Հրայր Թովմասյանի սանիկին կալանավորելու միջնորդության վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի վաղը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ նստավայրում քննվում է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի սանիկ Նորայր Փանոսյանին կալանավորելու միջնորդությունը։ Միջնորդությունը ներկայացրել է Հատուկ քննչական ծառայության քննիչը։ Նիստը փակ ռեժիմով է ընթանում։
Նիստի ավարտից հետո Փանոսյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանն ասաց, որ կալանավորման վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի վաղը, ժամը 9:45-ին։
Փաստաբանն ասաց. «Խայտառակ մեղադրանք է։ Կատարյալ անհիմն և ակնհայտ անմեղ անձի հետապնդում է տեղի ունենում»։ Նրա խոսքերով՝ Փանոսյանի միջոցով փորձ է արվում Հրայր Թովմասյանի վրա ազդեցություն գործել։ Աթանեսյանը մանրամասներ չներկայացրեց գործից՝ ելնելով նախաքննական գաղտնիքից։
Ի պատասխան լրագրողի հարցին՝ դատարանի դռան մոտ Փանոսյանն ասաց, որ չի ընդունում առաջադրված մեղադրանքը։
Ըստ մեղադրանքի ՝ Հրայր Թովմասյանի՝ ՀՀ արդարադատության նախարար պաշտոնավարման ժամանակահատածում, Արդարադատության նախարարության աշխատակազմի օրինականության վերահսկողության տեսչության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Նորայր Փանոսյանի և ՀՀ ԱՆ ու Երևանի քաղաքապետարանի այլ պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքեր են արձանագրվել:

Решение относительно ходатайства об аресте крестника Грайра Товмасяна будет опубликовано завтра (видео)
В резиденции Кентрон и Норк-Мараш суда общей юрисдикции города Еревана рассматривается ходатайство об аресте крестника председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна Норайра Паносяна. Ходатайство предъявил следователь Специальной следственной службы. Заседание проходит в закрытом режиме.
После окончания заседания адвокат Паносяна Тигран Атанесян сказал, что решение об аресте будет опубликовано завтра, в 9:45.
Адвокат сказал: «Это – позорное обвинение. Происходит совершенно безосновательное преследование и явно невиновного лица». По его словам, посредством Паносяна делается попытка оказать влияние на Грайра Товмасяна. Атанесян не представил подробности дела, исходя из тайны предварительного расследования.
В ответ на вопрос журналиста, у двери суда Паносян сказал, что не признает выдвинутого обвинения.
Согласно обвинению, в период пребывания в должности министра юстиции РА, Норайр Паносян, занимающий должность начальника комиссии по надзору за законностью Министерства юстиции и прочие должностные лица МЮ РА и мэрии Еревана были зафиксированы случаи злоупотребления их должностными обязанностями.