Սադրանք էր՝ ուղղված դատարանին․ Քոչարյանի գործով մեղադրող դատախազ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎերաքննիչ դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանին Սահմանադրական կարգի տապալման գործով ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանի ներկայացրած ինքնաբացարկի միջնորդությունից հետո մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը հայտարարեց, որ պաշտպանական խմբի կողմից ներկայացրած միջնորդության հիմքերը սադրանք էր դատարանի նկատմամբ, որ գործն այս դատավորը չքննի։
«Ես սպասում էի այդ ինքնաբացարկի միջնորդությանը, որ զուգահեռներ պետք է անցկացվեն նախորդին մեր կողմից ներկայացված ինքնաբացարկի միջնորդություններին։ Սա որպես դատարանի կողմից կողմնակալության հիմք ձևակերպելը որևէ իրավական հիմք ունենալ չի կարող, և դրա համար դատական իշխանությունը իր անկողմնակալությունը դրսևորվում է օրենքի հիման վրա։ Եվ հենց օրենսդիրն է նախաձեռնել դատարանի գործիքակազմ այդ իրավիճակներից խուսափելու և համապատասխան գործիքներ գործադրելով՝ թույլ չտալու դատական իշխանության հեղինակությունը նսեմացնել։ Ինչ վերաբերում է դատարանի կողմից կայացված որոշման իրավաչափությանը և դա որպես կողմնակալության հիմք ներկայացնել դատարանին՝ անընդունելի է դատարանի կողմից կայացրած որոշումը նույն դատարանում քննության և վիճարկման առարկա դարձնելը»,- պարզաբանեց Պետրոս Պետրոսյանը։
Նշենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը դատական նիստին 5 հիմք ներկայացրեց այն մասին, թե ինչու պետք է դատավորը ինքնաբացարկի միջնորդություն հայտնի։

Это была направленная на суд провокация: Обвиняющий прокурор по делу Кочаряна (видео)
После ходатайства о самоотводе судье Апелляционного суда Армену Даниеляну, поданного адвокатом подсудимого по делу о свержении Конституционного строя Роберт Кочаряна Ованнесом Худояном, обвиняющий прокурор Петрос Петросян заявил, что основания ходатайства, поданного стороной защиты были провокацией по отношению к суду, чтобы этот судья не расследовал дело.
«Я ждал этого ходатайства о самоотводе, что должны быть проведены параллели с ходатайствами о самоотводе, поданными нашей командой предыдущему. Это не может иметь никаких правовых оснований в качестве формулирования основания пристрастности судом, и поэтому судебная власть проявляет свою беспристрастность на основании закона. И именно законодатель инициировал инструментарий суда во избежание этих ситуаций и применяя соответствующие инструменты6, чтобы не позволить умалить авторитет судебной власти. Что касается правомерности принятого судом  решения и представить это в качестве основания для пристрастности в суд – неприемлемо делать принятое судом решение предметом расследования и оспаривания в том же суде», - пояснил Петрос Петросян.
Отметим, что адвокат Роберта Кочаряна Ованнес Худоян на судебном заседании представил 5 оснований того, почему судья должен подать ходатайство о самоотводе.