Մոտակա 1-2 տարիներին Մերձավոր Արևելքում հանգիստ չի լինի․ Ռուբեն Սաֆրաստյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ամերիկա–իրանական հակամարտության առաջին փուլն ավարտված է, այսինքն՝ մարտավարական փուլը։ Հիմա հակամարտությունը կտեղափոխվի ռազմավարական հարթություն»,- նման տեսակետ է հայտնում Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, ակադեմիկոս Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
Նա ընդգծում է, որ Իրանը հստակ հայտարարել է, որ ամեն ինչ կանի, որպեսզի վերջ տա ամերիկյան զինված ուժերի ներկայությանը Մերձավոր Արևելքում։ Սաֆրաստյանի դիտարկմամբ՝ սա իսկապես կարևոր ռազմավարական նպատակ է և կարևոր հետևանքներ կարող է ունենալ։
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ-ին, բանախոսն ասում է՝ այստեղ խնդիրները միանշանակ չեն․
«Երբ իշխանության էր գալիս Թրամփը և հայտարարում էր, որ իր համար կարևորը ԱՄՆ-ն է։ Դրանից ելնելով՝ հայտարարում էր, որ պետք ձգտի թուլացնել ամերիկյան ռազմական ներկայությունը մեր մոլորակի տարբեր տարածաշրջաններում»։
Բանախոսը կարծում է՝ Թրամփի այս մոտեցումը չի կիսում ամերիկյան կառավարող դասը, և դրանով է պայմանավորված այն, որ այս նպատակը Թրամփը չի կարողանում իրականցնել։
Այնուամենայնիվ, բանախոսը կարծում է, որ եթե ԱՄՆ-ը զորքերը չհանի, ապա Իրան–ԱՄՆ բախումը կտեղափոխվի այլ հարթություն․
«Ես կարծում եմ՝ մոտակա 1-2 տարիների ընթացքում Մերձավոր Արևելքում հանգիստ չի լինի։ Երկու երկրները իրենց նպատակները արդեն շատ հստակ դրել են»։
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանում Թուրքիայի գործողություններին, Սաֆրաստյանն ասում է՝ Թուրքիան ևս իր նպատակը հստակ ձեւակերպել է՝ դառնալ տարածաշրջանային առումով առաջատար պետություն, որոշումներ ընդունող ուժի կենտրոն Մերձավոր Արևելքում:
Թուրքիայի վերջին գործողությունները Մերձավոր Արևելքում հենց այս նպատակին են միտված, կարծում է բանախոսը․
«Թուրքիան իր զինված ուժերով ագրեսիա է իրականացրել եւ ներկայություն է ապահովել Հյուսիսային Սիրիայում, վերջերս Թուրքիայից հնչեց պաշտոնական հայտարարություն, որ Սիրիայի տարածքի 8 հազար քառակուսի կիլոմետր գտնվում է Թուրքիայի հսկողության ներքո: Այսինքն՝ հարևան պետության այդպիսի տարածք Թուրքիան, ըստ էության, օկուպացրել է: Թուրքական 40 հազարանոց բանակը գտնվում է Կիպրոսում: Թուրքական բանակը հիմա սկսում է տեղափոխվել Լիբիա: Թուրքիան ունի իր ռազմաբազաները և՛ Աֆրիկայում, և՛ Կատարում: Սա ինձ հնարավորություն է տվել դեռևս անցյալ տարի գալ եզրակացության, որ Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը մտնում է մի նոր փուլ, որի էությունն է զինված ուժերի օգտագործումը՝ լինի Սիրիայում, Լիբիայում, կամ մեկ այլ տեղ: Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը մտել է շատ վտանգավոր մի փուլ իր բոլոր հարեւանների համար, եւ Թուրքիան չի զլանում օգտագործել իր զինված պոտենցիալը, որը բավականին ուժեղ է: Մերձավոր Արեւելքում ամենաուժեղ զինված ուժերն են և վտանգավոր են»,- ընդգծում է Ռուբեն Սաֆրաստյանը:

В ближайшие 1-2 года на Ближнем Востоке спокойно не будет: Рубен Сафрастян (видео)
Поддержи А1+!Директор Института востоковедения НАН РА, академик Рубен Сафрастян считает, что в ближайшие год-два на Ближнем Востоке не будет спокойствия.
Об этом Сафрастян сказал на пресс-конференции 10 января, коснувшись напряженной ситуации, сложившейся в последние дни между Исламской Республикой Иран и Соединенными Штатами Америки и событий на территории Ирака.
“По моей оценке, первый этап конфликта между Ираном и Соединенными Штатами Америки завершен. Завершен тактический этап, и сейчас конфликт перейдет в стратегическую фазу. Иран очень четко заявил, что сделает все возможное, чтобы покончить с присутствием американских вооруженных сил на Ближнем Востоке. Это важная стратегическая цель, которую поставил перед собой Иран, большая цель, действительно имеющая и важные последствия. Думаю, что в течение 1 - 2 лет на Ближнем Востоке не будет спокойствия”, - сказал Сафрастян.
3 января Касем Сулеймани был убит американскими ВВС в окрестностях международного аэропорта Багдада. Распоряжение нанести удар отдал лично президент США Дональд Трамп. Вооруженные силы США заявили, что это была оборонительная операция для предотвращения дальнейших нападений на интересы США в регионе. США считают Сулеймани ответственным за одобрение проведения акций протеста перед посольством США в Багдаде 31 декабря, а президент США Трамп отметил, что Сулеймани “убил или тяжело ранил тысячи американцев”. Иранский телеканал Press TV сообщил, что Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи пообещал дать жесткий ответ виновным в убийстве Сулеймани, отметив, что Иран и другие страны региона отомстят США. Хаменеи также объявил 3 дня национального траура.
Министр иностранных дел Ирана Джавад Зариф назвал эту операцию международным террористическим актом, совершенным со стороны США. Fox News со ссылкой на источники в Белом доме, Госдепартаменте и ВС США сообщил, что администрация президента США не исключает любой вариант дальнейшего развития событий, а глава Госдепартамента Майкл Помпео в телефонном разговоре с главой МИД Германии Хайко Маасом отметил, что Вашингтон учел любой ответ, который может последовать со стороны Ирана. В заявлении МИД Армении была выражена глубокая озабоченность в связи с событиями в Багдаде, было отмечено, что они могут поставить под угрозу региональный мир и дестабилизировать ситуацию на Ближнем Востоке и за его пределами. Армения выступает исключительно с позиций разрядки ситуации мирными средствами”, - заявили в МИД Армении.
8 января Иран выпустил ракеты по военным базам США в Ираке. Президент США Дональд Трамп заявил, что никто не пострадал в результате ракетных ударов. При этом он сообщил, что США введут новые, более жесткие экономические санкции в отношении Ирана. “Пока я президент США, Ирану никогда не будет разрешено иметь ядерное оружие”, - сказал Трамп.
Президент США призвал союзников отказаться от ядерного соглашения с Ираном и работать над новым соглашением с Ираном, которое “сделает мир безопаснее”. В конце послания президент США обратился к народу и лидерам Ирана, сказав: “Мы хотим, чтобы у вас было большое будущее, такое будущее, которое вы заслуживаете, будущее в гармонии с народами мира. США готовы с распростертыми объятиями принять мир со всеми, кто ищет его”.