема не только в инвестициях, бизнес, деньги любят больше стабильности, когда нет этой стабильности, денежный оборот уменьшается», - подчеркнул Карен Кочарян.
По словам последнего, за исключением референдума независимости 1991 года, гражданин РА не знает, для чего говорит «да» или «нет», даже избирая депутата не знает,  граждане считают, что избирают его, чтобы делал асфальт. «Проблема в том, что власти всех времен, в том числе эти, никогда не хотели обьяснить общественности, чтобы общественность была образованной», - отметил политтехнолог.