«Չի եղել մի ամիս, որի ընթացքում ես լրջորեն մտածած չլինեմ այսպես ասած «վարչապետի տիկնոջ» գործունեությունը դադարեցնելու մասին»
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը ֆբ-յան իր էջում գրել է․
Մի փոքրիկ հատված «Իմ քայլը» հիմնադրամի ամենամյա բարեգործական գալա-ընթրիքի ժամանակ ունեցած ելույթից, որով ևս մեկ անգամ վերահաստատում եմ, որ մեր երկրում և մեր հասարակությունում երկրի ղեկավարի տիկին «աշխատելը» դժվար, շատ դժվար, անասելի դժվար է:
✅✅Ուզում եմ անկեղծ լինել. անցած մեկուկես տարում չի եղել մի ամիս, որի ընթացքում ես լրջորեն մտածած չլինեմ այսպես ասած «վարչապետի տիկնոջ» գործունեությունը դադարեցնելու մասին: Եվ եթե մինչև հիմա չեմ հանձնվել, ապա գերազանցապես ամուսնուս պատճառով, որը, բառիս բուն իմաստով, ինձ թույլ չի տալիս հանձնվել: Իսկ եթե կտրվենք անձերից և ինքներս մեզ հարց տանք. արդյո՞ք մենք՝ որպես հասարակություն և պետություն կշահենք, եթե վարչապետի տիկինն իր հնարավորությունների չափով չնպաստի մեր երկրի զարգացմանը: Արդյո՞ք մենք՝ որպես հասարակություն, պետության ղեկավարի կնոջը և առհասարակ՝ կանանց դիտարկում ենք որպես ուժ և ռեսուրս, որ կարող է և պետք է մասնակցի և իր նպաստը բերի մեր պետության զարգացմանը: Ու քանի որ խոսեցի այն մասին, որ ամուսինս առաջինն է, որ ինձ թույլ չի տալիս հանձնվել, վերջում ուզում եմ մի փոքր էլ բացել փակագծերը: Իրականում ամուսնուս պահանջներն էլ ինձանից պակաս բարդ չեն: Կարճ ձևակերպելով կստացվի այսպես. լինել «դուխով և խոնարհ»՝ միաժամանակ: Առաջին հայացքից անհամատեղելի թվացող այս որակները, թերևս, կարող են համատեղել միայն հայ կանայք՝ մեր պատմնությունը վկա:

79130598_580586142733946_6834250621088956416_o
«Не было ни месяца, во время которого я серьезно не задумывалась бы о прекращении так называемой деятельности «супруги премьер-министра»»
Супруга премьер-министра РА Анна Акопян написала на своей странице в фейсбук:
Небольшой отрывок от моего выступления на ежегодном благотворительном гала-концерте фонда «Мой шаг», которым я еще раз подтверждаю, что в нашей стране и в нашем обществе «работать» супругой главы государства трудно, очень трудно, невыразимо трудно.
✅✅ Хочу быть откровенной: за прошедшие полтора года не было ни месяца, во время которого я серьезно не задумывалась бы о прекращении так называемой деятельности «супруги премьер-министра». И если я до сих пор не сдалась, то главным образом из-за моего супруга, который в прямом смысле слова, не позволяет мне сдаваться. А если абстрагироваться от личностей и задать себе вопрос: выиграем ли мы как общество и государство, если супруга премьер-министра в меру своих возможностей не будет способствовать развитию нашей страны? Рассматриваем ли мы как общество супругу главы государства и женщин в целом как силу и ресурс, которая может и должна участвовать и вносить свой вклад в развитие государства? И поскольку я заговорила о том, что мой супруг – первый, кто не позволяет мне сдаваться, в конце хочу немного раскрыть скобки. В действительности требования моего супруга от меня не менее сложны. Если сформулировать кратко, получится так: «с духом и смиренно» одновременно. Эти качества, с первого взгляда кажущиеся несовместимыми, пожалуй, могут совместить только женщины, свидетель – наша история.