Իրավական ընթացակարգերը տվյալ դեպքում չեն պահպանվել․ Զարուհի Փոստանջյանը՝ Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Սա միտված է կեղծ գործընթացներին և չի լուծելու, ըստ էության, դատական բարեփոխման հարցը և ուղղված է ուղղակի անցանկալի անձանց նկատմամբ որևէ բռնաճնշում գործադրելուն»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում «Երկիր Ծիրանի» կուսակցության նախագահ, իրավաբան Զարուհի Փոստանջյանը՝ անդրադառնալով ապրիլի 5-ի հանրաքվեին, որով նախատեսվում է դադարեցնել Սահմանադրական դատարանի 7 դատավորների լիազորությունները։
Քաղաքական գործիչն ասաց, որ «Երկիր Ծիրանի» կուսակցությունը որևէ մասնակցություն չի ունենալու հանրաքվեի հետ կապված գործընթացներին։ Փոստանջյանը չի կարծում, որ 650 հազար մարդ կգնա ընտրատեղամաս և «կեղծ օրակարգի ներքո որևէ գործառույթ կիրականացնի»։
Փոստանջյանի խոսքերով՝ ՍԴ դատավորների նկատմամբ ընտրովի և խտրական մոտեցում է ցուցաբերվում, իսկ զանգվածային խախտումներ թույլ տված դատավորները շարունակում են պաշտոնավարել։
Դիտարկմանը, որ իշխանությունները հանրաքվե մասով հղում են անում, այն բանին, որ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին, և նախագահ Արմեն Սարգսյանը օրենքը ստորագրելուց հետո «Շանթ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ երբեմն պետք է դիմել ժողովրդին, իրավաբանը պատասխանեց․
«Երբեմն պետք է դիմել, բայց միայն օրենքի շրջանակներում դիմելուց պետք է դիմես, բայց իրավական ընթացակարգերը պահպանելով, իսկ մենք տեսանք, որ իրավական ընթացակարգերը տվյալ դեպքում չեն պահպանվել»։

Правовые процедуры в данном случае не соблюдались: Заруи Постанджян – о референдуме Конституционных поправок (видео)
Поддержи А1+!«Он нацелен на фальшивые процессы не решит, по сути, вопрос судебной реформы, и направлен просто на применение давления в отношении нежелательных лиц», - в беседе с «А1+» председатель партии «Еркир Цирани», правозащитник Заруи Постанджян, обратившись к референдуму 5-го апреля, которым предусматривается прекратить полномочия 7 судей Конституционного суда.
Политический деятель сказала, что партия «Еркир Цирани» не будет участвовать в процессах, связанных с референдумом. Постанджян не думает, что 650 тысяч человек пойдут на избирательные участки и «под фальшивой повесткой осуществят какую-либо функцию».
По словам Постанджян, в отношении судей КС демонстрируется избирательный и дискриминационный подход, а судьи, допустившие массовые нарушения, продолжают пребывать в должности.
На наблюдение, что власти ссылаются по части референдума на то, что власть принадлежит народу, и президент Армен Саркисян после подписания закона сказал в интервью телекомпании «Шант», что иногда нужно обращаться к народу, юрист ответила:
«Иногда нужно обращаться, но обращаться нужно только в рамках закона, соблюдая правовые процедуры, а мы увидели, что правовые процедуры в данном случае не соблюдались».