ԱԳՆ խոսնակը՝ Ադրբեջանում ոչ կառավարական կազմակերպության ներկայացուցչի՝ դեսպանների հետ հանդիպման մասին
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի պատասխանը Ադրբեջանում ոչ կառավարական կազմակերպության ներկայացուցչի՝ դեսպանների հետ հանդիպման վերաբերյալ հարցին․
Հարց. Հայաստանի փորձագիտական շրջանակում ակտիվանում են քննարկումներն այն առնչությամբ, որ խաղաղ գործընթացում առավել մեծանում է ԼՂ ադրբեջանական համայնքի դերը խաղաղ կարգավորման գործընթացում, ինչի մասին են վկայում նաև համանախագահ երկրների դեսպանների հանդիպումը համայնքի ղեկավար Թուրալ Գյանջիալիևի հետ: Արդյոք կա՞ նման զարգացում:
Պատասխան. Ադրբեջանի կառավարության կողմից կազմակերպված ոչ կառավարական կազմակերպությունների (GONGO) գործունեությունը, ինչպիսի մտացածին անվամբ էլ նրանք ներկայանան, որևէ գործոն չի հանդիսանում խաղաղ գործընթացում, և ՀՀ ԱԳՆ-ն չի մեկնաբանում դրանց շփումները իրենց երկրում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի անդամների հետ։
Կրկնեմ, որ հակամարտության կողմերի վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը հստակ է: Սկսած 1992 թվականից Արցախի իշխանությունները ԼՂ ընտրյալ ներկայացուցիչների կարգավիճակով մասնակցել են խաղաղ գործընթացին: ԼՂ իշխանությունները ՀՀ-ի և Ադրբեջանի հետ մեկտեղ ստորագրել են հրադադարի հաստատման կոչ պարունակող Բիշքեկի արձանագրությունը, իսկ նույն 1994թ.-ի ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթաժողովի եզրափակիչ փաստաթղթում ամրագրվել է եռակողմ բանակցային ձևաչափը, որը բխում է 1994թ.-ի եռակողմ՝ ԼՂ, Ադրբեջան և Հայաստան հրադադարի համաձայնագրից:

Пресс-секретарь МИД о встрече представителя неправительственной организации в Азербайджане с послами
Поддержи А1+!Вопрос: В экспертных кругах Армении активизируются обсуждения по поводу того, что в процессе мирного урегулирования все более возрастает роль азербайджанской общины Нагорного Карабаха, о чем свидетельствует также встреча послов стран-сопредседателей с главой общины Туралом Гянджиалиевым. Существует ли подобное развитие?
Ответ: Деятельность неправительственных организаций (GONGO), организованных правительством Азербайджана, как бы они не назывались, не является каким-либо фактором в мирном процессе, и МИД РА не комментирует их контакты с аккредитованными в их стране членами дипломатического корпуса.
Повторю, что позиция Армении по сторонам конфликта четкая. Начиная с 1992 года, власти Арцаха в статусе избранных представителей НКР участвовали в мирном процессе. Власти НКР вместе с Арменией и Азербайджаном подписали Бишкекский протокол, содержащий призыв к прекращению огня. В заключительном документе Будапештского саммита ОБСЕ закреплен трехсторонний переговорный формат, который вытекает из соглашения о прекращении огня 1994 года - трехстороннее соглашение о прекращении огня между Нагорным Карабахом, Азербайджаном и Арменией.