777777777777777777777777777
Մարդու օրգանիզմից կորոնավիրուսի արտանետումը հնարավոր է միայն այն ժամանակ, երբ որ վիրուսը բազմացել է օգանիզմի մեջ։ Այս մասին հրավիրված ասուլիսին ասաց Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Սրանով միանգամից կանխում եմ այն վարկածը, որ մեզ մոտ կորոնավիրուսով հաստատված անձը, հնարավոր է, բազմաթիվ մարդկանց վարակած լինի։ Մենք, գտնելով այդ նեղ շրջանակը, պրակտիկորեն մեկուսացրել ենք դրա տարածումը, որովհետև նույնիսկ եթե ենթադրենք, որ մեկուսացված 32 անձը վարակվել էին, նրանք դեռ հասցրած չէին լինի վարակել այլ անձանց։ Որպեսզի վիրուսը վարակիչ լինի, պետք է մտնի մարդու բջիջների մեջ։ Վիրուսը բազմանում է միայն տիրոջ օրգանիզմում, եթե տիրոջ օրգանիզմում երկար ժամանակ է ունենում բազմանալու, և չի բուժվում, ապա նա կարողանում է էքսկրեցիա անել, որոշ դեպքերում էլ բուժվում է և անհայտ անցնում»,- պարզաբանեց Արսեն Թորոսյանը։
Ըստ նախարարի՝ կորոնավիրուսով մահացության դեպքերը մեծամասամբ գրանցվում են 50 տարեկանից բարձր մարդկանց մոտ։
«50-ից բարձր է ինքը շատ մեծանում, որովհետև 50-ից բարձր են խրոնիկական հիվանդությունները շատանում։ Եվ 80-ից բարձր տարեկան անձանց մոտ է ամենաշատը հանդիպում»,- նշեց նախարարը։

777777777777777777777777777
Выброс коронавируса из организма человека возможен только тогда, когда вирус размножился в организме. Об этом на созванной пресс-конференции сказал министр здравоохранения Арсен Торосян.
«Тем самым сразу предотвращается версия, что человек, у которого у нас подтвердился коронавирус, возможно заразил многочисленных людей. Мы, найдя этот узкий круг, практически изолировали его распространение, потому что даже если предположить, что изолированные 32 человека заразились, они еще не успели бы заразить других. Для того, чтобы вирус был заразным, он должен войти в клетки человека. Вирус размножается только в организме хозяина, если в организме хозяина у него есть длительное время, чтобы размножаться, и не лечится, то он может производить экскрецию, в некоторых случаях лечится и не будучи обнаруженным проходит»,  - пояснил Арсен Торосян.
По словам министра, случаи смерти от коронавируса большей частью регистрируются у лиц старше 50-и лет.
«Он очень увеличивается после 50-и лет, потому что после 50-и увеличиваются хронические заболевания. И больше всего встречается у лиц старше 80-и», - отметил министр.